Czym wyłożyć taras? Porady i inspiracje

Jesteś tutaj:

Czym wyłożyć taras? Porady i inspiracje

3,4/5 (177 ocen)

Postrzeganie Twojego tarasu, a także bezpośrednie jego użytkowanie w dużej mierze uzależnione jest od materiału podłogowego. Kupić materiał, który sprawdzi się o każdej porze roku – to trzeba mieć na uwadze. Jakie są sprawdzone warstwy wierzchnie?


Drewno


Nowoczesne trendy coraz częściej odnoszą się do materiałów naturalnych. Stąd też popularnym materiałem do wykonania tarasowej podłogi jest właśnie drewno. Drewniana podłoga jest naturalna i doda Twojemu tarasowi przyjaznego ciepła. Dzięki niej taras staje się przytulnym miejscem do spotkań z przyjaciółmi czy wypoczynku.

Decydując się na drewnianą podłogę na tarasie możesz wybrać:

- deski tarasowe,
- deski kompozytowe,
- płytki tarasowe.

Deski tarasowe

W praktyce deski tarasowe można ułożyć na poziomie trawnika. Należy jednak pamiętać, aby grunt był stabilny. Samo układanie desek tarasowych nie jest trudne. Zapewniają to specjalne klipsy. Deski tarasowe mogą być układane także na legarach.

Deski kompozytowe

Deski kompozytowe są nieco innym materiałem. Wynika to z zastosowanych do ich produkcji dodatków. Chodzi tutaj przede wszystkim o dodatki polietylenowe. Deski kompozytowe charakteryzują się bardzo dobrą trwałością i wytrzymałością. Zatem stają się jednym z wiodących materiałów do wykonania podłogi tarasowej. Naturalne drewno połączone z chemicznymi dodatkami przyczynia się do pozytywnych opinii na temat desek kompozytowych.

Montaż desek kompozytowych opiera się na układaniu ich na legarach. Legary również są wykonywane z deski kompozytowej. Powstaje zatem odporna na czynniki atmosferyczne drewniana podłoga, która dzięki ryflowaniem uatrakcyjnia naturalny charakter drewna.


Płytki tarasowe

Ciekawą alternatywą są również drewniane płytki tarasowe, które znakomicie zastępują tradycyjne deski. Możliwe jest zatem jednolite połączenie tarasu ze ścieżką. Coraz chętniej stosuje się je jako podłogi na tarasach restauracji. W związku z tym wszędzie tam, gdzie natężenie ruchu i obciążenie tarasu jest na pewno większe niż na prywatnym tarasie. Świadczy to o tym, że płytki tarasowe drewniane są wytrzymałe, a uszkodzenie jednego z elementów nie wiąże się już z wymianą całej podłogi.

Taras wyłożony deskami

Taras wyłożony deskami

Gatunek drewna


Niewątpliwie podstawą jest gatunek drewna, na który się zdecydujesz. Zazwyczaj do wykonania tarasowej podłogi z drewna wykorzystuje się drewno egzotyczne.

Najbardziej znanymi gatunkami są:

- bangkirai,
- massaranduba.

Dlaczego gatunki egzotyczne? Przede wszystkim ze względów wytrzymałościowych. Oczywiście bangkirai czy massaranduba są wcześniej odpowiednio przygotowywane, aby mogły posłużyć przez lata.

Producenci podłóg proponują także inne rozwiązania. Nowością na rynku są również rozwiązania oparte na tzw. termoobróbce. Wymienić można tutaj powstały w wyniku takiej obróbki termojesion czy termoświerk.


Kamień


Nieco zimniejszym, aczkolwiek cieszący się równie dużym zainteresowaniem materiałem jest oczywiście kamień. Taras wyłożony kamieniem to również gwarancja naturalności oraz wytrzymałości.

Najchętniej wybieranym kamieniem jest niewątpliwie kamień łupany. To właśnie on sprawia, że taras odzwierciedla naturalność kamiennego wykończenia. Nieregularne kształty są obecnie jak najbardziej pożądane. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz