Jesteś tutaj:

Kuchnia z wyspą - funkcjonalność i wygoda

Aneksy kuchenne - integrują nie tylko przestrzeń
Jak praktycznie urządzić kuchnię?
Jak urządzić małą kuchnię?
Kuchnie rustykalne - sentymentalny urok tradycji
Meble kuchenne - jaka aranżacja kuchni?
Wąska kuchnia - jak ją urządzić?

Kuchnia z wyspą - funkcjonalność i wygoda

Jeszcze niedawno uznawano ją u nas za awangardową, a dziś proszę, jest jednym spośród wielu ciekawych rozwiązań w nowoczesnych kuchniach. Wybierana jest raczej do większych kuchni lub tam, gdzie kuchnia łączy się z pokojem dziennym. Projektanci aranżują ją na wiele ciekawych sposobów, więc może spełniać różne funkcje, od zwykłego blatu roboczego, przez barek, po rozbudowane miejsce do gotowania i przygotowywania posiłków.


Dlaczego wyspa?


Wyspa kuchenna jest rodzajem wolnostojącej niskiej zabudowy, na którą mogą składać się takie elementy, jak blat roboczy, szafki, płyta kuchenna, zlewozmywak. Czasem pełni też rolę barku, przy którym domownicy siedzą i piją napoje lub jedzą posiłki.

Przy wyspie kuchennej może pracować lub „plotkować” jednocześnie kilka osób nie przeszkadzając sobie nawzajem, ba, skutecznie sobie pomagając. Jedna na przykład może siekać składniki, druga pilnować i mieszać potrawy w garnkach na kuchence, inna przygotowywać zastawę, a wszystkie razem rozmawiać lub śpiewać :) Wyjątkową frajdę mają dzieciaki, które wspólnie z mamą, babcią czy innymi opiekunami, mogą uczyć się wypieków i bawić jednocześnie. Starsi bez problemu „mają tu na oku” wszystkie poczynania młodych kucharzy czy cukierników.

Nowoczesna kuchnia z wyspą

Nowoczesna kuchnią z wyspą

Warunki konieczne do utworzenia wyspy w kuchni


Nie w każdej kuchni da się wykreować taką wyspę. Musi ona przede wszystkim spełniać warunek najważniejszy, a więc być odpowiednio duża lub łączyć się z pokojem. Nie bez znaczenia jest tu również kształt pomieszczenia. Nie da się urządzić wyspy w kuchni wąskiej i długiej.


W kuchni zamkniętej wyspę da się wygospodarować wtedy, kiedy mamy przynajmniej 15 m² do dyspozycji (kształcie zbliżonym do kwadratu), ale tak pod kątem wygody patrząc, lepiej mieć minimum 25 m². Najmniejsza i najskromniej wyposażona wyspa zajmie około metra kwadratowego. Do tego należy doliczyć wolną przestrzeń wokół niej. Do najbliższych szafek nie może być bliżej, niż 90 cm, ale bezpieczniej jest zachować odległość 100 – 120 cm. Odległość do stołu powinna być jeszcze większa, bo blisko półtora metra (miejsce na odsunięte od stołu krzesła i przejście pomiędzy nimi a wyspą).

Kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą

Co na wyspę?


Wyspy mogą być zaprojektowane na różny sposób. Poczynając od ich wielkości i kształtu, a kończąc na docelowym wyposażeniu. Mamy więc przykłady podłużnych, kwadratowych czy w kształcie litery L. W ich wyposażenie mogą wchodzić mniejsze lub większe blaty robocze, blat na barek, płyta kuchenna lub indukcyjna, zlewozmywak, do tego dochodzą szafki i czasem półki i haczyki na akcesoria kuchenne, które są zamocowane do sufitu powyżej. Jeśli na wyspie jest kuchenka, to powyżej umieszcza się również okap.

