Heliotrop peruwiański (wonny) - kwiat pięknie pachnący

Jesteś tutaj:

Heliotrop peruwiański (wonny) - kwiat pięknie pachnący

3,4/5 (244 ocen)

W przypadku rozmnażania generatywnego, nasiona należy wysiać bardzo wcześnie, najlepiej od stycznia do marca. Podłoże pod wysiew nasion powinno być przepuszczalne, tak więc ziemię uniwersalną należy wymieszać z piaskiem. Prostszym rozwiązaniem jest zakupienie podłoża, przeznaczonego specjalnie na przygotowanie rozsad. Nasion nie przysypujemy, tylko delikatnie dociskamy. Aby zapewnić odpowiedni poziom wilgotności, warto skrzynkę nakryć folią, pamiętając o wietrzeniu. Skrzynkę przechowujemy w pomieszczeniu widnym w temperaturze pokojowej. Nasiona kiełkują bardzo długo i nieregularnie. Pierwszych siewek możemy spodziewać się po kilku tygodniach do miesiąca. Siewki wymagają  podwójnego pikowania oraz uszczykiwania w celu uzyskania mocno rozkrzewionych roślin.

Przy rozmnażaniu wegetatywnym wczesną wiosną pozyskujemy z przechowanej rośliny sadzonki wierzchołkowe, które ukorzeniamy w przepuszczalnym podłożu w temperaturze pokojowej. W ciągu dwóch tygodni powinny się ukorzenić, wówczas sadzimy do niewielkich doniczek i ustawiamy w widnym miejscu. Około kwietnia/maja przesadzamy do pojemników docelowych. Przy utrzymaniu sadzonek poza temperaturą, nasłonecznieniem, podłożem liczy się także odpowiednia wilgotność podłoża.

Choroby i szkodniki


Roślina nie wykazuje zbytniej podatności na choroby i szkodniki. Zmiany chorobowe mogą pojawić się przy znacznych zaniedbaniach oraz błędach uprawowych. Z pewnością poważne konsekwencje niesie za sobą przelanie rośliny, które doprowadza do zmian gnilnych korzeni, porażenia pasożytniczymi grzybami. Heliotropy peruwiańskie monitorujemy także pod względem obecności szkodników z których najczęstszym problemem są mszyce. Poza nimi uważajmy także na mączliki.  

Heliotrop


Zastosowanie


Heliotrop peruwiański ze względu na swoją ciepłolubność powinien być przede wszystkim traktowany jako roślina balkonowa i tarasowa jednoroczna bądź wieloletnia. Jeżeli istnieje możliwość przechowania rośliny przez zimę to warto to uczynić. Z czasem przy odpowiednim cięciu, można uzyskać roślinę w formie drzewka na pniu. Kwitnący heliotrop w takiej właśnie formie prezentuje się szczególnie pięknie. W tradycyjnej formie może być uprawiany w skrzynkach, misach, doniczkach itp. Ze względu na wyrazistą i piękną barwę stanowi ciekawy akcent kącika wypoczynkowego. Jego delikatny zapach jest dopełnieniem jego walorów dekoracyjnych. Na balkonach o wystawie południowej  nie za bardzo sobie radzi podczas letniej spiekoty. Heliotrop peruwiański sprawdzi się także w zacisznych i ciepłych zakątkach ogrodu. Może zostać wykorzystany do nasadzeń dywanowych bądź jako uzupełnienie rabat. Przy takiej uprawie istnieje konieczność wykopywania roślin przed nadejściem jesienno - zimowych chłodów. Ułatwieniem w takiej sytuacji jest uprawa rośliny w pojemniku wkopanym w grunt. Chłodna kolorystyka rośliny daje spore możliwości aranżacyjne i pozwala na tworzenie wyrazistych kompozycji z udziałem roślin o ciepłych, ognistych barwach.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz