Jesteś tutaj:

Dobieramy kuchenne płytki ścienne

1Fuga do płytek - dobór, rodzaje i czyszczenie

2Jak praktycznie urządzić kuchnię?

3Kuchnia nowoczesna - estetyka, funkcjonalność, urządzenia i aranżacja

4Kuchnia z wyspą - funkcjonalność i wygoda

5Płytki podłogowe w naszej kuchni

6Płytki podłogowe w salonie

7Terakota w łazience - kilka ważnych wskazówek

8Wybieramy glazurę łazienkową

Ściany w kuchni wymagają szczególnej uwagi. Zwłaszcza te, które znajdują się w bezpośredniej bliskości miejsc, gdzie przygotowywane są posiłki. Narażone są bowiem na chlapanie, pryskanie, osiadanie oparów. Dlatego najczęstszym rozwiązaniem jest tutaj zabezpieczanie ich odpowiednimi płytkami, które w łatwy sposób dają się myć i łatwo utrzymywać w czystości. Takie płytki, oprócz swojej funkcjonalności, powinny również być elementem dekoracyjnym w kuchni. Jak połączyć te dwa zadania? Zobaczmy.


Płytki do kuchni – rodzaje


Płytki do tego pomieszczenia muszą mieć szczególne właściwości, o czym doskonale zdają sobie sprawę producenci. Dlatego na szczęście na rynku mamy dużą ofertę różnego rodzaju płytek, które mogą być wykorzystywane w kuchni. Do najczęściej stosowanych należą:

- Płytki ceramiczne – powszechnie spotykane, ponieważ są dekoracyjne, odporne na wilgoć, niepalne i dają się łatwo czyścić.  W kuchni najlepiej jest wykorzystać glazurę, która pokryta jest grubszą, niż normalnie, warstwą szkliwa.

- Płytki bezfugowe – a właściwie cała technologia klejenia płytek na „na styk”, zaczyna cieszyć się dużym zainteresowaniem. Jest ona możliwa tylko na płytkach rektyfikowanych (krawędzie są mechanicznie frezowane). Dzięki tej technologii powstają okładziny ceramiczne tworzące efekt jednorodnej płaszczyzny, którą znacznie łatwiej utrzymać w czystości, niż taką z fugami.

- Mozaikamozaiki z drobnych elementów łączone są w plastry, które można w prosty sposób mocować na ścianach. Stają się coraz modniejszym rozwiązaniem. Nic dziwnego, są praktyczne i niezwykle dekoracyjne.

- Kamień – ten sposób na ściany w kuchni uznawany jest za ekskluzywny. To z powodu kosztów. Na ściany używa się najczęściej szlifowanego granitu w formie kamiennych płyt lub drobnej mozaiki.  Ma te zalety, że nie wchłania wilgoci ani tłuszczu, jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz na niskie i wysokie temperatury. Nie bez znaczenia jest również czynnik dekoracyjny.

Glazura kuchenna

Glazura kuchenna

Styl kuchni a płytki


Stylów aranżacji kuchni jest wiele. Jeśli chcemy zachować w tym pomieszczeniu harmonię, całe jego wyposażenie powinno ze sobą współgrać, także płytki. Dobierzmy je stylem, wielkością i kolorystyką. Najlepiej – oczywiście – to zadanie wykona projektant wnętrz, ale sami również mamy szansę na efektowne rozwiązania. Oto kilka podpowiedzi:

- Kolorystyka – klasyką jest tu biel, a także inne jasne kolory, które zawsze optycznie dodają pomieszczeniu przestrzeni i światła. Zdecydowane kolory mogą natomiast odciągać od czegoś uwagę lub wręcz przeciwnie, wyakcentować wybrane miejsca, meble itp.

- Wielkość – rozmiar płytek powinniśmy dobrać w zgodzie z wielkością kuchni. Do małych wybierzmy raczej mniejsze, a do dużych mogą być zarówno małe, jak i duże, w zależności od aranżacji.

- Style – kuchnie urządzane są na różne sposoby, tradycyjnie, w stylu wiejskim, regionalnym (góralski, łowickim, kaszubskim itp.), nowoczesnym czy wręcz awangardowym. Jednym z elementów, który podkreśla stylistykę kuchni są odpowiednio dobrane kafelki. Producenci oferują interesujące zestawy w rozmaitych stylach, tych wcześniej wymienionych, jak i innych np. śródziemnomorskim, prowansalskim, rustykalnym, dworkowym.

Kuchenne płytki ścienne

Kuchenne płytki ścienne

Na co jeszcze zwrócić uwagę?


Tak, jak przy zakupie wszelkich materiałów budowlanych, zawsze trzeba najpierw jak najprecyzyjniej obliczyć zapotrzebowanie na dany materiał, a potem nabyć go z pewnym zapasem. Jednym z najgorszych doświadczeń jest to, kiedy zabraknie kilku elementów i okazuje się, że w sklepie już nie można dokupić identycznych. Jeśli jakieś zostaną, to bardzo dobrze. Mogą się z powodzeniem przydać, jeśli któraś na ścianie ulegnie zniszczeniu. Zanim przystąpi się do pracy, trzeba też dobrze rozplanować ułożenie płytek pod względem wzorów, dekorów i kolorów. Pamiętajmy, że położenie płytek, to element, który będzie nam służył przynajmniej kilka lat, więc postarajmy się wykonać go jak najsolidniej.

Koniecznie zobacz