Rolety zewnętrzne - warte uwagi?

Jesteś tutaj:

Rolety zewnętrzne - warte uwagi?

2,6/5 (8 ocen)

Roleta zewnętrzna składa się zatem z aluminiowej skrzynki, w której znajduje się wał nawojowy. Na wał nawijany jest bezpośrednio pancerz rolety, utworzony z profili. Profile mogą być wykonane jako zamknięte, dwuścienne z wypełnieniem lub bez wypełnienia pianką poliuretanową. Mogą również być wykonane jako otwarte, jednościenne. Połączenie profili stanowią tzw. zaczepy, a właściwą pracę tak wykonanych listew stanowią montowane po bokach prowadnice.

Jako, że rolety zewnętrzne bardzo często wykonuje się jako antywłamaniowe należy wyposażyć je w dodatkowe zabezpieczenia. Można zamontować zamek ryglowy, który będzie blokował pancerz za pomocą bolców, wchodzących w wykonane wcześniej otwory. Rozwiązaniem jest również wyposażenie rolety w rygiel automatyczny, dzięki któremu blokowanie następuję w momencie opuszczenia rolety i odblokowywanie w momencie jej podnoszenia. Nieco mniej popularny w przypadku budownictwa jednorodzinnego lub wielorodzinnego jest zamek baskwilowy. Znacznie chętniej i częściej stosuje się go w przypadku lokali usługowych. Zamek baskwilowy umożliwia zamknięcie rolety na kluczyk. W przypadku napędów elektrycznych popularne są tzw. wieszaki blokujące.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne

Rodzaje


Zróżnicowanie rolet zewnętrznych wynikać może ze sposobu ich montażu, a co za tym idzie późniejszego wyglądu zewnętrznego. Dodatkowe kryterium różnicujące stanowi również sposób sterowania.

Ze względu na montaż rolety zewnętrzne dzielimy na:

• Rolety naokienne – mogą być stosowane zarówno w nowych budynkach jak i w tych, które istnieją. Skrzynkę rolety montuje się we wnęce okiennej. Jednak najpierw roleta  musi być  nałożona na okno.

• Rolety natynkowe – możliwość zastosowania jest taka sama jak powyżej. W tym przypadku skrzynka montowana jest najczęściej nad oknem i nie można jej zabudować.

• Rolety podtynkowe – przeznaczone tylko i wyłącznie dla nowych obiektów. Wynika to z konieczności zewnętrznej zabudowy skrzynki rolety, która montowana jest w odpowiednio wcześniej przygotowanej wnęce.


Ze względu na sposób sterowania rolety zewnętrzne dzielimy na:

• Sterowane ręcznie – nawijanie odbywa się w sposób uchylny. W przypadku rolet, których powierzchnia przekracza 3 m2 wprowadza się specjalne nawijarki z korbą. Popularne są również mechanizmy sprężynowe.

• Sterowane elektrycznie – czyli inaczej ujmując automatycznie, może odbywać się w dwojaki sposób. Wymienia się tutaj sterowanie elektryczne przewodowe, dzięki któremu rolety opuszczamy i podnosimy za pomocą specjalnego włącznika, zamontowanego na ścianie. Nowszą i coraz częściej stosowaną alternatywą jest sterowanie radiowe, które nie wymaga montażu przewodów, ale doprowadzenia zasilania. Sterowanie w tym przypadku odbywa się z wykorzystaniem pilota.

Rolety zewnętrzne są zatem ciekawą i coraz bardziej popularną alternatywą w nowoczesnym budownictwie. I tak jak kiedyś wielu z nas dziwił widok tego typu przesłony, tak w najbliższej przyszłości dziwić może jej brak.
 

Koniecznie zobacz