Rozmnażanie pelargonii z sadzonek i nasion

Jesteś tutaj:

Rozmnażanie pelargonii z sadzonek i nasion

3,6/5 (151 ocen)

W takich warunkach sadzonki pelargonii ukorzenią się w ciągu 2-3 tygodni. Wtedy zaczną rosnąć i wypuszczać w kątach liści nowe pędy. Młodym roślinom uszczykujemy wierzchołki, aby pobudzić je do wzrostu i krzewienia. Po około dwóch miesiącach uzyskamy gotowe, kwitnące rośliny. Temperatura nie powinna przekraczać 25 ºC, rośliny podlewamy regularnie wraz z nawożeniem (tak aby podłoże w doniczce nigdy nie było zbyt mokre, krótkotrwałe przesuszenie nie jest dla nich bardzo szkodliwe).

Hartowanie przed sadzeniem

Przed wysadzeniem na miejsce stałe (po 15 maja - t.j. po ostatnich majowych przymrozkach) rośliny musimy zahartować przez 10-14 dni. W tym celu otwieramy okno w pomieszczeniu gdzie się znajdują na 1-2 godziny dziennie.

Pelargonie

Pelargonie


Rozmnażanie generatywne pelargonii (z nasion)


Metoda ta stosowana jest znacznie rzadziej niż sadzonkowanie pelargonii, mimo że ma wiele zalet. Pelargonie rozmnażane generatywnie (z nasion) mają znacznie bardziej zwarty pokrój, są znacznie bardziej odporne na choroby i niesprzyjające warunki (niż pelargonie rozmnażane z sadzonek). Dodatkowo, uprawa pelargonii z nasion daje nam większą elastyczność w doborze odpowiedniego terminu oraz pozwala na produkcję znacznie większej liczby roślin, na mniejszej powierzchni.
Nasiona pelargonii można kupić w centrach ogrodniczych lub sklepach internetowych. Wszystkie nasiona to mieszańce heterozyjne F1. Po wysiewie otrzymamy roślinę zgodną z opisem, jednak jej potomstwo (wysiane z nasion pobranych z tej rośliny) będzie już bardzo zróżnicowane (w wyniku rozszczepienia cech).

Wysiew nasion

Najlepszym terminem na wysiewanie nasion pelargonii jest koniec stycznia, początek lutego, wtedy uzyskamy kwitnące rośliny od połowy maja. Nasiona można wysiewać wcześniej lub później, jednak zawsze należy liczyć się z tym, że rośliny zaczną kwitnąć dopiero po 4-5 miesiącach od wysiewu nasion. Nasiona pelargonii przed wysiewem wymagają 24-godzinnego moczenia w wodzie. Gdy napęcznieją wysiewamy je najlepiej do wielodoniczek (rzadziej do skrzynek), jako podłoże możemy zastosować substrat torfowy lub specjalną ziemię do wysiewu nasion.

Pielęgnacja w czasie kiełkowania

Nasiona będą kiełkować około 14 dni, jeśli przykryjemy je folią. Pierwsze siewki pojawią się już po tygodniu w temperaturze 20-25 ºC (nie powinna być wyższa niż 30 ºC), po wykiełkowaniu wszystkich zdejmujemy okrywającą je folię. Gdy siewki pelargonii będą miały 2-3 liście możemy przesadzić je do doniczek o średnicy 10-12 cm, w których będą rosnąć aż do wysadzenia ma miejsce stałe (po 15 maja).

Wysokiej jakości nasiona pelargonii kupisz tutaj


Pelargonie

Pelargonie

Tekst: Paweł Romanowicz

Koniecznie zobacz