Tarczownica tarczowata - opis, uprawa, wymagania i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Tarczownica tarczowata - opis, uprawa, wymagania i rozmnażanie

3,5/5 (101 ocen)

Tarczownica tarczowata (Darmera peltata) jest jedynym gatunkiem należącym do rodzaju Darmera i największym przedstawicielem rodziny skalnicowatych. Pochodzi z zachodniej części wybrzeża Ameryki Północnej., Wwystępuje na terenie od Kalifornii do Oregonu. W swoim naturalnym środowisku rośnie na terenach górskich w pobliżu leśnych potoków. Bardzo efektowna i niezwykła roślina o spektakularnych, okazałych liścisicach. Rozrasta się w imponujące kępy dużych miseczkowatych liści., Ppo deszczu zbiera się w nich woda, co n. Nada naszemu ogrodowi bardzo egzotyczny, tropikalny klimatwygląd. Ze względu na duże rozmiary blaszek liściowych tarczownica bywa zaliczana do ogrodowych olbrzymów.


Charakterystyka


Długowieczna bylina, która zwykle osiąga od 60 do 180 cm wysokości. Wiosną z mięsistego kłącza mieszczącego się tuż pod ziemią lub na jej powierzchni, wyrastają bezlistne pędy kwiatowe. Kwiaty rozwijają się w kwietniu lub maju, zanim rozwiną się liście. Małe, różowe lub białe kwiaty tworzą gęste, kuliste baldachogrona o średnicy do 12 cm. Kwiatowe kule wyniesione są na grubych, owłosionych łodygach, które mogą mieć nawet 100 cm długości. Kwiaty są niezwykle atrakcyjne dla owadów zapylających. Liście zaczynają wyrastać dopiero po przekwitnięciu kwiatów. Piękną ozdobą rośliny są jej olbrzymie, ciemnozielone, tarczowate liście, które jesienią przebarwiają się na żółto, czerwono lub brązowo. Pojedyncze liście osiągają średnicę 45 cm. Wwzniesione są ku górze na silnych ogonkach na wysokość ok.oło 100 cm. Roślina ta tworzy rozłożyste kępy parasolowatych liści, dlatego wymaga sporo miejsca. Do małych ogrodów polecić można karłową odmianę ‘Nana’, która charakteryzuje się osiąga mniejszymi mniejsze rozmiaramirozmiary. Dorasta ona do 30 – 40 cm wysokości, a liście mają do 25 cm średnicy.


Wymagania uprawowe


Tarczownica tarczowata jest to idealna roślina do miejsc cienistych i wilgotnych. Najlepiej czuje się w cieniu., Mmoże być uprawiana także w pełnym słońcu, o ile podłoże będzie się utrzymywać stale wilgotne, a nawet mokre. Wymaga gleb zasobnych w składniki pokarmowe, próchnicznych, stale wilgotnych idealna będzie ziemia torfowa. Tarczownica jest odporna na mróz., Nnie zaszkodzą jej niskie temperatury panujące w Polsce w okresie zimowym. GNatomiast groźne mogą być jednak wiosenne przymrozki, które często uszkadzają wcześnie rozwijające się kwiaty.


Uprawa i pielęgnacja


Najlepszeym momentyem na posadzenie tarczownicy jest to jesień lub wiosna. Sadzimy ją w grubej warstwie wilgotnego podłoża. Warto zapewnić jej dużą ilość miejsca, ponieważ szybko rozrośnie się w okazałą roślinę. Jej spore rozmiary i szybki wzrost sprawiają, że idealnie nada się do zadarniania dużych powierzchni. W takim przypadku rośliny sadzimy w 60- cm odstępach. Możemy uprawiać ją w pobliżu stawów i strumieni oraz w cieniu wysokich drzew, gdzie dobrze skomponuje się z paprociami, funkiami oraz ozdobnymi trawami. Karłowąe osobniki odmianę z powodzeniem możemy sadzić w dużych pojemnikach umieszczonych na zacienionych tarasach. Tarczownica jest rośliną łatwą w uprawie. i Nnie będzie wymagała od nas wiele pracy, o. O ile wybierzemy odpowiednie miejsce, a przed sadzeniem podsypiemy je torfem lub dobrze rozłożonym kompostem. Wiosną będziemy musieli jedynie osłonić kwiaty przed przymrozkami, zaś jesienią pozostanie nam zaś posprzątać wyschnięte liście.


Rozmnażanie


Tarczownica tarczowata rozmnaża się bardzo łatwo poprzez podział kłącza. Kłącze wykopujemy i dzielimy, gdy roślina będzie jest w fazie spoczynku, czyli od grudnia do marca. Fragmenty organów podziemnych umieszczamy bezpośrednio w gruncie lub w pojemnikach, które umieszczamy stawiamy w pomieszczeniu. Kłącza układamy poziomo w wilgotnym podłożu. Drugą metodą jest rozmnażanie z nasion, które wysiewamy w czerwcu, zaraz po zbiorze. Najlepiej siać je od razu do gruntu, ponieważ nasiona muszą przejść stratyfikację, czyli okres przechłodzenia.


Choroby i szkodniki


W uprawie tarczownicy szkodniki i choroby nie stanowią ma dużego problemu ze szkodnikami i chorobami. Czasami tylko na roślinach pojawiają się ryjkowce, drobne chrząszcze wygryzające w liściach nieładne dziury.

Żródło 2 zdjęcia: Galeria Świat Kwiatów, użytkownik Nerine, dostęp: 27-11-2018.

Justyna Przasnyska
 

Koniecznie zobacz