Jak pomalować pokój na dwa kolory? Praktyczne wskazówki

Jesteś tutaj:

Jak pomalować pokój na dwa kolory? Praktyczne wskazówki

3,1/5 (202 ocen)

Małe pomieszczenia


Szukając właściwych połączeń powinno się zwrócić szczególną uwagę w stronę małych pomieszczeń, których urządzenie sprawia przeważnie największe problemy. Czy warto tworzyć związki kolorystyczne?

Trzeba już na samym początku przyznać, że dwa kolory w niewielkich pokojach także się sprawdzają. W przeciwnym wypadku małe powierzchniowo mieszkania malowane byłyby wyłącznie na biało, a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Chcąc oczarować innych swoim małym pokojem należy postawić na jasne, pastelowe kolory. Ponadto należy również pamiętać o wyposażeniu i dekoracji okien, która znacząco działa na zmysły w postrzeganiu przestronnego wnętrza.

Ściany w pokoju młodzieżowym

Ściany w pokoju młodzieżowym


Zaczarowani kolorem


Zetknięcie ze sobą kolorów uzależnione jest także od panujących trendów. Co zatem jest trendy w chwili obecnej? Zazwyczaj zacieśnia się więzy pomiędzy kolorami pastelowymi, które są neutralne i pasują do każdego wyposażenia. Uniwersalność pasteli przyczynia się do tego, że mają teraz stanowczą przewagę nad oryginalnymi, intensywnymi kolorami.

Powszechne połączenia:

  • błękit i biel
  • pistacja i biel
  • beż i brąz
  • odcienie szarości

 

Scalenie ze sobą dwóch kolorów jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem. Oprócz niego niekiedy łączy się trzy kolory. Taka ilość odcieni farby jest bezpieczna dla wnętrza i nie ogranicza się wyłącznie do chwilowego zachwytu. Proporcja 70/20/10 niesie najmniejsze zagrożenie w przypadku wyboru trzech kolorów. Kolor neutralny, stanowiący uzupełnienie oraz kontrastowy powinny być dobierane zgodnie z powyższą wytyczną.

Ściany w pokoju nastolatka

Ściany w pokoju nastolatka


Ten sam pędzel?


Oczywiście najwygodniejsze z punktu widzenia samego przeprowadzenia malowania wydawałby się zakup odrębnych pędzli i wałków. Jednak chcąc oszczędzić można pomyśleć o wykorzystaniu tych samych akcesoriów malarskich. Takie zamierzenie jest powszechne przede wszystkim w przypadku jasnych kolorów w zbliżonych odcieniach. Detergent lub rozpuszczalnik jest w stanie usunąć farbę i dać możliwość ponownego użycia pędzla. W związku z tym w przypadku łączenia kolorów jasnych z ciemnymi warto rozpocząć od nakładania farb jaśniejszych.

Dwa kolory w pokoju urozmaicają wnętrze i niosą za sobą szereg zalet. Jednak, aby móc je dostrzegać trzeba kierować się zasadami podanymi w niniejszym artykule.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz