Siatki ochronne do drzew - wszystko, co warto wiedzieć!

Jesteś tutaj:

Siatki ochronne do drzew - wszystko, co warto wiedzieć!

3,3/5 (15 ocen)
Wiadomo nie od dziś, że owoce proso z drzewa mają szczególny smak i aromat. Co jednak zrobić, kiedy trud włożony w wyhodowanie drzewek i soczystych owoców jest niweczony przez natrętne ptaki? Straty powodowane przez szpaki, wróble czy drozdy mogą być ogromne. Poza ptactwem drzewa i krzewy sadownicze narażone są na gwałtowne opady, gradobicie i wichury. Na szczęście nie jesteśmy bezradni na tym polu. Z pomocą spieszą nam producenci siatek na drzewa.
 

Co da nam siatka ochronna?

 
Odpowiednio dobrana siatka zabezpiecza owoce przed kontaktem z ptakami i eliminuje szkody przez nie wyrządzone. Jest też pomocna przy ochronie drzew i krzewów owocowych przed niszczącym działaniem zjawisk atmosferycznych. Siatki oferowane na rynku mogą służyć do ochrony pojedynczych egzemplarzy lub być rozpościerane nad całym sadem za pomocą specjalnej konstrukcji. Ochrona jednego drzewa dotyczy z reguły ogrodów przydomowych i działek. Gdy drzew jest więcej lepiej pokusić się o solidna konstrukcję, na której oprzemy siatkę. Jest to wygodne rozwiązanie. Można ją zakładać i zdejmować w dowolnym momencie, nie narażając się na straty w plonach. 
 

Jak wybrać siatkę ochronną?

 
Siatki do ochrony roślin sadowniczych są produkowane z żyłek polietylenowych. Gwarantuje im to wysoką odporność na warunki atmosferyczne, są doskonale przystosowane do stosowania na otwartej przestrzeni. Materiał do produkcji siatek jest stabilizowany na działanie promieni UV. Dostępne są modele jedno lub dwużyłowe o różnej grubości i wielkości oczek. Przy wyborze musimy oczywiście uwzględnić wymiar jaki nam jest potrzebny, pamiętając o zapasie siatki potrzebnym do swobodnego montażu. Jest to ważny aspekt by siatka dobrze pełniła swoją funkcję. Sama siatka musi cechować się małą wagą, by nie obciążać gałęzi. Istotnymi parametrami jest rozciągliwość i elastyczność produktu. Dobrze jest wybrać siatkę w maskującym kolorze, producenci oferują głownie czarny i zielony. Oba kolory doskonale stapiają się z roślinami. Kupując siatkę ochronną rozważmy jaki rodzaj drzew lub krzewów ma zabezpieczać oraz jakie gatunki ptaków są największym zagrożeniem. Warto zainwestować w dobry jakościowo produkt – siatka jest przedmiotem wielosezonowym, odpowiednio użytkowana nie niszczeje szybko. 
 

Jak zakładamy siatkę ochronną na drzewo?

 
Sposób montażu jest bardzo prosty niezależnie czy chronimy pojedyncze drzewo czy większą plantację. W przypadku indywidualnych roślin stosujemy siatkę narzucając ją od góry na drzewo lub krzew. Przy ochronie sadu musimy stworzyć odpowiednią konstrukcję. Zazwyczaj składa się z mocnych słupków i linki stalowej i elementów montażowych. Na koniec należy sprawdzić czy nadmiar siatki nie leży zbyt luźno i jest odpowiednio przytwierdzony. 
 

Do czego przydają się siatki ochronne?

 
Siatka ochronna to świetne zabezpieczenie nie tylko drzew owocowych takich jak czereśnie czy wiśnie. Jest genialny w swojej prostocie pomysł na zabezpieczenie krzewów agrestu, borówki, porzeczek, malin, aronii a nawet truskawek. Siatka ochronna jest fantastyczną barierą chroniącą winorośle. Dodatkową zaletą jest możliwość potrzymania nią roślin. Dzięki temu mam podwójną korzyść: nasze winogrona są bezpieczne a siatka stanowi mocną podporę do wspinania się nowych pędów. Szeroka gama rozmiarów pozwala i perfekcyjne dobranie siatki do rozmiarów naszej uprawy. 
 
Siatki ochronne do drzew i krzewów owocowych to tanie i bardzo skuteczna metoda ochrony zbiorów przed nachalnym ptactwem i złymi warunkami pogodowymi. Siatki nie mają żadnego wpływu na środowisko naturalne, są trwałe i łatwe do zainstalowania. Dzięki zastosowaniu prostych siatek ochronnych możemy cieszyć się ze wspaniałych nieuszkodzonych plonów. 

Koniecznie zobacz