Jesteś tutaj:

Runianka japońska - zimozielona roślina okrywowa

Cynie - kwiaty nie tylko do ogrodu w stylu wiejskim
Kleome ciernista - egzotyka w ogrodzie
Kosmos w ogrodzie - bogactwo odmianowe
Niezapominajki - znane i lubiane kwiaty
Stokrotki - kwiaty znane i piękne
Trzmielina - odmiany i uprawa
Tytoń ozdobny
Winobluszcz - pnącze kamuflujące niedoskonałości
Zaślaz mieszańcowy (Klonik mieszańcowy, Klonik pokojowy, Abutilion mieszańcowy)
Zawilce - odmiany i uprawa
Zielistka - popularny kwiat doniczkowy
Żeniszek meksykański - kwiaty letnie

W cienistych zakątkach ogrodu, staramy się jak najefektowniej zagospodarować przestrzeń, choć nie jest to takie proste jak w przypadku słonecznych stanowisk. Bardzo często zacienione przestrzenie staramy się zagospodarować, obsadzając je roślinami okrywowymi. W tym celu wykorzystywany jest zazwyczaj bluszcz pospolity, kopytnik pospolity, a także barwinek pospolity. Przy obsadzaniu takich miejsc warto także uwzględnić niewielką, zimozieloną krzewinkę, która przybyła do nas z odległej Japonii, a więc runiankę japońską.

Runianka to dekoracyjna, zimozielona krzewinka, zaliczana do rodzaju Pachysandra. Rodzaj obejmuje kilka gatunków, których naturalne siedliska występują w Azji oraz Ameryce. Rodzaj zalicza się do rodziny bukszpanowatych (Buxaceae).


Wybrane gatunki rodzaju


- Pachysandra terminali
- Pachysandra axillaris
- Pachysandra stylosa
- Pachysandra coriacea
- Pachysandra procumbens

W ogrodach spotykamy wyłącznie jeden gatunek, a więc runiankę japońską (Pachysandra terminalis).


Kilka uwag o budowie


Runianka japońska jest niewielką krzewinką (podkrzewem), przez niektórych określana także byliną, która osiąga niewiele ponad 20 cm wysokości. Pędy runianki na pierwszy rzut oka mogą wydawać się wzniesione, ale tak naprawdę w dolnej części pędu są pokładające się, wzniesione są końcówki pędów. Liście zazwyczaj zimozielone, w ciemnej zieleni, odwrotnie jajowate oraz ząbkowane, osiągające nawet do 10 cm długości. Już w kwietniu/maju pojawiają się białe, drobne kwiaty, tworzące kłosowate grona. Bardzo ładnie prezentują się na tle ciemnych i błyszczących liści. Roślina rozrasta się poprzez podziemne rozłogi.


Walory dekoracyjne


Podstawowym walorem dekoracyjnym runianki japońskiej są jej zimozielone liście - w odmianie także pstre, dzięki którym możemy rozjaśnić zbyt zacienione zakątki ogrodu. W okresie wiosennym dodatkową atrakcją są drobne, białe kwiaty, zebrane w kłosokształtne grona.

Runianka z kwitnącymi różanecznikami

Runianka z kwitnącymi różanecznikami

Zróżnicowanie odmianowe


Przy zakupie runianki należy pamiętać także o jej licznych odmianach. Do najważniejszych z nich zaliczymy:

‘Variegata’- odmiana charakterystyczna ze względu pstre liście. Liście charakteryzują się białym obrzeżem oraz małymi przyrostami.

‘Green Carpet’ – niska odmiana sięgająca maksymalnie do 20 cm wysokości.

‘Green Sheen’- odmiana o ciemnozielonych liściach, osiągająca do około 20 cm wysokości.


Stanowisko 

   
Runianki należy uprawiać na stanowisku półcienistym oraz odpowiednim podłożu. Krzewinka wymaga żyznej, próchniczej, a przy tym dość wilgotnej gleby. Tylko na takiej stworzy zwarte kobierce, które wypełnią ogrodowe zakątki.


Uprawa i pielęgnacja


Zimozielona krzewinka nie jest problematyczna w uprawie. Jest wystarczająco mrozoodporna. W zacisznych zakątkach, najlepiej pod pierzyną ze śniegu, jest zabezpieczona przed przemarzaniem. Poza tym dobrze znosi warunki miejskie. Nie jest także podatna na choroby ani szkodniki.

Pełny sukces w uprawie runianki japońskiej zależny jest od stanowiska i podłoża. Tylko na próchniczym i dość wilgotnym podłożu, runianka jest w stanie stworzyć gęsty „dywan”. Wiosną dla jego zagęszczenia można przyciąć roślinę, jeżeli będzie tego wymagała. W czasie suszy warto uzupełniać niedobory wody, aby roślina nie straciła na swym wyglądzie.

Przed posadzeniem runianki, należy odpowiednio przygotować podłoże, a więc odpowiednio uprawić i odchwaścić. Jeżeli będzie zbyt piaszczyste, koniecznie należy wzbogacić je dobrze przerobionym kompostem, który poprawi strukturę podłoża oraz wzbogaci podłoże w składniki odżywcze. Po posadzeniu roślin, podlewamy je oraz ściółkujemy, aby ograniczyć parowanie oraz ekspansję chwastów.

Jeżeli zaistnieje konieczność rozmnożenia rośliny, to możemy to zrobić wegetatywnie poprzez podział oraz sadzonki. Najlepszy termin na dzielenie runianki to wiosna albo późne lato.

Runianka

Runianka

Zastosowanie


Pachysandra terminalis jest doskonałą rośliną okrywową, tworzącą zwarte, zimozielone kobierce. Warto ją sadzić w parkach, ogrodach dużych i małych, wszędzie tam, gdzie nie będzie zbyt sucho, a roślina będzie rosła na stanowisku półcienistym, charakteryzującym się próchniczym i dość wilgotnym podłożem. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków, roślina bardzo szybko się rozrasta i świetnie prezentuje w towarzystwie iglaków oraz innych barwnych krzewów. Przy obsadzaniu większych powierzchni na jeden metr kwadratowy, należy posadzić około 16 roślin. Przy takim zagęszczeniu, runianka japońska szczelnie pokryje nawierzchnię.


Uwagi


Runianka należy do roślin trujących !!!

Grzegorz Bogucki


Koniecznie zobacz