Ślinik luzytański - opis, szkodliwość i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Ślinik luzytański - opis, szkodliwość i zwalczanie

3,4/5 (729 ocen)

Zazwyczaj szkodniki wyłapuje się do pułapek i niszczy lub wynosi poza obszar uprawy. W pobliżu grządek należy wykopać kilka dołków, w których umieszcza się słoiki z mieszanką piwa i cukru. Ślimaki, zwabione zapachem, wpadają do pułapek i topią się. Wadą tej metody jest fakt, że intensywna woń może zwabić do naszego ogrodu ślimaki ze znacznych odległości.

Jeśli nie chcemy zabijać śliników, lepiej przeznaczyć na przynętę kawałek warzywa – liść kapusty, kawałek ziemniaka bądź marchwi. Smakołyki chowamy pod kawałkiem deski, tak, by jedna krawędź osłony lekko odstawała pod ziemi. Co kilka dni sprawdzamy pułapkę i wynosimy ślimaki z ogrodu.

Śliniki luzytańskie (Arion lusitanicus)

Śliniki luzytańskie (Arion lusitanicus)


Bariery


Łatwo zabezpieczyć uprawę przed ślimakami, wysypując na jej obrzeżach wapno palone w dawce 40 g/m2. Zamiast wapna można zastosować rozdrobnione skorupki jaj, mączkę krzemionkową, popiół drzewny, żwir lub trociny. Wszystkie te materiały ranią wrażliwe ciało ślimaków, uniemożliwiając im pokonanie przeszkód.

Ślinik luzytański - szkodliwy ślimak

Ślinik luzytański - szkodliwy ślimak


Inne metody walki


Pamiętajmy o ochronie naturalnych wrogów śliników, takich jak ptaki, jeże, żaby oraz ropuchy. Zachęcimy je do zamieszkania w naszym ogrodzie, tworząc żywopłoty i naturalne kryjówki. Dobrym pomysłem jest również częste spulchniane gleby wokół roślin. Zabieg ten warto połączyć z pieleniem. Utrzymywanie higieny na grządkach pomaga ograniczyć populację szkodników, ponieważ ślimaki lubią chować się wśród chwastów i resztek roślin. Do pracy zabieramy się podczas ciepłej, suchej pogody – wydobyte spod powierzchni ziemi jaja oraz młode ślimaki szybko zginą na słońcu. Pamiętajmy też, żeby unikać podlewania roślin wieczorami, w przeciwnym razie stworzymy ślinikom doskonałe warunki do żerowania.


Bibliografia

1. Choroby i szkodniki roślin, red. I. Sieńko-Holewa, Warszawa 2008, s. 7.
2. Łabanowska B. H., Szkodniki krzewów owocowych, Skierniewice 2013, s. 53-54.
3. Masternak H., Zagrażają roślinom – w domu, na balkonie, w ogródku. Atlas chorób i szkodników, Warszawa 1999, s. 48, 68.
4. Meudec G., Prat J.-Y., Choroby i szkodniki drzew i krzewów owocowych, Warszawa 2009, s. 31.
5. Pusz W., Jak sobie radzić ze ślimakami?, „Mój Piękny Ogród”, nr 4/2006, s. 54.
6. Ślimaki: pełzające zagrożenie dla wielu różnych roślin, „Mój Piękny Ogród. Wydanie Specjalne”, nr 2/2009, s. 60.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz