Jak prawidłowo zrobić samemu drewniany taras? Podpowiadamy

Jesteś tutaj:

Jak prawidłowo zrobić samemu drewniany taras? Podpowiadamy

2,5/5 (35 ocen)


Montaż desek tarasowych


Pokrycie tarasu można wykonać z desek drewnianych lub desek kompozytowych. Typowe deski drewniane reprezentowane są przez egzotyczne gatunki (np. wymienione powyżej bangkirai). Decydując się na nie z pewnością mało nie zapłacimy, ale równocześnie będziemy w stanie zbudować trwałą, odporną na warunki pogodowe i użytkowe powierzchnię. Montaż desek drewnianych powinien być związany z odprowadzaniem wody deszczowej. W praktyce oznacza to zachowanie spadku około 2 % od budynku w stronę ogrodu. W przypadku zbyt długich desek niezbędne jest również wcześniejsze dopasowanie ich wymiarów do wielkości tarasu.  Połączenie desek drewnianych z legarami wykonuje się najczęściej z wykorzystaniem wkrętów. Wkręt nie powinien znajdować się przy samej krawędzi deski. Zaleca się, aby zachować około 2 cm wolnej przestrzeni od krawędzi. Oprócz tego deski nie powinny bezpośrednio przylegać do siebie – najlepiej, aby odstępy nie przekraczały 1 cm.

A jak wygląda montaż desek kompozytowych? Bardzo często przebiega on znacznie sprawniej niż w przypadku typowego drewna. Deski kompozytowe są sprzedawane również w specjalnych systemach tarasowych, dzięki czemu nie trzeba dokupować już dodatkowych elementów (np. legarów czy wkrętów). W związku z tym samodzielna budowa tarasu drewnianego może okazać się znacznie łatwiejsza w wykonawstwie. Do systemów dołączane są instrukcje montażowe, które precyzują nie tylko charakter robót przygotowawczych, ale również określają sposób mocowania poszczególnych elementów. Dołączone do systemów specjalne klipsy znacznie skracają czas wykonania tarasu.

Zakończenie prac na tym etapie nie spotyka się z przychylną opinią. Warto oczyścić deski z drewna egzotycznego i poddać je zabiegom impregnacyjnym, jeżeli wcześniej nie były zabezpieczane przed czynnikami niszczącymi.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz