Wentylacja na poddaszu

Jesteś tutaj:

Wentylacja na poddaszu

3,8/5 (10 ocen)

Nowoczesne okna dachowe są bardzo szczelne i idealnie chronią przed utratą ciepła na poddaszu. Jednak by powietrze w pomieszczeniach było zdrowe dla mieszkańców, konieczna jest skuteczna wentylacja na poddaszu.

Źle wietrzone mieszkania to w konsekwencji powietrze pełne kurzu, alergenów, a nawet groźba pojawienia się pleśni czy grzybów na ścianach. Najlepiej wietrzyć pomieszczenia dwa razy dziennie, otwierając (nie tylko uchylając) okna na 15 minut.

Rzadziej niestety wietrzymy, gdy nastają chłodne dni. Przy otwartych oknach bowiem szybko spada temperatura w pokojach, tracimy tak zwany komfort cieplny, a dodatkowo podnosi się zużycie energii na ponowne ogrzanie mieszkania. W związku z tym już na etapie zakupu okien dachowych zadbajmy o dobrą wentylację.

Wentylacja w oknie

Najprostszym i skutecznym systemem wentylacji w oknach połaciowych jest klapa wentylacyjna. To mikrowentylacja zapobiegająca powstawaniu „zaduchu” i regulująca wilgotność powietrza. Zapewnia dopływ świeżego powietrza nawet przy zamkniętym oknie. W oknach z górnym systemem otwierania klapa jest zintegrowana z uchwytem otwierającym, w oknach z dolnym otwieraniem w górnej części skrzydła znajduje się dwustopniowa wentylacja. Klapę możemy uchylić np. na noc lub przed wyjściem z domu czy z pokoju.

Wybierając okna na poddasze, zwracajmy więc uwagę czy dany model ma wentylację. Producenci tacy jak VELUX wyposażają wszystkie swoje okna w klapę wentylacyjną. Udogodnieniem jest wbudowany filtr wymienny zatrzymujący kurz i owady – można go myć lub po jakimś czasie wymienić (do kupienia na www.veluxshop.pl)

Wentylacja z rekuperatorem

Nowoczesnym systemem wentylacji na poddaszu jest naokienna wentylacja VELUX z rekuperatorem. Potrafi ona wentylować dom w chłodne dni bez obniżania temperatury wewnątrz, bez utraty ciepła, bez przeciągów i dodatkowych kosztów ogrzewania.

Wentylacja VELUX posiada moduł rekuperacyjny, dzięki któremu ma funkcję odzysku ciepła. System rekuperacji zasysa chłodne powietrze z zewnątrz, przepuszcza je kanałem wentylacyjnym do rekuperatora, gdzie przechodzi przez wymiennik ciepła, odbierając energię z ciepłego powietrza wywiewanego z pomieszczeń.
Moduł wentylacji VELUX odzyskuje ponad 75% ciepła z powietrza wylotowego. Montuje się go na zewnątrz nad oknem dachowym, a od wewnątrz jest niewidoczny. Co istotne można ręcznie regulować przepływ powietrza, by uzyskać optymalny dla nas komfort.

Do jakich okien, na jaki dach

- Wentylacja rekuperacyjna może być stosowana do okien dachowych z górnym otwieraniem typu GGL/GGU. Jeśli chcemy montować wentylację na sąsiadujących ze sobą oknach, to odległość pomiędzy nimi nie może być mniejsza niż 1 metr

- Kąt nachylenia dachu powinien być od 20° do 60°

- Wentylacji nie łączy się z oknami dachowymi VELUX INTEGRA®

- Wentylacja z rekuperatorem może współpracować z: markizami i roletami zewnętrznymi napędzanymi elektrycznie lub solarnie, z roletami wewnętrznymi obsługiwanymi manualnie, elektrycznie lub solarnie.

Co daje naokienna wentylacja rekuperacyjna:

- oszczędności – tradycyjne wentylowanie mieszkania wiąże się z utratą ciepła, natomiast wentylacja VELUX z rekuperatorem odzyskuje ciepło z powietrza wylotowego, obniżając wydatki na ogrzewanie.

- obniżenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach

- ciszę w pomieszczeniach - nawet przy średnich obrotach wiatrak w wentylacji pracuje z głośnością porównywalną do szeptu. Poza tym taka wentylacja daje izolację akustyczną, redukując hałas zewnętrzny nawet o 44 dB.

- stały dopływ świeżego powietrza do mieszkania

Koniecznie zobacz