
- 1/4
- Następne
Pomimo zapewnień producentów o łatwości zmiany tapety wielu z nas zmagało się z trudnościami podczas jej przyklejania i późniejszego usuwania. Jak sprawnie i szybko poradzić sobie z tym zadaniem?
Rodzaj tapety
Przygotowanie ściany do ponownego ułożenia tapety lub pomalowania wymaga głębszego przyjrzenia się wykorzystanemu do pokrycia ściany materiałowi. Nie zawsze bowiem prace związane z jego usuwaniem okazują się szybkie i skuteczne. Rodzaj tapety znacząco wpływa na poziom pracochłonności prac.
Ułożenie tapety zazwyczaj powiązane jest z radością, natomiast jej usuwanie nie jest kojarzone już z czymś przyjemnym.
Najwięcej problemów może pojawić się podczas usuwania:
- tapet winylowych,
- tapet z włókna szklanego,
- kilkuwarstwowych tapet papierowych.
Wymienione powyżej tapety winylowe czy z włókna szklanego są bowiem propozycjami, które powinny zapewnić wysokie parametry odpornościowe. Narażenie ich na działanie wody czy uszkodzeń mechanicznych nie będzie bowiem tak destrukcyjne jak w przypadku tapet papierowych czy flizelinowych. W związku z tym pozytywnie przemawia to za ich zastosowaniem w wymagających wnętrzach – takich jak kuchnie czy łazienki. Jednak z ich usuwaniem może być niestety wprost przeciwnie.
Co będzie potrzebne?
Poza najczęściej wymienianą wodą warto wcześniej zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia, które w mechaniczny sposób pozwolą na pozbycie się starej, brudnej tapety.
Powszechnie wykorzystuje się:
- nożyk,
- szpachlę malarską,
- skrobak do tapet,
- wałek z kolcami.
Każde z narzędzi jest inne, ale pomimo tego nie zawsze nawet ich wspólne wykorzystanie okazuje się w praktyce wystarczające. Trzeba zatem zaopatrzyć się w specjalne środki chemiczne, dzięki którym efekt będzie w pełni zadowalający. Środki te sprawdzą się zarówno w przypadku tapet winylowych jak i flizelinowych. Są one rozcieńczalne w wodzie – szczegółowe proporcje podane są przez poszczególnych producentów (roztwór uzależniony jest oczywiście od rodzaju tapety).
Coraz częściej typowe metody zastępuje się nowszymi. Do jednej z nich zaliczyć można zastosowanie specjalnych urządzeń parowych, dzięki którym skraca się czas pracy, a wygodne uchwyty pozwalają na pracę nawet w wąskich pomieszczeniach. Ceny takich urządzeń zaczynają się od około 60 zł.
Przykładowa kolejność prac
1. Przygotowanie ściany poprzez usunięcie ozdób i gwoździ.
2. Podziurkowanie tapety za pomocą wałka z kolcami.
3. Nałożenie na ścianę środka chemicznego za pomocą gąbki.
4. Mechaniczne usuwanie tapety za pomocą szpachli i skrobaków.
5. Mechaniczne usuwanie kleju za pomocą papieru ściernego.