Dowiedz się, w jaki sposób sprawnie usunąć starą tapetę ze ściany

Jesteś tutaj:

Dowiedz się, w jaki sposób sprawnie usunąć starą tapetę ze ściany

3,3/5 (16 ocen)

Pomimo zapewnień producentów o łatwości zmiany tapety wielu z nas zmagało się z trudnościami podczas jej przyklejania i późniejszego usuwania. Jak sprawnie i szybko poradzić sobie z tym zadaniem?


Rodzaj tapety


Przygotowanie ściany do ponownego ułożenia tapety lub pomalowania wymaga głębszego przyjrzenia się wykorzystanemu do pokrycia ściany materiałowi. Nie zawsze bowiem prace związane z jego usuwaniem okazują się szybkie i skuteczne. Rodzaj tapety znacząco wpływa na poziom pracochłonności prac.

Ułożenie tapety zazwyczaj powiązane jest z radością, natomiast jej usuwanie nie jest kojarzone już z czymś przyjemnym.

Najwięcej problemów może pojawić się podczas usuwania:

  • tapet winylowych,
  • tapet z włókna szklanego,
  • kilkuwarstwowych tapet papierowych.


Wymienione powyżej tapety winylowe czy z włókna szklanego są bowiem propozycjami, które powinny zapewnić wysokie parametry odpornościowe. Narażenie ich na działanie wody czy uszkodzeń  mechanicznych nie będzie bowiem tak destrukcyjne jak w przypadku tapet papierowych czy flizelinowych. W związku z tym pozytywnie przemawia to za ich zastosowaniem w wymagających wnętrzach – takich jak kuchnie czy łazienki. Jednak z ich usuwaniem może być niestety wprost przeciwnie.


Co będzie potrzebne?


Poza najczęściej wymienianą wodą warto wcześniej zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia, które w mechaniczny sposób pozwolą na pozbycie się starej, brudnej tapety.

Powszechnie wykorzystuje się:

  • nożyk,
  • szpachlę malarską,
  • skrobak do tapet,
  • wałek z kolcami.


Każde z narzędzi jest inne, ale pomimo tego nie zawsze nawet ich wspólne wykorzystanie okazuje się w praktyce wystarczające. Trzeba zatem zaopatrzyć się w specjalne  środki chemiczne, dzięki którym efekt będzie w pełni zadowalający. Środki  te sprawdzą  się zarówno w przypadku tapet winylowych jak i flizelinowych. Są one rozcieńczalne w wodzie – szczegółowe proporcje podane są przez poszczególnych producentów (roztwór uzależniony jest oczywiście od rodzaju tapety).

Coraz częściej typowe metody zastępuje się nowszymi. Do jednej z nich zaliczyć można zastosowanie specjalnych urządzeń parowych, dzięki którym skraca się czas pracy, a wygodne uchwyty pozwalają na pracę nawet w wąskich pomieszczeniach. Ceny takich urządzeń zaczynają się od około 60 zł.


Przykładowa kolejność prac

1. Przygotowanie ściany poprzez usunięcie ozdób i gwoździ.

2. Podziurkowanie tapety za pomocą wałka z kolcami.

3. Nałożenie na ścianę środka chemicznego za pomocą gąbki.

4. Mechaniczne usuwanie tapety za pomocą szpachli i skrobaków.

5. Mechaniczne usuwanie kleju za pomocą papieru ściernego.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz