Kompozytowe deski tarasowe

Jesteś tutaj:

Kompozytowe deski tarasowe

3,2/5 (38 ocen)

Legary kompozytowe


Nie można zapominać, że decydując się na kompozytowe deski tarasowe niezbędne mogą okazać się dodatkowe elementy. Przykładem są tutaj chociażby legary kompozytowe.

Legary służą do stworzenia konstrukcji podtarasowej, na której układa się deski kompozytowe. Ilość zastosowanych legarów zależy od tego, czy używamy tzw. klipsów łączących deski kompozytowe. Klipsy są chętnie stosowane ze względu na brak konieczności wiercenia. Jeżeli jednak nie używamy tego rodzaju klipsów z pewnością ilość legarów będziemy musieli zwiększyć.

W zależności od panujących warunków producenci oferują legary niskie lub wzmacniane. Drugie rozwiązanie jest stosunkowo wyższe, ale daje możliwość montażu systemu na rusztach.

Deska kompozytowa

Zastosowanie


Wydawać by się mogło, że kompozytowe deski mają zastosowanie wyłącznie na tarasach. Jednak nie jest to jedyne możliwe ich wykorzystanie.

Kompozytowe deski nie są zatem alternatywą wyłącznie dla tarasów. Bardzo często wykorzystuje się je także na werandach. Oprócz tego stały się popularnym rozwiązaniem dla pomostów, zewnętrznych kładek czy obrzeży basenów i oczek wodnych.

Z czego to wynika? Przede wszystkim cech desek kompozytowych, dzięki którym mają przewagę nad tradycyjnymi deskami drewnianymi. Kompozytowe deski są najczęściej rowkowane i antypoślizgowe. Ponadto wilgoć nie stanowi dla nich zagrożenia. Stąd właśnie cieszą się tak sporym zainteresowaniem i są chętnie kupowanym materiałem budowlanym.

Deski tarasowe

Konserwacja


Poza niezapalnością, odpornością na niskie temperatury, brakiem wymogu malowania i impregnacji istotnym czynnikiem korzystnie przemawiającym za deskami kompozytowymi jest także sama konserwacja.

Kompozytowe deski tarasowe są bezpieczne i wygodne w bezpośrednim użytkowaniu. Mając na myśli użytkowanie nie chodzi tutaj wyłącznie o proces ich zużywania, ale także o samą konserwację. W przypadku desek kompozytowych nie jest ona ani uciążliwa, ani wymagająca. Utrzymanie desek kompozytowych w czystości wiąże się z usunięciem z nich brudu przy użyciu wody pod wysokim ciśnieniem i tradycyjnych środków czyszczących. W przypadku tłustych plam wykorzystuje się środki odtłuszczające. Należy pamiętać, aby na powierzchnie desek kompozytowych nie stosować rozpuszczalników, ponieważ ich działanie z pewnością nie będzie korzystne dla kompozytowych desek tarasowych.


Ponadto producenci kompozytowych desek tarasowych nie zalecają stosować maszyn czyszczących. Jak zatem widać konserwacja jest prosta i nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności. Jednak to jak długo taras z kompozytowymi deskami będzie wyglądał rewelacyjnie w dużej mierze zależy właśnie od konserwacji.

Kompozytowe rozwiązania są wytrzymałe, a ich producenci poświadczają to okresem gwarancyjnym. Kompozytowe deski tarasowe sprawdzają się jako systemy nie tylko doskonale prezentujące się, ale przede wszystkim funkcjonalne. To wygodna innowacja dla naszych tarasów, ale i nas samych, ponieważ oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć chociażby na impregnację naturalnego drewna.

Deski kompozytowe zazwyczaj sprzedawane są na sztuki. Cena pojedynczej deski (np.: 240x15x2,5 cm) zazwyczaj wynosi od 30 do 60 zł.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz