Czyszczenie i udrażnianie kanalizacji. Zbiór praktycznych porad

Jesteś tutaj:

Czyszczenie i udrażnianie kanalizacji. Zbiór praktycznych porad

3,4/5 (24 ocen)

Jedną z często stosowanych metod czyszczenia kanalizacji przez tzw. pogotowia kanalizacyjne jest wykorzystanie ciśnienia wody przekraczającego 100 bar. Czyszczenie ciśnieniowe jest przeznaczone dla kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej, której stan techniczny na to pozwala. Niestety zły stan techniczny w zupełności eliminuje wykorzystanie tego typu sposobu czyszczenia kanalizacji, gdyż przyniósłby on więcej szkód niż korzyści. Udrożnienie przewodów jest możliwe dzięki specjalnym dyszom dopasowanym do rodzaju kanalizacji i stopnia zanieczyszczenia pod postacią powstałych (nawet wieloletnich) osadów.

W przypadku wewnętrznej kanalizacji sanitarnej przeważnie ekipy fachowców czyszczą ją za pomocą tzw. spirali elektrycznych. Warto podkreślić, że przeszkód nie stanowią tutaj kolana przewodów kanalizacyjnych, a spirala dociera nawet do najdalszych zakątków. Metoda mechaniczna jest skutecznym rozwiązaniem zarówno podczas usuwania osadów jak i zanieczyszczeń w postaci włosów czy resztek. Ponadto nie ma tutaj znacznego ograniczenia średnic przewodów kanalizacyjnych (zastosowanie dla rur o średnicach 50 – 160 mm).

Udrożnianie kanalizacji deszczowej

Kontrola

Nie tylko wymienione powyżej metody czyszczenia kanalizacji sanitarnej i deszczowej wchodzą w zakres prac pogotowia kanalizacyjnego. Powszechnie w zakresie swoich usług oferuje ono także tzw. inspekcje video, czyli nic innego jak kamerowanie przewodów i studzienek. Takie działanie okazuje się przydatne nie tylko w momencie usuwania zanieczyszczeń, ale i podczas cyklicznej kontroli.

Koszty

Warto zaznaczyć, ze ceny wykonywanych usług uzależnione są nie tylko od recyklingu, stanu kanalizacji (nowobudowana lub istniejąca), ale i od tego czy dzień jest dniem wolnym od pracy. Ponadto trzeba przed wynajęciem ekipy zwrócić uwagę czy stawka za usługę odnosi się do stawki godzinowej czy metra bieżącego czyszczonego przewodu kanalizacyjnego.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz