Ławki cmentarne - na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Ławki cmentarne - na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy!

4/5 (2 ocen)
Cmentarz to miejsce zadumy i refleksji nad grobami bliskich osób, gdzie bardziej niż w innych miejscach odczuwa się klimat przemijania. Wielu z nas oddając się modlitwie z nostalgią wspomina czasy minione. W polskiej tradycji nekropolie szczególne miejsce zajmują w miesiącu listopadzie, kiedy to przemierzamy niejednokrotnie olbrzymie odległości aby móc oddać hołd zmarłym. Jednak wizyta na cmentarzu to nie tylko Uroczystość Wszystkich Świętych. Wiele osób udaje się tam cyklicznie, w celu nieustannej opieki nad grobem oraz modlitwy. W takich momentach cisza, oraz możliwość komfortowego oddania się zadumie są rzeczami niezwykle pożądanymi. Pomocna do tego celu może okazać się ławka cmentarna, która pozwoli na odprężenie i umożliwi większą koncentrację. Dobór odpowiedniej może okazać się jednak problematyczny. Jaka ławka będzie najbardziej odpowiednia?
 

Przed zakupem 

 
Ławka cmentarna nie jest urządzeniem o skomplikowanej budowie. Jej głównym zadaniem jest umożliwienie nam wygodnego usadowienia się. Niektóre ławki wyposażone są w specjalny schowek, w którym możemy ukryć znicze, doniczki, przyrządy do czyszczenia nagrobków i inne akcesoria, bez obawy o ich utratę w skutek kradzieży, bądź innych nieprzewidzianych okoliczności. Istotną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę przed zdecydowaniem się na zakup jest dostępność wolnego miejsca w okolicach grobu. Równie ważna jest możliwość wkopania ławki, bowiem większość sprzedawanych modeli przystosowana jest do montowania na stałe do podłoża. W tym celu warto rozwiać wszelkie wątpliwości podczas wizyty u administratora, bowiem przepisy dotyczące montażu różnią się w zależności od poszczególnych cmentarzy. 
 

Rodzaje ławek 

 
Ławki dostępne na rynku różnią się od siebie kolorami, materiałem z którego zostały stworzone, sposobem łączenia, ilością miejsc siedzących oraz dodatkowymi elementami typu schowek. Niektóre są wyposażone w składane siedzisko, przy innych nie ma szansy na manipulację. Niektóre są wolnostojące, a niektóre wymagają wkopania. Możemy nabyć zarówno ławkę z oparciem, jak i model pozbawiony tego udogodnienia. Na rynku znajdziemy także ławki z wyciętymi okazjonalnymi sentencjami. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne złożenie, wiele sklepów oferuje taką możliwość. Możemy również nabyć gotowy, złożony produkt. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych upodobań oraz kondycji naszego portfela. 
 

Na co zwrócić uwagę wybierając ławkę?

 
Istotną rzeczą jest materiał użyty do wykonania ławki. Aby mogła nam posłużyć przez dłuższy okres potrzebny jest solidne tworzywo. Zapobiega ono uszkodzeniom mechanicznym oraz niweluje skutki szkodliwego działania warunków atmosferycznych. W tym przypadku, podobnie jak w każdym innym, wraz z wzrostem jakości produktu wzrośnie również jego cena. Jednak chcąc cieszyć się komfortem ławki na dłużej, warto zainwestować w zakup porządnego siedziska., Tak jak już napisano wcześniej, należy zorientować się także, czy istnieje możliwość ingerencji w podłoże, tj. zabetonowania ławki, w przypadku jeśli zdecydowaliśmy się na taki rodzaj. 
 

Podsumowanie

 
Z pozoru banalna czynność jaką jest wybór ławki na cmentarz może przysporzyć nam sporo kłopotów, jeśli nieodpowiednio ocenimy sytuację. Cmentarz to miejsce na uspokojenie myśli i zadumę, dlatego wszelkie niedogodności i kłopoty w tym miejscu nie należą do rzeczy pożądanych. Jeśli przeanalizujemy jednak sytuację na spokojnie, nie będziemy mieli żadnych trudności w dokonaniu odpowiedniego wyboru. Decydując się na konkretny model sprawimy, że nasze wizyty na cmentarzu wraz z opieką nad grobami bliskich oraz modlitwa przebiegną bez niepotrzebnych niedogodności. 

Koniecznie zobacz