Jesteś tutaj:

Podłoga w salonie - podstawa elegancji

1Płytki podłogowe w salonie

2Podłoga pływająca - skuteczne tłumienie hałasu

3Podłoga w garażu - wytrzymałość przede wszystkim

4Podłoga w przedpokoju - domowe skrzyżowanie dróg

5Podłogi egzotyczne - drewno, zalety i konserwacja

6Podłogi sportowe - wytrzymałość przede wszystkim

7Układanie i montaż paneli podłogowych

8Układanie parkietu - zadanie dla dokładnych i cierpliwych

9Wybieramy parkiet podłogowy

10Wykładziny podłogowe - dywanowe i elastyczne

Salon jest tak ważnym miejscem w każdym domu i mieszkaniu, że chcemy, by urządzony był wyjątkowo. Zależy nam nie tylko na komforcie, ale dużą wagę przykładamy do jego estetyki. Często bowiem pełni funkcje reprezentacyjne i gościnne. Ale zanim zaczniemy cokolwiek aranżować w salonie, musimy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej podłogi. W obecnych czasach nie jest to proste, gdyż oferta na rynku okazuje się niezwykle bogata.


Oferty podłóg do salonu


W naszym kraju najpopularniejszym materiałem, z jakiego wykonuje się podłogi w pokojach, a więc i w salonach, jest drewno. Część osób wybiera panele laminowane, różnego rodzaju wykładziny. Znacznie mniej klientów decyduje się na podłogę z kamienia naturalnego lub z płytek ceramicznych.

Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym materiałom na podłogi w salonie.

Podłoga z drewna – jest to materiał, któremu trudno się oprzeć. Cieszy wyglądem, jest miłe w dotyku, do tego dołącza się jego trwałość i wytrzymałość. Na rynku można wybierać pośród rodzimych gatunków drewna lub wielu odmian egzotycznych.

Producenci oferują drewno barwione, surowe, fabrycznie lakierowane, w postaci różnej wielkości i grubości desek, parkietu i mozaiki. Są elementy łączone za pomocą kleju lub dzięki instalacji bezolejowej. Oferta jest naprawdę imponująca, także pod względem ceny. Dlatego każdy ma szansę na wyszukanie podłogi, która będzie mu odpowiadała pod każdym względem.

Ceny:

- deska z drewna rodzimego – 40 – 200 zł/m²

- deska z drewna egzotycznego – 90 – 500 zł/m²

- parkiet z drewna rodzimego – 40 – 180 zł/m²

- parkiet z drewna egzotycznego – 80 – 300 zł/m²

Drewniana podłoga w salonie

Drewniana podłoga w salonie

Panele laminowane – jest to bardzo ciekawa propozycja. Tego typu panele dostępne są w bogatej gamie kolorów, wzorów i faktury. Niektóre imitują kamień naturalny, drewno, ceramikę lub inne atrakcyjne elementy. Są dość trwałe, gdyż przed zniszczeniem zabezpiecza je warstwa laminatu. Panele montuje się bezklejowo. Dobrze jest pod panelami ułożyć warstwę izolacji akustycznej, gdyż wydają one specyficzny odgłos, kiedy się po nich chodzi. Można też zakupić panele ze specjalną warstwą wyciszającą.

Cena:

70 – 200 zł/m²


Wykładziny dywanowe – jeszcze niedawno można było je spotkać w wielu pomieszczeniach, dziś są już mniej popularne, szkoda, bo bardzo zyskały na wyglądzie i właściwościach. Nowoczesne wykładziny produkowane są z włókien naturalnych, sztucznych lub z ich mieszanek. Naturalne się nie elektryzują, ale więcej kosztują. Sztuczne są odporne na ścieranie, zabrudzenia i wilgoć. Aby uzyskać optymalne parametry, producenci często łączą włókna naturalne ze sztucznymi. Wykładziny mają w sobie to „coś”, przytulność, komfort i urok. Jeżeli się je dobrze wkomponuje, to wniosą do salonu dużo domowego ciepła.

Cena:

8 – 160 zł/m²

Podłoga w salonie - wykładzina

Podłoga w salonie - wykładzina

Kamień naturalny – to jest wyzwanie dla odważnych, zamożnych i ceniących oryginalność. Takie podłogi kojarzą się nam bardziej z zabytkami typu zamek, pałac, rezydencja, a jednak nie brakuje ludzi, którzy wybierają je do własnych domów.

Decyduje o tym nie tylko zwykły prestiż, ale wyjątkowa trwałość, piękno i naturalność takiej podłogi. Kamieniem najczęściej wykorzystywanym do produkcji podłogi jest granit, marmur, trawertyn, rzadziej piaskowiec. Decydując się na taką podłogę, należy pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu przed ślizganiem się i o właściwej konserwacji. Najbardziej szkodliwe dla niej są piasek i woda. Dlatego bezwzględnie trzeba chronić ją przed ich działaniem.

Ceny:

- marmur - 140-280 zł/m²

- granit - 180-370 zł/m²

- trawertyn – 140 – 200 zł/m²

Ceramika – jeszcze rzadziej spotykana od kamienia. Montowana jako posadzka sprawia wrażenie chłodu, co zniechęca wiele osób. Dlatego, jeśli już ktoś decyduje się na płytki ceramiczne w salonie, to zazwyczaj w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, które niweczy efekt zimnej podłogi ceramicznej. Czasem do salonu wybiera się ceramiczne płytki jedynie na małe fragmenty podłogi, przed kominkiem, przy wyjściu na taras, balkon czy do ogrodu.

Ceny:

40 – 150 zł/m²

Podłoga w salonie z płytek ceramicznych

Podłoga w salonie z płytek ceramicznych

Czym się kierować przy wyborze?

 

Ponieważ decyzja co do typu podłogi w salonie będzie miała wpływ na to, po czym będziemy chodzili przez najbliższych kilka lat, warto potraktować ją niezwykle poważnie. Nie można wybierać rodzaju podłogi w oderwaniu od całościowego myślenia o aranżacji tego pomieszczenia. Jeśli już mamy pomysł na salon, podłoga musi do niego pasować. Oto kilka wskazówek, co wziąć pod uwagę wybierając typ, kolor czy fakturę nowej podłogi:

- wielkość salonu i jego kształt,

- wiek i upodobania osób, które będą z niego korzystały (należy uwzględnić przede wszystkim małe dzieci i starsze osoby),

- w jakim stylu zostanie urządzone pomieszczenie,

- jakie kolory będą w nim dominowały,


- jakie będą okna i drzwi,

- jakie meble wstawimy do salonu (styl, kolor, wielkość i ich liczba),

- czy w salonie będzie kominek, a jeśli tak, to w jakim miejscu,

- czy w salonie będzie dużo naturalnego światła,

- wreszcie jaki budżet przeznaczamy na tę inwestycję.

Kiedy już przebrniemy przez planowanie, wybieranie, układanie połogi, oby się okazało, że jest ona pod każdym względem dopasowana do naszych wymagań i oczekiwań.
 

Koniecznie zobacz