Planując postawienie wyspy, trzeba mieć świadomość, że związane z tym będą dodatkowe prace instalacyjne. Należy przecież odpowiednio doprowadzić dopływ i odpływ wody, gaz (do kuchni gazowej), a także prąd, a to zawsze wiąże się i dłużej trwającymi pracami, i, oczywiście, z większymi kosztami. Sporym problemem jest właściwe zamontowanie i podłączenie do otworów wentylacyjnych okapu. Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem jest na przykład wykorzystanie sufitu podwieszanego, w którym ukryje się przewody wentylacyjne.


Z czego ją zbudować


W zależności od projektu, wyspa kuchenna lub jej elementy, mogą być zbudowane z płyt gipsowo-kartonowych, z cegieł, a także z dostępnych w sklepach gotowych modułów i całych zestawów. Należy pamiętać, że ta ważna część kuchni nie może odstawać stylem, kolorami, zabudowaniem, szafkami od pozostałego wyposażenia. Powinna mieć odpowiednie proporcje, w kuchni zdecydowanie podłużnej, lepszym kształtem jest prostokąt, a w kuchniach kwadratowych, kwadratowe wyspy. Jej wysokość najlepiej dobrać pod kątem średniej wysokości dorosłych domowników.

Biała kuchnia z wyspą

Biała kuchnia z wyspą

Co daje wyspa w kuchni?


Przede wszystkim odwraca osobę krzątającą się przy przygotowywaniu posiłków frontem do pozostałych. Nie musimy już patrzyć na jej plecy i tajemnicze ruchy, jakie wykonuje, ale widzimy jej twarz oraz wszystko, co robi. Jest to znacznie przyjemniejsze dla obu stron. Mało tego, osoba lub osoby gotujące, znajdują się bardzo blisko obserwatorów, a jeśli to są na przykład dzieci, które odrabiają lekcje, rysują, układają puzzle lub bawią się w cokolwiek innego, mama czy tata nie odrywając się od pracy mają możliwość kontrolowania, pomagania i rozmowy z dziećmi.

Inną korzyścią jest łatwiejsza współpraca kilku osób przygotowujących posiłek. Każda ma swoją przestrzeń, a produkty mogą sobie swobodnie przekazywać bez przechodzenia i ciągłego mijania się między sobą.Reszta kuchni


Choć wyspa wysuwa się na najważniejsze miejsce w kuchni, nie należy bagatelizować pozostałych elementów jej wyposażenia. W ich skład wejdzie to wszystko, co nie znalazło się na głównym miejscu. Można to umieścić w zabudowie lub w odpowiednio dobranych i ustawionych szafek i urządzeń kuchennych. Meble powinny być w tym samym stylu i kolorze, podobnie lodówka, kuchenka lub płyta indukcyjna (jeśli nie znalazły się na wyspie), piekarnik, zmywarka, kuchenka mikrofalowa i inne urządzenia. Zadbajmy również o stosowne oświetlenie zarówno części wyspowej, jak i pozostałych zakątków kuchni.

Kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą

Koszty urządzenia kuchni z wyspą


Są zależne od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, czy realizujemy ją w nowym domu, czy też przeprowadzamy remont pomieszczenia. Ponadto w grę wchodzi wielkość kuchni, wielkość wyspy i jej to, w co ma zostać wyposażona, czy potrzebne będzie doprowadzenie do niej dopływu i odpływu wody, gazu, prądu. Jest również kwestia okapu i ewentualnego montażu sufitu podwieszanego. Na cenę realizacji projektu wpływ ma również cena materiałów, opłacenie ekipy remontowej, a jeśli ktoś korzysta z usług architekta wnętrz, także jego honorarium.

Dlatego szykując się do takiego przedsięwzięcia, trzeba wcześniej indywidualnie oszacować przyszłe koszta, by w trakcie prac nie okazało się, że zabraknie na ukończenie wymarzonej kuchni.

Koniecznie zobacz