Jesteś tutaj:

Malowanie starych tapet - oszczędność czasu i pieniędzy

Fototapety i tapety oryginalne
Malowanie natryskowe - użyteczne porady
Malowanie ścian wapnem
Malowanie wnętrza mieszkania - praktyczne wskazówki
Pędzle i wałki malarskie - jak je dobierać?
Przygotowanie ścian do malowania
Tapetowanie mieszkania - praktyczne wskazówki
Tapety ścienne - modne i nowoczesne

Kiedy tapety przestaną być atrakcyjne wcale nie musisz ich zmieniać. Możesz przecież je pomalować. O czym należy pamiętać malując tapety?


Metamorfoza wnętrza


Chęć podjęcia zmiany we wnętrzach nie wymaga zawsze znacznych nakładów finansowych czy długotrwałych przygotowań. Przykładem są tutaj tapety, które malujemy – oszczędzając pieniądze i czas.

To właśnie powoduje, że malowanie tapet stało się dzisiaj bardzo popularne. Jednak jak podczas każdej zmiany należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.


Rodzaj tapety


Pożądanych przez nas efektów nie spełni mimo wszystko nie zapewni każda tapeta. Stąd trzeba wiedzieć, które z tapet można pomalować, a które się po prostu do tego nie nadają.

Dzisiaj bardzo często już na samym początku kupuje się tapety umożliwiające szybką i niekosztowną zmianę wystroju wnętrza. Zatem kupując tapetę powinieneś pomyśleć o konieczności przeprowadzenia późniejszej metamorfozy.

Niektóre z tapet winylowych przeznaczone są do malowania. Co ciekawe w praktyce łatwiej zapewnić utrzymanie tego rodzaju tapety w czystości. Zatem ma ona jakby podwójną przewagę nad tradycyjną tapetą papierową.

Oprócz tapet winylowych do malowania nadają się także tapety z raufazy. Tapety z raufazy są przeważnie białe. Dlatego też pomalowanie tapety nie musi wynikać jedynie z utraty czystości samej tapety, o czym wspomniano już na samym początku.

Tapeta z włókna szklanego może być zastosowana w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. I tą tapetę również malujemy.


Malowanie tapet


Farba


Nie tylko trzeba zapamiętać, że nie na każdą tapetę nakłada się farbę. Należy również zastosować odpowiedni typ farby do rodzaju tapety. Dzięki temu podjęte prace malarskie nie okażą się dodatkowym problemem.

W praktyce zazwyczaj stosuje się farby dyspersyjne. Dlaczego? Ponieważ sprawdzają się w przypadku tapet winylowych jak i tych z włókna szklanego. Przeważnie tapety maluje się warstwowo tak w celu zapewnienia dokładnego pokrycia jak i ewentualnego zamaskowania widocznego zużycia.

Jednak w przypadku ubytków lepiej będzie zastosować farby zawierające lateks lub akryl, czyli farby lateksowe lub akrylowe. Jeżeli tapeta należy do tapet wiekowych to należy pomalować ją farbą akrylową.


Malowanie tapety


Chęć zachowania wzoru tapety to konieczność przeprowadzenia malowania metodą natryskową. Nie oznacza to, że nie wykorzystuje się pędzli czy wałków. Oczywiście można, ale często w praktyce takie działanie okazuje się znacznie bardziej pracochłonne.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz