Nici lniane i jedwabne

Jesteś tutaj:

Nici lniane i jedwabne

3/5 (1 ocen)
Nici to przedmiot, o którym często zapominamy, dopóki nie jest nam potrzebna. Ten prosty przedmiot jest obecny w wielu rzeczach, choćby w ubraniach noszonych codziennie. Istnieje wiele rodzajów nici. Od bardzo delikatnych po grube i mocne do specjalistycznych zadań. Warto pochylić się nad tematem. Czasem wykorzystanie pospolitej nici może być zaskakujące. Wśród wielu typów tego wyrobu przyjrzyjmy się niciom lnianym i jedwabnym. 
 

Czym jest nić?

 
Często się nam zdarza, że nie potrafimy określić rzeczy najprostszych, które każdy z nas zna. Czym więc jest nitka? Jest to wyrób włókienniczy o specyficznej, walcowatej i ciągłej strukturze. Powstaje w procesie przędzenia. Produkuje się ją z drobnych, krótkich włókien z materiałów naturalnych lub syntetycznych. Pierwszym etapem jest powstanie przędzy a następnie jest ona skręcana w nić. W dawnych czasach powszechne było przędzenie w warunkach domowych. Dziś zajmują się tym tylko pasjonaci a produkcja nici na szerszą skalę odbywa się wyłącznie mechanicznie. 
 

Jakie są cechy charakterystyczne nici?

 
Jeśli chcemy sprecyzować nić powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów nici. Będą do nich należały takie kwestie jak: surowiec, z którego jest zrobiona, jaką ma wytrzymałość, grubość wyrobu, stopień nierówności, sprężystość, ilość i kierunek skrętu włókien. Są to podstawowe dane dla określenia typu nici. Dzisiejsza oferta rynku jest ogromna i możemy pozwolić sobie na wybieranie w licznych gatunkach o bardzo odmiennych właściwościach, cenach, kolorach itd. A teraz poświećmy chwilkę niciom lnianym i jedwabnym.
 

Nić lniana

 
Jest to gatunek nici znany ludzkości od tysięcy lat. Uznawane jest nawet, że nici lniane były używane jeszcze przed rozwojem starożytnych cywilizacji. W dzisiejszych czasach wykorzystanie nici z naturalnego lnu jest powszechne w wielu dziadzinach przemysłu. Zacząć należy od krawiectwa, przez produkcje obuwia, szerokie zastosowanie w przemyśle wędliniarskim po bardzo popularne przedmioty ozdobne i pasje hobbystyczne. 
 
Len to typowa polska roślina włókiennicza. Dawniej była uprawiana niemal w każdy gospodarstwie, dziś jest to surowiec eksportowy, uważany za ekskluzywny. Wyroby z lnu posiadają wiele zalet: są trwałe, odporne na działanie wysokich temperatur, są zdrowsze dla skóry, tkaniny lniane odznaczają się przewiewnością. Przez jakiś czas produkty lniane zostały zapomniane, ale obecnie można zauważyć ich wielki powrót. Nici lniane mają wiele postaci. Kupimy nić szarą, bieloną, kolorową. Matową lub poddaną zabiegowi nabłyszczania. 
 
Nici lniane to produkt ekologiczny, naturalny. Są wszechstronne. Spotykamy je w warsztacie kaletniczym, szewskim, rymarskim. Użyteczne w biurze, urzędzie pocztowym lub banku. W sądach są niezmiennym elementem plombowania akt. Jest niezwykle wytrzymała, można jej używać wielokrotnie. Bezpieczna dla alergików i środowiska naturalnego, bo w całkowicie biodegradowalna. Nić lniana odnajduje się w modnych trendach biżuteryjnych. Ma wielu miłośników wśród osób zajmujących się rękodziełem. Nieoceniona do ozdobnego pakowania w stylu eko. W zależności od rodzaju sprawdzi się do wyplatania makramy czy koronki klockowej. Nie rozczaruje również majsterkowiczów. Doskonale poradzi sobie w ogrodzie, przy sczepianiu drobnych elementów i podwiązywaniu roślin. Nić lniana to podstawowy gadżet w kuchni, gdy chcemy przegotować pieczyste mięsa lub domowe wędliny. Jedno jest pewne, nić lniana jest produktem, który zawsze warto mieć w domu, bo jej zastosowanie jest ogromne. 
 

Nić jedwabna

 
Nić jedwabna jest szlachetnym produktem włókienniczym.  Zastosowanie materiału wysokogatunkowego gwarantuje im piękny połysk i wyjątkową gładkość. Podobnie jak nici lniane są produktem naturalnym. Mimo delikatnej faktury, mają doskonałą wytrzymałość, są trwałe. Do swoistych cech nici jedwabnych należy wysoka odporność na rozdarcia i rozciąganie. Nie strzepią się i nie plączą co zaskarbiło sobie uznanie wielu osób, mających styczność z artykułami włókienniczymi. W ofercie producentów znajdziemy nici z jedwabiu naturalnego i syntetycznego w pełnej gamie kolorystycznej i różnych grubościach. Pozwala to na wybranie produktu, odpowiadającego naszym wymaganiom i przeznaczeniu. 
 
Zastosowanie nici jedwabnych jest dość duże i wiąże się z charakterystycznym wyglądem. Nić jedwabna to doskonały materiał do tworzenia rękodzieła. Powszechne do haftów krzyżykowych i robótek ręcznych. Szydełkowe serwety i obrusy pięknie się mienią a ich trwałość jest wprost niewiarygodna. Nić tego typu jest dobrze znana osobom zajmującym się wyrabianiem biżuterii. Doskonale sprawdza się do nawlekania korali i bransoletek. Jest miła dla skóry a przy tym mocna. Wykorzystanie ozdobne nie przekreśla tych bardziej pragmatycznego. Nić jedwabną warto schować do szuflady w kuchni. Pomoże zasznurować zrazy czy mięsną roladę, uchroni rosół przed nieapetycznymi kawałkami ugotowanej włoszczyzny. Naturalny i biodegradowalny a jednocześnie trwały i solidny surowiec jedwabny przypadnie też do gustu florystom i ogrodnikom. Służy do związywania elementów dekoracyjnych, świetnie spisuje się w roli podpór. Nić jedwabna jest materiałem poszukiwanym przez rekonstruktorów szat i gobelinów z dawnych epok. Jak widać nić jedwabna może sprawdzić się w wielu sytuacjach. Jej specyficzna faktura i doskonałe parametry techniczne czynią z niej uniwersalny produkt, który powinien znaleźć się w wyposażeniu domowej skrzyneczki z drobiazgami. 
 
Nici lniane i jedwabne to niewielki wydatek a ich funkcjonalność jest zaskakująca. Trudno przewidzieć, kiedy mogą być potrzebne, ale z reguły to najmniej oczekiwany moment. Warto zakupić po szpulce i umieścić je domowym wyposażeniu czy materiałach hobbystycznych. Dostaniemy je w wielu sklepach. Od pasmanterii po sklepy ogrodnicze, stacjonarnie lub z wygodną dostawą do domu.

Koniecznie zobacz