Czyszczenie i konserwacja nagrobków - cenne porady

Jesteś tutaj:

Czyszczenie i konserwacja nagrobków - cenne porady

5/5 (1 ocen)
Temat śmierci obecny jest między nami na co dzień, chociaż uciekamy od niego gdy tylko nadarzy się okazja. Staramy się nie zaprzątać sobie głowy ponurą wizją niechybnej utraty życia, która czeka każdego z nas, niezależnie od statusu społecznego czy też ilości posiadanych dóbr. W polskiej tradycji wyjątek stanowią pierwsze dwa dni listopada, kiedy to spotykamy się przy mogiłach członków swoich rodzin, aby oddać się refleksji i zadumie nad sensem naszego istnienia oraz powspominać tych, którzy odeszli. W tych dniach cała nasza energia nastawiona jest na zapewnienie jak najlepszej kondycji miejscom, przy których gromadzimy się by oddawać się modlitwie za naszych zmarłych. Porządkowanie miejsc pamięci to niejednokrotnie ciężka praca, do której możemy się przygotować odpowiednio wcześnie, poprzez podjęcie kilku prostych kroków, oraz zakup niezbędnych do tego celu artykułów. W tym wszystkim należy jednak pamiętać, że sprawowanie pieczy nad miejscem pochówku najbliższych to nie tylko utrzymywanie czystości oraz względy estetyczne nagrobku, ale również – a w zasadzie przede wszystkim – szacunek dla pochowanych osób.
 

Przed konserwacją 

 
Dobre przygotowanie się do pracy to podstawa sukcesu. Jeśli od dawna nie przeprowadzaliśmy porządkowania lub z jakichś względów wiemy, że nasze prace będą miały intensywny charakter warto zaopatrzyć się w rękawice ochronne. Jest to mechaniczna bariera chroniąca nasze dłonie przed otarciami i uszkodzeniami, a także wszelkimi nieczystościami. W przypadku przeprowadzania sprzątania podczas chłodniejszych miesięcy rękawice dodatkowo zapewniają ciepło. Warto również zawczasu zaopatrzyć się w wiadro, które pomoże nam w procesie mycia. Nie musi ono być specjalnie wyszukane, w zupełności wystarczy zwykłe, plastikowe wiadro o kilkunastolitrowej pojemności, do którego będziemy mogli nabrać wody, lub w razie potrzeby złożyć zalegające w okolicy śmieci. Pomocną okaże się także butelka ze spryskiwaczem, dzięki której czyszczenie stanie się bardziej komfortowe. W sytuacji, w której grób, który chcemy doprowadzić do porządku porośnięty jest mchem, nie obejdzie się bez drucianej szczoteczki, oraz środka wspomagającego usuwanie. Również zwykła szczotka do zamiatania może odegrać ważną rolę, gdyż dzięki niej zamieciemy okolice grobu z zalegających liści, patyków i innych niepożądanych rzeczy. Dla utrzymania porządku na stałe warto pomyśleć o zagospodarowaniu terenu przy grobie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyłożenie kostki brukowej, o ile dysponujemy potrzebnym do tego celu miejscem oraz funduszem.
 

Proces czyszczenia

 
Najpopularniejszymi materiałami używanymi do produkcji nagrobków są granit, lastryko oraz marmur. Z myślą o ich czyszczeniu na rynku pojawiły się preparaty, mające za zadanie pomóc w pozbyciu się brudu oraz plam, przy jednoczesnej konserwacji powierzchni. Ich skład jest przystosowany do rodzaju zanieczyszczeń najczęściej występujących w miejscach pochówków. Przykładem takiego środka jest emulsja o okolicznościowej nazwie Grobex, którą wyprodukowała firma Zielony Dom. Z tej samej serii możemy nabyć również specjalne, dwudziestokilkucentymetrowe ściereczki, nasączone preparatem przeznaczonym do mycia kamiennych powierzchni. Cena pojedynczej sztuki opiewa na niecałe 2 zł, więc bez wątpienia nie obciąży to znacząco naszego budżetu. Jednym z poważniejszych wyzwań, stojących przed chcącą dokonać gruntownego czyszczenia osobą są plamy z wosku, powstałe w wyniku spalania zniczy. W tym celu wyprodukowano specjalne płyny, którymi warto się wspomóc w przypadku wystąpienia takiego problemu. Oprócz tego przeglądając oferty natrafimy na liczne płyny dedykowane konkretnym materiałom użytym do budowy nagrobka, oraz na środki uniwersalne, które sprawdzą się na każdej powierzchni. Niezwiązanym z procesem czyszczenia i konserwacji - choć niewątpliwie pomocnym - akcesorium będzie ławka cmentarna wyposażona w skrzynkę, w której będziemy mogli zdeponować wszystkie produkty bez obawy o kradzież oraz bez konieczności nieustannego noszenia ze sobą podczas każdej wizyty na cmentarzu.
 

Podsumowanie

 
Troska o miejsce spoczynku najbliższych to obowiązek każdego z nas. Tradycja dbania o groby to element wyróżniający polską kulturę na tle Europy i świata. Czyszczenie i konserwacja nagrobków to zajęcie niewątpliwie wymagające zaangażowania, jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się możemy odpowiednio zminimalizować wysiłek. Dobór odpowiedniego środka oraz towarzyszących czyszczeniu akcesoriów z pewnością ułatwi nam tą czynność, oraz pozwoli na zaoszczędzenie czasu, który będziemy mogli wykorzystać na refleksję oraz modlitwę. Należy bowiem pamiętać, że w całym tym procesie najważniejsze miejsce powinna zajmować pamięć oraz szacunek do osoby zmarłej. 

Koniecznie zobacz