Cięcie winogron - rodzaje, cel i termin przycinania

Jesteś tutaj:

Cięcie winogron - rodzaje, cel i termin przycinania

3,2/5 (737 ocen)

4. Cięcie pasierbów – czyli tegorocznych pędów, wyrosłych z kątów liści. Są wiotkie i delikatne, więc można je wyłamać lub przyciąć nad 1 oczkiem. Zabieg spełnia podobne zadanie co poprzedni, ale musi być niekiedy wykonywany wielokrotnie podczas sezonu wegetacyjnego.

5. Ogławianie latorośli – powoduje przyspieszenie drewnienia pędów i sprzyja lepszemu zimowaniu. Wykonuje się je od połowy lipca do końca sierpnia, niekiedy nawet co kilka dni, kiedy już owoce osiągną wielkość właściwą dla danej odmiany.  Tniemy za 6 (większe) lub 10 (mniejsze) liściem, znajdującym się za ostatnim gronem na owocującym pędzie.

6. Ciecie sanitarne – wykonujemy wtedy, gdy pędy zostały uszkodzone (np. przemarznięte, uszkodzone mechanicznie lub chore). Usuwa się je całkowicie, zabezpieczając ranę maścią ogrodniczą.

7. Cięcie odmładzające – wykonuje się je po kilku latach uprawy, kiedy dochodzi do zmniejszenia plonowania i osłabienia krzewu. W tym celu wybiera się i pozostawia pędy, wyrosłe w pobliżu ziemi wprost ze starego drzewa (wilki), resztę winorośli wycina u podstawy. Taki zabieg sprzyja lepszemu plonowaniu oraz zachowaniu formy i dobrej kondycji całej winorośli.

Autor: Katarzyna Józefowicz


 

Koniecznie zobacz