Balustrady balkonowe - rodzaje i prawidłowy dobór

Jesteś tutaj:

Balustrady balkonowe - rodzaje i prawidłowy dobór

3,3/5 (116 ocen)

Z jakich materiałów produkowane są balustrady?

Barierki na balkon i taras powstają z różnych materiałów. Najczęściej spotyka się balustrady z drewna, stali, szkła, kamienia, cegieł, betonu. Pod tym względem również należy liczyć się z ogólnym stylem, wielkością i kolorystyką budynku oraz jego elementami dekoracyjnymi. Z tego powodu na przykład, w domach drewnianych, zwłaszcza stylizowanych, nie montuje się innych balustrad, niż drewniane. Betonowe, kamienne czy żeliwne wprowadzałyby bałagan, dysproporcję i po prostu brzydko wyglądały.

W blokach i kamienicach również nie powinno się przesadzać z eksponowaniem własnej indywidualności. Jeśli już decydujemy się na wymianę starej balustrady, to nowa nie powinna drastycznie odbiegać wyglądem od barierek naszych sąsiadów. Jeśli pozostałe balkony mają ażurowe balustrady, to nie wybierajmy pełnej betonowej i na odwrót. Dla dobra ogółu i estetyki całego budynku, zachowajmy również odpowiednie proporcje i kolorystykę.

W prywatnych domach mamy większe pole do popisu, ale nie oznacza to całkowitej dowolności. Ogranicza nas wspomniany wcześniej styl domu, jego proporcje i kolory elewacji oraz okien. Lekkie, metalowe lub szklane balustrady pasują do domów o nowoczesnym charakterze, gdzie dominuje prostota i minimalizm. Ciężkie, kute, kamienne lub betonowe barierki, mogą być montowane w dużych domach o stosownej stylistyce. Należy zwrócić uwagę, że kute i kamienne balustrady powinny korespondować z ogrodzeniem. Najlepiej, jeśli wykonane są z tego samego materiału i w tym samym stylu. Patrząc wówczas z zewnątrz posesji, mamy wrażenie pełnej harmonii.

Kamienne balustrady najczęściej wykorzystuje się w budynkach o charakterze zabytkowym lub stylizowanym na takowe. Warto wiedzieć, że pełne balustrady wyglądają elegancko od zewnątrz, ale na balkonie czy tarasie „kradną” światło, co już nie jest takie atrakcyjne.

Podsumowując

Balkony, a zwłaszcza ich balustrady, mogą zdobić lub szpecić budynek, mogą stać się miejscem relaksu lub składowiskiem rzeczy (rowerów, wózków itp.). Od tego, jak zagospodarujemy nasze balkony czy tarasy, zależy ogólna prezencja domu, a także to, czy będziemy chętnie korzystali z tego, mniejszego bądź większego, skrawka domowej przestrzeni „pod chmurką”. Na pewno warto dołożyć starań do wyboru wygodnych, bezpiecznych i estetycznych balustrad, które będą służyły przez kilka lub kilkanaście kolejnych lat.

Ceny balustrad balkonowych

Ceny balustrad zależą od rodzaju materiału, z jakiego są wyprodukowane, od wielkości oraz elementów dekoracyjnych. Średnio kształtują się one na takim poziomie:

- balustrady drewniane – 180 – 500 zł/mb
- balustrady stalowe – 200 – 500 zł/mb
- balustrady kute – 400 – 3000 zł/mb
- tralki betonowe – 13 – 30 zł/szt.

Koniecznie zobacz