Macierzanka tymianek (tymianek pospolity, tymianek właściwy, macierzanka zwyczajna)

Jesteś tutaj:

Macierzanka tymianek (tymianek pospolity, tymianek właściwy, macierzanka zwyczajna)

3,4/5 (106 ocen)
Zastosowanie w lecznictwie

Zawartość substancji czynnych sprawia, że macierzanka tymianek znalazła zastosowanie w lecznictwie. Ziele pomaga w problemach układu pokarmowego: nieżytach, wzdęciach, biegunce. Działa wykrztuśnie oraz poprawia apetyt. Od starożytności cenione są jej właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz dezynfekujące, które bardzo często wykorzystuje się przy produkcji past do zębów. Herbatka z tymianku jest dobra na kaszel i przeziębienie.

Zastosowanie w kuchni

Ze względu na swój wyjątkowy, bardzo wyrazisty aromat oraz gorzkawy, wręcz palący smak, tymianek doskonale pasuje do aromatyzowania dań mięsnych (m.in. dziczyzny, ryb, kaczki, cielęciny oraz wołowiny). Stosowany także jako dodatek do sosów, pasztetów, serów, wędlin oraz warzyw. Przyprawa jest bardzo popularna, zwłaszcza w kuchni francuskiej, hiszpańskiej oraz włoskiej.




Tymianek pospolity jako roślina ozdobna


Thymus vulgaris to mało wymagająca bylina o znaczących walorach dekoracyjnych, dlatego może stanowić świetne uzupełnienie rabat w ogrodzie ozdobnym. Ze względu na swoje pochodzenie i warunki w jakich występuje, z pewnością powinna odnaleźć się w ogrodach skalnych, ogrodach w stylu śródziemnomorskim. Świetnie prezentuje się na tle kamieni. Zróżnicowanie pod względem barwy kwiatów (różnorodność odmianowa)  sprawia, że mamy więcej możliwości przy aranżacji ogrodu.

Warto pamiętać o wszystkich walorach macierzanki tymianek i w pełni wykorzystać, na każdej płaszczyźnie.


Uwagi końcowe


Macierzanka tymianek słynie ze swych właściwości leczniczych i przyprawowych, ale pamiętajmy, że w nadmiarze i ona może nam zaszkodzić. Z pewnością, z ilością spożywanego tymianku nie powinny przesadzać osoby mające problemy z pracą serca oraz kobiety w ciąży.

Doskonałe nasiona tymianku do siewu kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz