Jesteś tutaj:

Garaż drewniany - praktyczne rozwiązanie?

1Bramy przesuwne - szynowe i samonośne

2Budowa wiaty garażowej

3Drewno konstrukcyjne - właściwości

4Drzwi garażowe - kryteria doboru

5Garaż dwustanowiskowy - coraz częściej niezbędny

6Garaże blaszane dla ceniących szybki montaż i niskie koszty

7Podjazd do garażu - koniecznie trwały, dobrze jeśli elegancki

Garaże drewniane nie są tak popularne, jak „blaszaki”, ale również cieszą się dużym wzięciem. Ich największym plusem jest wielka różnorodność konstrukcji, jakie mogą powstawać z tego materiału. Można postawić pełny garaż, wiatę lub samo tylko zadaszenie, pod którym schroni się jedno lub więcej aut. Do wyboru jest również technologia, w jakiej stawiane są garaże z drewna.


Dlaczego drewniany garaż?


Tego typu garaże często wybierają osoby, których domy również wybudowane są z drewna. Wielu jednak decyduje się na takie rozwiązanie biorąc pod uwagę zalety garażu drewnianego. Do najważniejszych atutów należą:

- energooszczędność – drewno dobrze izoluje ciepło, więc nie trzeba takiego garażu dogrzewać,

- ekonomiczne – ceny są przystępniejsze, niż w przypadku garaży murowanych,

- łatwy i szybki montaż – powstają szybciej, od murowanych,

- trwałość – przy odpowiedniej konserwacji są długowieczne,

- estetyka – drewno zawsze prezentuje się elegancko.

 

Budowa garażu drewnianego

Budowa garażu drewnianego

Typy garaży drewnianych


Możliwości drewnianych konstrukcji jest bardzo dużo. Garaże również budowane są na różne sposoby. Można postawić go w technologii z bala lub w konstrukcji szkieletowej. Pokryć garaż dachówką ceramiczną, blachodachówką,   samą blachą, gontem bitumicznym lub papą bitumiczną. Mogą mieścić jeden samochód lub kilka, a także mieć miejsce na mały składzik.

Garaże z drewna miewają drzwi drewniane i metalowe, jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Stawiane są jako wolnostojące budynki lub przylegają jedną (dwoma) ścianami do domu lub innych budynków.

Popularnym rozwiązaniem są również wiaty garażowe lub same tylko zadaszenia chroniące auta przed opadami atmosferycznymi. Jak widać możliwości jest naprawdę dużo i każdy ma szansę doboru optymalnego rozwiązania. Warto więc rozejrzeć się na rynku, by znaleźć dla siebie coś wyjątkowego.


W zgodzie z prawem


Postawienie garażu wymaga jednak uzyskania pozwolenia na budowę. Wniosek składa się w starostwie i dołącza się do niego odpowiednie dokumenty, między innymi projekt, według którego powstanie garaż. Na decyzję czeka się ponad dwa miesiące. Odradzamy ignorowanie tego przepisu, gdyż wybudowanie garażu bez zgody uznane zostanie za samowolę budowlaną, za którą grożą stosowne kary.
 

Koniecznie zobacz