Wałkarz lipczyk - opis, zdjęcia, szkodliwość i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Wałkarz lipczyk - opis, zdjęcia, szkodliwość i zwalczanie

3,4/5 (240 ocen)

Ten piękny chrząszcz o niespotykanym ubarwieniu stanowi duże zagrożenie dla młodników i szkółek drzew iglastych. Choć owady dorosłe nie wyrządzają poważnych szkód, żerowanie ich larw może doprowadzić do śmierci siewek i poważnych chorób starszych drzew.


Opis


Wałkarz lipczyk (Polyphylla fullo) wywodzi się z rodziny żukowatych (Scarabaeidae). Jest to jeden z większych chrząszczy, występujących na terenie naszego kraju – dorosłe osobniki osiągają długość 2,6-3,6 cm. Ze względu na swoje ozdobne ubarwienie należy również do najłatwiej rozpoznawalnych przedstawicieli polskich chrabąszczy. Na jego przedpleczu występują białe, podłużne paski, kontrastujące z czarnobrązowym ubarwieniem, a okrywy jego skrzydeł są pokryte drobnymi białymi plamkami, które układają się w marmurkowy rysunek. Czułki wałkarza lipczyka mają charakterystyczny kształt, umożliwiający identyfikację płci imago: samce i samice różnią się liczbą płytek wachlarzykowatych, która u osobników żeńskich wynosi 5, u męskich zaś – 7.
Stadium larwalne chrząszcza to pędrak, dorastający do 3 cm długości. Jego ciało jest pałąkowato wygięte i kremowożółte, a głowa ma kolor brązowy.

Wałkarz lipczyk

Wałkarz lipczyk


Szkodliwość


Za szkodniki uznaje się larwy wałkarza lipczyka, które bytują w glebie. Tuż po wylęgu pędraki żerują na trawach i siewkach, ogałacając młode rośliny z drobnych korzeni. Siewki, które padną ich łupem, przestają rosnąć i usychają, a ponieważ są pozbawione korzeni, łatwo wyciągnąć je z ziemi. Po ostatniej wylince szkodniki przegryzają się również przez grubsze elementy systemu korzeniowego starszych roślin. Uszkodzenia kory bardzo często stają się wrotami infekcji grzybowych. Największe zniszczenia, związane z działalnością larw wałkarza lipczyka, występują zazwyczaj w młodnikach i szkółkach sosnowych, świerkowych oraz modrzewiowych. Osobniki dorosłe w czasie rójki objadają z igieł dorosłe drzewa, nie wyrządzając przy tym szkód o znaczeniu gospodarczym. Warto jednak pamiętać, że zarówno pędraki, jak i chrząszcze są polifagami, mogą zatem uszkadzać też inne rośliny. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz