Jesteś tutaj:

Malwa ogrodowa - uprawa

Cynie - kwiaty nie tylko do ogrodu w stylu wiejskim
Dyptam jesionolistny (Krzew Mojżesza)
Gailardia nadobna - kwiat pożądany w ogrodzie
Lewkonia letnia - barwna i pachnąca
Lilie ogrodowe - odmiany, uprawa i pielęgnacja
Ostróżka ogrodowa - uprawa i pielęgnacja
Skimia japońska - ciekawy akcent w ogrodzie
Wilczomlecze w ogrodzie

Malwa ogrodowa - uprawa

Malwy ogrodowe kojarzone są przede wszystkim z sielskością wiejskich ogrodów w których królują obok takich roślin ozdobnych jak hortensje ogrodowe, ostróżki ogrodowe, słoneczniki zwyczajne, łubin trwały. Mimo pewnego zaszufladkowania, malwy nadal spotykane są w ogrodach. Może pojawiają się rzadziej, ale nie brakuje zagorzałych zwolenników tych roślin. W ofercie producentów nasion można nabyć bardzo ciekawe formy tych roślin, tak więc warto skorzystać i zmienić oblicze wybranych zakątków w ogrodzie.

Malwa ogrodowa (Alcea rosea) jest przedstawicielką roślin ślazowatych (Malvaceae). Określana także jako prawoślaz, jest przykładem rośliny o niepowtarzalnych walorach dekoracyjnych. Często mylona z innymi przedstawicielami rodziny.

Czy wiesz że …

Malwa ogrodowa jest krótkowieczną byliną, traktowaną jako roślina dwuletnia, ponieważ w drugim roku uprawy najpiękniej i najobficiej kwitnie. Może przeżyć do około 4 lat.


Kilka uwag o budowie


Alcea rosea jest przykładem krótkowiecznej byliny, której wysokość może sięgać powyżej 200 cm. Pędy wyprostowane, sztywne u dołu drewniejące, zakończone strzelistym kwiatostanem, składającym się z wielu kwiatów, zależnie od formy pojedynczych, półpełnych i pełnych. Barwa kwiatów to odcienie różu, bieli, czerwieni, żółci itp. Kwitnienie przypada na okres letnio- jesienny. System korzeniowy palowy, tak więc dorosłe rośliny ciężko dzielić, a także przesadzać.

Malwa ogrodowa - kwiaty

Malwa ogrodowa - kwiaty

Zróżnicowanie malwy ogrodowej


Malwy ogrodowe występują w zróżnicowanych i bardzo ziemnych formach. Różnią się nie tylko wysokością, ale także kształtem i barwą kwiatów. W wyniku prac hodowlanych uzyskano mieszańce, które cechują pełne kwiaty. Wśród nich warto wspomnieć o grupie:

o Fimbriata flore pleno o strzępiastych płatkach,
o Szkockiej u której kwiatostany składają się z płatków jednakowej długości, zarówno tych zewnętrznych jak i wewnętrznych,
o Pełne wielkie - osiągające najwyższą wysokość,
o Chaters - niższe o zwartym kwiatostanie.


Wybrane odmiany malwy ogrodowej
 

Gatunek

Odmiana

Opis

Malwa ogrodowa

‘Budapest’

Odmiana charakteryzująca się pełnymi czerwonymi kwiatami.

Malwa ogrodowa

‘Creme de Cassis’

Odmiana o zmiennych, kryzowanych kwiatach.

Malwa ogrodowa

‘Nigra’

Odmiana o pojedynczych silnie bordowych, prawie czarnych kwiatach.

Malwa ogrodowa

‘Spring Celebrities Apricot’

Odmiana o łososiowych kwiatach.

Malwa ogrodowa

‘Double Purple’

Odmiana o purpurowych kwiatach.

Malwa ogrodowa

‘Majorette’

Seria malw o pełnych kwiatach, występujących w zróżnicowanej kolorystyce.

 

Stanowisko


Malwy ogrodowe uprawiamy na stanowisku słonecznym, ciepłym, a przede wszystkim zacisznym, osłoniętym przed wiatrem. Podłoże powinno być przepuszczalne, żyzne, zasobne i dość wilgotne.

Malwy ogrodowe

Malwy ogrodoweWymagania i pielęgnacja


Sadzonki malwy wysadzamy jesienią bądź wiosną. Stanowisko pod nowe nasadzenia powinno być odpowiednio przygotowane, a więc uprawione, odchwaszczone i w razie potrzeby także wzbogacone dobrze przerobionym kompostem.

Odległość pomiędzy roślinami powinna wynieść około 40- 50 cm. Przy sadzeniu wczesnojesiennym, warto pamiętać o delikatnym okryciu roślin, aby lepiej przezimowały.

W początkowym okresie malwa ogrodowa może wymagać systematycznego podlewania. Starsze okazy całkiem nieźle radzą sobie w czasie suszy.

W okresie wegetacji pamiętajmy o oprysku przeciw rdzy. Konieczne jest monitorowanie roślin pod względem zmian chorobowych, a także obecności szkodników.

Nawożenie organiczne bądź mineralne. W przypadku nawożenia organicznego warto polecić dobrze przerobiony kompost, pozwalający na bezpieczne dokarmianie roślin. W przypadku nawozów mineralnych można zastosować m.in. wieloskładnikową i uniwersalną Azofoskę.

Po przekwitnięciu rośliny, usuwamy pęd kwiatostanowy, chyba że zaplanowaliśmy zbiór nasion. W takim wypadku ścięcie pędu można wykonać po zbiorze. Pozostawienie pędu do wiosny spowoduje, że roślina da spory samosiew i z czasem siewki tej rośliny będą pojawiać się w różnych częściach ogrodu.

Malwy ogrodowe mogą osiągać wysokość powyżej 2 m, tak więc nie dziwi, że tak często są palikowane. Brak palikowania na wietrznych stanowiskach prowadzi do przełamywania się pędów kwiatostanowych.

Malwa pełna

Malwa pełna

Rozmnażanie


Malwę ogrodowa zazwyczaj rozmnażamy generatywnie poprzez nasiona. To najczęściej stosowany sposób. Nasiona najlepiej wysiewać na przełomie maja i czerwca na rozsadniku. Nasiona szybko kiełkują (7-14 dni), wymagają pikowania, tak więc w sierpniu pikujemy, można do doniczek bądź też w wydzielonej części ogrodu. Jesienią bądź wiosną sadzonki wysadzamy na miejsce stałe.

Innym sposobem jest rozmnażanie poprzez sadzonki pędowe. Pozyskane sadzonki można ukorzeniać w doniczkach bądź w gruncie. Tego typu rozmnażanie daje nam pewność , że uzyskana roślina będzie kopią rośliny matecznej. Przy wysiewie własnych nasion nie jest to już takie oczywiste.


Choroby i szkodniki    


Uprawiający malwy narzekają na rdzę malwy, chorobę grzybową wywoływaną przez Puccinia malvacearum. Choroba objawia się na tyle charakterystycznie, że każdy, bez problemu, będzie w stanie określić czy jego rośliny zostały porażone przez rdzę.

Może rdza malwy nie zniszczy nam roślin, ale z pewnością oszpeci. Na liściach porażonych roślin zaobserwujemy rdzawe plamy, od spodniej strony charakterystyczne brodawki. Porażone liście należy usuwać i palić. Można zastosować Biosept active, który wpisuje się w biologiczne zwalczanie choroby. Środek oparty jest na ekstrakcie z grejpfruta. Rdza malwy to powszechny problem i najlepiej zapobiegać jej niż leczyć. Zapobiegać chorobie możemy stosując kilkakrotnie środki grzybobójcze, najlepiej zamiennie, a więc więcej niż jednym środkiem.

Malwa ogrodowa - kwiat

Malwa ogrodowa - kwiat

Zastosowanie


Malwy ogrodowe warto odkryć na nowo. Nie powinny być utożsamiane wyłącznie ze stylistyką wiejskich ogrodów, zasługują na szersze uznanie i powinny być o wiele częściej uprawiane w ogrodach przydomowych. Wysoki poziom dekoracyjności malwy ogrodowej sprawia, że daje nam ona spore możliwości przy aranżacji konkretnych rabat. Bogata kolorystyka i zmienny kształt kwiatów jest dodatkowym atutem malwy. Absorbująca w uprawie, ale nikt nie przejdzie obojętnie obok strzelistych kwiatostanów, które ożywią niejedną rabatę. Wysokie rozmiary malwy ogrodowej ograniczają jej wykorzystanie, ale warto znaleźć dla niej choć niewielki zakątek, który stanie się jej królestwem.

Alcea rosea może stanowić element większej rabaty przy zachowaniu piętrowości nasadzeń. Ze względu na wysokość powinna być sadzona w najdalszej części rabaty. Jest to korzystna lokalizacja, ponieważ malwy ogrodowe chorując na rdzę, gubią dolne liście, a taka miejscówka pozwala ukazać je w jak najlepszym świetle, a więc widzimy tylko piękne kwiatostany.

Malwy możemy sadzić pojedynczo bądź w grupie. Doskonale prezentują się na tle trawnika. Widok malwy ogrodowej na tle drewnianego płotu chwyta za serce, jest przypomnieniem, odwołaniem do czasów kiedy królowała w wiejskich zagrodach, będąc piękną dekoracją posesji. Czasy świetności ma już za sobą, ale jej oryginalność nigdy nie przeminie.

Odpowiednim towarzystwem dla malw będą wysokie rośliny ozdobne o strzelistych bądź kulistych kwiatostanach, charakterystyczne dla wiejskich ogrodów, a więc floksy, liliowce, słoneczniki, dzwonki itp.


Uwagi końcowe


Malwa ogrodowa (Prawoślaz) charakteryzuje się właściwościami leczniczymi, przy czym należy podkreślić, że jako roślinę leczniczą wykorzystuje się malwę czarną. Nie dość, że jest bardzo dekoracyjna to zawartość takich substancji jak: pektyny, śluzy, antocyjany, garbniki, daje nam możliwość wykorzystania jej w przypadku kaszlu, zapaleniu górnych dróg oddechowych oraz problemach związanych z układem pokarmowym. Jako surowiec stosuje się kwiat z kielichem, który po zbiorze należy wysuszyć w przewiewnym, ale osłoniętym przed słońcem pomieszczeniu.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz