Jesteś tutaj:

Sadzenie i uprawa liczi (chińskiej śliwki)

1Cytryna skierniewicka - domowa uprawa

2Cytryniec chiński - uprawa i właściwości

3Dereń jadalny (właściwy) - uprawa i odmiany

4Hibiskus, Ketmia (Róża Chińska) w doniczce

5Kolcowój (Krzew Goji) - uprawa i jagody

6Kuflik (Kalistemon) - właściwa uprawa i pielęgnacja

7Mimoza wstydliwa (Czułek) - uprawa i pielęgnacja

8Uprawa i pielęgnacja pigwy w naszym ogrodzie

9Żurawina wielkoowocowa - uprawa, rozmnażanie, odmiany i właściwości

Liczi, czyli inaczej chińska śliwka, której owoc znany jest nam najczęściej z półek supermarketu, jest tak naprawdę drzewem tropikalnym, którego środowiskiem naturalnym są Chiny. Drzewo to rodzi owoce, zwane zwyczajowo tak samo jak cała roślina (liczi, lychee, leetchee). Ze względu na to, że owoce te są uznawane za jedne z najsmaczniejszych na świecie, liczi uprawia się w wielu rejonach świata, gdzie sprzyja temu ciepły klimat, jak na przykład w Indiach, Australii czy USA. Tam też liczi dorasta do nawet 12 metrów wysokości i jest zimozielonym drzewem o pierzastych liściach i drobnych zielono- żółtych kwiatach, zebranych w kwiatostany. Owoce są transportowane do sklepów i przetwórni jak najszybciej po zebraniu, gdyż zbiera się je, kiedy już są bardzo dojrzałe. Ze względu na swoja nietrwałość, niezbyt często można spotkać świeże liczi w supermarketach w naszym kraju. Na półkach sklepów oferujących przysmaki z całego świata ewentualnie możemy szukać przetworów lub suszonych owoców.


Uprawa i pielęgnacja


Jeżeli mamy ochotę zafundować sobie na parapecie namiastkę tropików, możemy pokusić się o hodowlę liczi w doniczce, a kto wie, być może nawet doczekamy się owoców. Trzeba jednak nastawić się na długie oczekiwanie, ewentualne  trudności lub nawet porażkę w uprawie, gdyż liczi ma spore wymagania, a i nasz klimat nie sprzyja jej rozwojowi.

Jak wygląda sam owoc liczi chińskiego? Jego wielkość można porównać do owocu śliwki. Pod cienką czerwoną skórką, która łatwo odchodzi, kiedy owoc jest dojrzały, kryje się biało-perłowy miąższ, a w nim drobniutkie nasienie.  Właśnie po zjedzenia takiego owocu, pestki możemy wykorzystać do posadzenia. Trzeba to zrobić jak najszybciej, w innym wypadku nasienie nie wykiełkuje. Pestki mogą czekać na zasadzenie maksymalnie kilka dni.


Liczi

Liczi

W pojemniku z podłożem umieszczamy nasiona na głębokości około 2 do 4 cm. Warto pamiętać, że pestka powinna być usytuowana poziomo. W pokojowej temperaturze po około tygodniu, możemy wypatrywać kiełka. Jest to pierwszy sukces, jednak niestety ten najłatwiejszy do osiągnięcia. Dalsza część uprawy nastręczy nieco więcej trudności, lecz nie warto się poddawać. Bezwzględnie musimy zapewnić roślinie częste zraszanie, słońce i odpowiednią glebę. Choć liczi lubi być regularnie podlewane, musimy z kolei uważać by go nie przelać. Do podlewania używamy tylko miękkiej wody. Roślina ma dość spore wymagania temperaturowe. W pomieszczeniu, w którym rośnie nie może być nigdy mniej niż 10 stopni Celsjusza.

Warto wiedzieć, że liczi przez cały rok jest w fazie wegetacyjnej. Przed posadzeniem pestek w doniczce przygotujmy torf odkwaszony zmieszany z perlitem. Jest to najodpowiedniejsze podłoże. Nieodpowiednia pielęgnacja zwykle wiąże się z widocznym usychaniem liści, rozpoczynającym się od obrzeży. Można spróbować uratować taką roślinę, przenosząc ją w inne miejsce, lub dokonując zmian w częstotliwości podlewania lub zraszania. Jeżeli nie w tym tkwi przyczyna, najprawdopodobniej liczi trzeba będzie przesadzić, ponieważ usychanie liści może być spowodowane zbyt duży stężeniem związków soli w glebie. Generalnie zalecane jest by przesadzać roślinę co roku. Po takie zmianie podłoża nawozimy liczi dopiero po trzech miesiącach a później w odstępach miesięcznych.

Owoce liczi

Owoce liczi

W naszym klimacie liczi rzadko dożywa 5 lat, kiedy to pojawiają się pierwsze owoce. Najczęściej może rosnąć około 2, 3 lat, ze względu na nasz niesprzyjający klimat. Jeżeli nasza roślina ma się dobrze i kwitnie, aby doczekać się owoców, musimy jej nieco pomóc, przenosząc pyłek z jednego kwiatka na drugi za pomocą pędzelka. Owoce dojrzewają w przeciągu około 3 miesięcy.

W krajach, gdzie jest masowo uprawiana, chińska śliwka może rosnąć nawet ponad 1000 lat, a jej przeciętny wiek to 300 lat. Jeżeli uda nam się kupić owoce liczi w supermarkecie, możemy je spożyć na surowo, na przykład jako samodzielny deser lub w sałatce bądź zamrozić, czy użyć do zrobienia kompotu w słoiku. Z pewnością będzie to niebanalny deser na zimę. W supermarketach spotkamy też niekiedy liczi w formie suszonej, nadające się do bezpośredniego spożycia, jako zdrowa i smaczna przekąska.

Liczi - drzewo tropikalne

Liczi - drzewo tropikalne

Osoby dbające o linię powinny wiedzieć, że 100 gramów owoców dostarcza około 70 kalorii i ma 16 gramów cukru. Dodatkowo ta porcja ma w sobie 50 mg witaminy C i trochę soli mineralnych oraz kwasu jabłkowego.

Czy warto podjąć się uprawy liczi? Z pewnością udana uprawa dostarcza mnóstwo satysfakcji. Chińska śliwka jest rośliną egzotyczną i choć dość skromna, będzie ciekawą ozdobą, nawet jeśli nie zaowocuje.

Owoce liczi

Owoce liczi

Marta Niegierewicz


Koniecznie zobacz