Worki na śmieci

Jesteś tutaj:

Worki na śmieci

5/5 (1 ocen)
Zbyt duża ilość odpadów wytwarzanych przez ludzi już od dłuższego czasu jest poważnym problemem. Sprzyja temu w szczególności coraz bardziej odmienny – a co za tym idzie wygodny – w stosunku do ubiegłych dziesięcioleci styl życia, a także postęp technologiczny, pozwalający nam na produkcję coraz większej ilości śmieci. Zagadnienie pozbywania się odpadów jest codziennością dla każdego z nas, wszak wszyscy na co dzień w ramach gospodarstwa domowego pozbywamy się kilogramów śmieci. Pojawiający się nieustannie w mediach oraz w życiu publicznym temat segregacji pokazuje, jak poważnym zagrożeniem może być dalsza, niekontrolowana produkcja milionów ton odpadów. Często trafia on na podatny grunt, gdyż coraz więcej osób decyduje się na wzięcie odpowiedzialności za dalsze losy planety poprzez rozpoczęcie segregacji. Proces ten, oprócz konieczności posiadania pojemników na odpady, związany jest nierozerwalnie z odpowiednimi workami na śmieci. Niniejszy artykuł postara się przybliżyć podział oraz różnice występujące pomiędzy poszczególnymi rodzajami worków.
 

Po pierwsze odpowiedni kolor

 
Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska, osoby które zdecydowały się na segregację zobowiązane są do zaznajomienia się z obowiązującą w całej Polsce kolorystyką worków, determinującą ich przeznaczenie. I tak przyjęło się, że kolor żółty oznacza składowanie metalu oraz plastiku, kolor zielony szkła, niebieski papieru, brązowy to natomiast odpady BIO. Olbrzymia ilość towarów, które nabywamy została stworzona ze szkła, plastiku czy papieru, które nadają się do ponownego wykorzystania, dlatego warto dać im drugie życie.
 

Zróżnicowana pojemność worków

 
Poszczególne worki na śmieci – podobnie zresztą jak olbrzymia większość obecnych na rynku towarów – różnią się od siebie rozmiarem. Spowodowane jest to chęcią dopasowania do rodzajów dostępnych koszy, których duża ilość nie sprzyja uniwersalizacji. Naturalną rzeczą wydaje się fakt, że im większy posiadamy kosz, tym większy worek będzie nam potrzebny. Ważnym elementem, który trzeba wziąć pod uwagę podczas doboru odpowiedniej pojemności jest również ilość generowanych przez gospodarstwo domowe odpadów. Wpływ na to mają czynniki, takie jak ilość domowników, która będzie zapełniać worek, a także styl życia i sposób odżywiania się, które mogą sprzyjać nadmiernej produkcji śmieci. Jest to o tyle ważne, że w przypadku zakupu zbyt dużego worka zalegające w nim śmieci zdążą się zepsuć, nim worek będzie pełny i gotowy do wyniesienia, co narazi nas na niekoniecznie przyjemne bodźce zapachowe. Na rynku znajdziemy zarówno małe, 10 litrowe worki dopasowane do drobnych koszy biurowych, jak również olbrzymie, kilkusetlitrowe przeznaczone do składowania gabarytów.
 

Materiał, konstrukcja oraz wytrzymałość

 
Worki na śmieci możemy podzielić również – a być może przede wszystkim – ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Zdecydowanie się na poszczególny materiał niesie ze sobą konsekwencje w postaci różnej wytrzymałości, dochodzi do tego dodatkowo kwestia wpływu na środowisko. Możemy wyróżnić m.in. najbardziej popularne worki foliowe, dostępne w różnej grubości. Dla chcących żyć w zgodzie z naturą powstały specjalne worki biodegradowalne, które pod wpływem zawartych nich specjalnych substancji ulegają błyskawicznemu rozkładowi nie zalegając i nie wyrządzając glebie większych szkód. Ponadto należą do bardzo wytrzymałych. Podobną kategorią są tzw. worki ekologiczne, które wytwarza się tylko z materiałów recyklingowych. Jeśli więc ochrona środowiska nie jest nam obojętna, z pewnością jest to opcja dla nas. Równie ważna jest także struktura poszczególnych worków oraz ewentualne udogodnienia. Mogą być one wyposażone w specjalną taśmę ściągającą, która ułatwia wiązanie oraz utrudnia przypadkowe wydostanie się zawartości na zewnątrz. Równie popularnym wyposażeniem są tzw. „uszy”, które ułatwiają przenoszenie worka oraz jego zawiązywanie.
 

Podsumowanie

 
Ochrona środowiska naturalnego oraz radzenie sobie z pojawiającymi się już zmianami są jedną z najważniejszych spraw we współczesnym świecie. Szczególnie palącym problemem wydaje się być nadmierna produkcja odpadów, której olbrzymią część udałoby się powstrzymać, prowadząc mądrą i konsekwentną politykę uświadamiania społeczeństwa. Do stale zyskującego na popularności trendu jakim staje się segregacja niezbędne są odpowiednie worki na śmieci. Różnią się one m.in. kolorem, konstrukcją, przeznaczeniem oraz materiałem z którego zostały wyprodukowane. Dobór odpowiedniego worka nie jest wymagającą czynnością, potrafi za to determinować późniejszy komfort użytkowania, a w przypadku zdecydowania się na segregację jest wręcz kluczowy. Producenci prześcigają się w kolejnych próbach dostarczenia jak najlepszego produktu, który spełniałby oczekiwania nabywcy, co z pewnością ułatwi podjęcie właściwej decyzji. 

Koniecznie zobacz