Jesteś tutaj:

Cięcie winogron - rodzaje, cel i termin przycinania

Choroby i szkodniki winogron - objawy i zwalczanie
Cięcie drzew owocowych i nie tylko
Formowanie i przycinanie iglaków
Jak rozmnażać winogrona? Zobacz najskuteczniejsze sposoby!
Najlepsze odmiany winogron do uprawy w Polsce
Sadzenie winogron - jak, kiedy i gdzie?
Uprawa i pielęgnacja winorośli w Polsce

Aromatyczne i pachnące latem winogrona z własnej działki, to z pewnością marzenie każdego posiadacza ogrodu. Jednak uzyskanie smacznych i dorodnych owoców z winorośli, nie należy do zadań najłatwiejszych. Wprawdzie wiele odmian, w tym również deserowych, możemy już uprawiać w naszym klimacie, ale praca związana z ich utrzymaniem oraz właściwym prowadzeniem jest absorbująca i wymaga wiedzy oraz regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym również systematycznego cięcia.


Regularne cięcie


Zaniedbanie właściwych terminów i rodzajów przycinania, w przypadku winorośli daje negatywne efekty bardzo szybko. Krzew, którego nie przycinamy w ogóle, błyskawicznie zacznie się rozrastać i zagęszczać, co w konsekwencji znacznie obniża plony i wpływa negatywnie na jakość owoców, a także sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Z kolei cięcie wykonane w nieodpowiednim terminie (późną wiosną), spowoduje bardzo intensywny i wielodniowy wyciek soku z ran, co nie tylko osłabi roślinę, ale może również doprowadzić do uszkodzenia pąków.

A dlaczego zabieg ten ma tak ogromne znaczenie? Otóż spełnia wiele ważnych funkcji: doświetla pędy owoconośne, poprawia cyrkulację powietrza, zapobiega nadmiernemu zagęszczeniu, ułatwia przetrwanie zimy oraz stanowi profilaktykę przeciwko chorobom grzybowym. Jednak przed rozpoczęciem cięcia, należy pamiętać, że owoce rodzą się na pędach dwuletnich, a więc w pierwszym roku po posadzeniu oraz silnym cieciu, winogron się raczej nie doczekamy. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, iż podane niżej zasady są ogólne i nie zawsze będą dotyczyć wszystkich odmian. Dlatego po zakupie rośliny, warto się zapoznać z jej preferencjami w tym zakresie, szczególnie w przypadku odmian szlachetnych.

Cięcie winogron

Cięcie winogron


Rodzaje cięcia


W uprawie winorośli prowadzi się kilka podstawowych rodzajów cięcia, w zależności od fazy rozwoju oraz pory roku.

1. Cięcie formujące – to pierwsze i zwykle najmocniejsze cięcie winorośli (nie licząc odmładzającego), które służy nadaniu pożądanej formy w kolejnych latach. Dotyczy ono przede wszystkim bardzo młodych roślin oraz sadzonek. Wykonuje się je nisko, skracając wszystkie pędy na wysokości 1-3 oczka. To z nich wyprowadzimy przyszłości  2-3 długie i grube pędy, stanowiące szkielet całego krzewu. W przypadku roślin przeznaczonych na ocienioną altanę, możemy przeprowadzić cięcie nieco wyżej.

2. Ciecie podstawowe – zabieg wykonywany corocznie, służący uzyskaniu dużego i dobrego jakościowo plonu. Zdrewniałe pędy jednoroczne (łozy) przycinamy tak, aby zostało 12 (cięcie długie) bądź 8 (cięcie średnie) pąków owocujących. To właśnie ten rodzaj cięcia może być nieco inny dla poszczególnych odmian winorośli (niekiedy również tnie się na 5-6 oczek). Zabieg możemy wykonać na dwa sposoby. Jeśli łozy nie są mocno zdrewniałe i stosunkowo młode, możemy przyciąć je bardzo wczesną wiosną. Nie później jednak, niż do połowy marca. Zabieg wykonany w późniejszym terminie, spowoduje intensywny i długotrwały wypływ soków. Druga metoda dotyczy roślin, których łozy są mocniejsze i dłuższe. Wtedy pierwsze cięcie podstawowe można wykonać jesienią, a dokończyć przycinanie wczesną wiosną (również do połowy marca). Ten sposób nie jest jednak najlepszy, gdyż może doprowadzić do łatwiejszego przemarzania osłabionych cieciem winorośli.

Przycinanie winogron

Przycinanie winogron

3. Przerzedzanie latorośli i kwiatostanów – to zabiegi, które możemy wykonywać późną wiosna, na przełomie maja i czerwca. Latorośle są już na tyle podrośnięte, że można wybrać spośród nich najbardziej odpowiednie do usunięcia (pozbawione kwiatów), o ile nie będą przydatne w przyszłym roku. Zabieg znacznie poprawia cyrkulację powietrza oraz umożliwia lepsze dotarcie światła do pozostałych pędów. W tym czasie należy również usunąć zbyt gęsto rosnące kwiatostany, gdyż powstałe z nich owoce będą mniejsze i gorszej jakości.

4. Cięcie pasierbów – czyli tegorocznych pędów, wyrosłych z kątów liści. Są wiotkie i delikatne, więc można je wyłamać lub przyciąć nad 1 oczkiem. Zabieg spełnia podobne zadanie co poprzedni, ale musi być niekiedy wykonywany wielokrotnie podczas sezonu wegetacyjnego.

5. Ogławianie latorośli – powoduje przyspieszenie drewnienia pędów i sprzyja lepszemu zimowaniu. Wykonuje się je od połowy lipca do końca sierpnia, niekiedy nawet co kilka dni, kiedy już owoce osiągną wielkość właściwą dla danej odmiany.  Tniemy za 6 (większe) lub 10 (mniejsze) liściem, znajdującym się za ostatnim gronem na owocującym pędzie.

6. Ciecie sanitarne – wykonujemy wtedy, gdy pędy zostały uszkodzone (np. przemarznięte, uszkodzone mechanicznie lub chore). Usuwa się je całkowicie, zabezpieczając ranę maścią ogrodniczą.

7. Cięcie odmładzające – wykonuje się je po kilku latach uprawy, kiedy dochodzi do zmniejszenia plonowania i osłabienia krzewu. W tym celu wybiera się i pozostawia pędy, wyrosłe w pobliżu ziemi wprost ze starego drzewa (wilki), resztę winorośli wycina u podstawy. Taki zabieg sprzyja lepszemu plonowaniu oraz zachowaniu formy i dobrej kondycji całej winorośli.

Autor: Katarzyna Józefowicz


 

 

Koniecznie zobacz