Cięcie pęcherznicy - sposoby, techniki i terminy

Jesteś tutaj:

Cięcie pęcherznicy - sposoby, techniki i terminy

3,4/5 (261 ocen)

Pęcherznica to mało wymagający krzew o kulistym pokroju i ozdobnych liściach pięknie prezentuje się w grupach i żywopłotach. Dzięki umiejętnemu cięciu formującemu pęcherznica kalinolistna ładnie się zagęści, zyskując jeszcze większą wartość dekoracyjną. W mniejszych ogrodach wymaga też zabiegu regulującego wzrost. Odpowiedni dobór terminu i techniki cięcia jest niezwykle istotny dla zachowania krzewu w dobrym zdrowiu.


Termin cięcia


Większość krzewów kwitnących latem przycina się na wiosnę, co wpływa korzystnie na ich wzrost oraz obfitość kwitnienia. W przypadku pęcherznicy zasada ta nie ma zastosowania. Wiosną w razie konieczności przeprowadzamy tylko oszczędne cięcie sanitarne, usuwając pędy połamane oraz uschnięte. Zabieg formujący i regulujący wzrost należy przełożyć na koniec lata lub początek jesieni, ponieważ grubsze gałązki cięte wiosną mogą „płakać” – wydzielać sok, a pędy skrócone w tym czasie nie zakwitną.


Technika cięcia


Cięcie pęcherznicy wykonujemy zawsze centymetr nad rozgałęzieniem pędów bądź nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. O ile nie prowadzimy pęcherznicy w formie żywopłotu, unikamy skracania wszystkich pędów do takiej samej długości, ponieważ najefektowniej wyglądają krzewy o pokroju kulistym – zwłaszcza w przypadku starszych okazów o zwisających gałązkach.


Cięcie po sadzeniu


Pęcherznicę sadzimy od późnej jesieni do pierwszej połowy wiosny. Niezależnie od terminu sadzenia, pierwszej wiosny po przeniesieniu młodego krzewu do gruntu należy przyciąć dość silnie jego pędy – do 20-30 cm nad ziemią. Zabieg ten ma na celu przywrócenie równowagi między częścią nadziemną rośliny a systemem korzeniowym, który podczas przesadzania zawsze zostaje zredukowany. Cięcie najlepiej przeprowadzić dopiero wtedy, gdy w pełni rozwiną się liście młodego krzewu.

Pęcherznica kalinolistna - kwiaty i liście


Cięcie formujące i regulujące


W kolejnych latach życia pęcherznicy przycinamy ją późnym latem bądź na początku jesieni, po zakończeniu kwitnienia, które przypada na czerwiec i lipiec. Przekwitłe pędy skracamy o połowę. Im silniej przytniemy krzew, tym lepiej się rozrośnie i zagęści, ponieważ cała siła wzrostu zostanie wykorzystana przez pozostałe na roślinie pąki. Jeśli chcemy rozmnażać pęcherznicę, zabieg wykonywany po kwitnieniu stanowi dobrą okazję do wyboru silnych pędów jednorocznych, z których pozyskamy sadzonki zdrewniałe. Odcinamy je jednak dopiero w grudniu, gdy krzew straci liście. W połowie lata możemy natomiast pobierać sadzonki półzdrewniałe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz