Niezapominajki - znane i lubiane kwiaty

Jesteś tutaj:

Niezapominajki - znane i lubiane kwiaty

3,5/5 (55 ocen)

Uprawa i pielęgnacja


Niezapominajki nie są trudne w uprawie, tak więc może je uprawiać amator a  także osoba zapracowana, ponieważ nie są zbyt absorbujące.

Na samym początku należy zakupić sadzonki niezapominajki bądź wysiać nasiona. W przypadku nasion możemy uzyskać dużo roślin, przy czym na kwitnienie poczekamy do następnego roku.

Przy zakupie sadzonek, wysadzamy je na wcześniej określone stanowisko. Niech będzie lekko półcieniste bądź takie, które w czasie południowego nasłonecznienia będzie już zacienione. Podłoże należy odpowiednio przygotować. Powinno być uprawione, odchwaszczone i wzbogacone dobrze przerobionym kompostem, który wzbogaci je w składniki odżywcze oraz poprawi jego strukturę. Stanie się wówczas bardziej chłonne i lepiej magazynujące wodę, a więc utrata wilgoci nie będzie tak duża. Ponieważ przy uprawie niezapominajek wilgotność jest bardzo istotna, warto skorzystać z nawożenia organicznego.

Niezapominajki białe

Niezapominajki białe

Przy siewie, należy pamiętać, że nasiona wysiewamy w czerwcu i lipcu, od razu na miejsce docelowe bądź do inspektu czy też na rozsadniku. Siewki pojawią się najpóźniej po trzech tygodniach. Na miejscu stałym będą wymagały przerywki, natomiast w przypadku siewu do pojemników, wymagane będzie pikowanie na przygotowane dla nich miejsce. Ważne, aby te tymczasowe stanowisko było zaciszne. Na okres zimy młode rośliny warto okryć. Tak przygotowaną rozsadę sadzimy na miejsce stałe dopiero na wiosnę, następnego roku. Rośliny sadzimy w rozstawie około 15 x 30 cm.

Po posadzeniu, należy pamiętać o podlewaniu roślin.

Niezapominajki dają samosiew, tak więc następnego roku ukażą się nowe sadzonki. Niezapominajkę błotną w odmianach możemy także rozmnożyć poprzez podział bądź sadzonki wierzchołkowe, pobrane wiosną bądź jesienią.

Niezapominajki białe i niebieskie

Niezapominajki białe i niebieskie

Zastosowanie


Niezapominajki należą do roślin, które doskonale będą się czuły w ogrodach w stylu naturalistycznym, wiejskim, a także leśnym. Można uzupełniać nimi rabaty, stosować na obwódki. Świetnie prezentują się z roślinami cebulowymi, roślinami skalnymi, konwaliami. Niezapominajka błotna będzie wdzięczna za stanowisko przy oczku wodnym. Poza tym niezapominajki sprawdzą się także  na balkonie, również na tym bardziej zacienionym. Może stanowić ciekawy dodatek konkretnej kompozycji. Wyższe odmiany można zastosować na kwiat cięty.

Tutaj kupisz dobre nasiona niezapominajki

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz