Tynki strukturalne - cenne wskazówki

Jesteś tutaj:

Tynki strukturalne - cenne wskazówki

3,2/5 (76 ocen)

Podłoże

Tynki strukturalne są nieustannie udoskonalane. Dzięki temu ich zastosowanie z pewnością nie ogranicza się do ścian ocieplonych lub otynkowanych wyłącznie tynkiem cementowym. W zależności od rodzaju tynku i producenta mogą być stosowane również na ścianach z tynkiem wapiennym, gipsowym, a także na ścianach betonowych czy płytach wiórowych.

Niezwykle ważne przed przystąpieniem do prac jest przygotowanie podłoża. Wymaga ono wyrównania, wysuszenia oraz wyczyszczenia. W ten sposób przygotowane podłoże należy zagruntować. Wykorzystuje się tutaj tzw. tynki podkładowe, które kolorem powinny być zbliżone do koloru ostatecznego, jaki chcemy uzyskać. Preparaty gruntujące powinny przenikać w trudnodostępne miejsca i wzmacniać podłoże. Ponadto powinny ograniczać  chłonność podłoża przy równoczesnym zapewnieniu poprawy przyczepności materiałów.

Paca tynkarska

Paca tynkarska

Nakładanie

Szczegółowa instrukcja nakładania tynków strukturalnych jest podana przez poszczególnych producentów. Tynki są gotowymi masami, które wymagają rozcieńczenia z wodą. Ilość wody wynika z wybranego rodzaju tynku oraz struktury.

Nakładanie tynku strukturalnego odbywa się zazwyczaj przy użyciu stalowych, nierdzewnych pac. Tworzenie struktury przeprowadza się na niewyschniętym tynku. Wykonuje się prace związane z zacieraniem, drapaniem oraz rozcieńczaniem. Jest sporo technik i narzędzi, dzięki którym powstaje oryginalna struktura. Liczy się zatem pomysłowość.


Na rynku sporą popularnością cieszą się również pistolety natryskowe. Jednak wymagają one znacznie większej wiedzy i umiejętności. Dostosowane są do tworzenia różnego rodzaju struktur, dzięki dyszom o zróżnicowanych średnicach.

Tynki strukturalne urozmaicają zatem wygląd ścian. Wybór oryginalnej struktury może ukryć mankamenty murów, czyli przyczynić się do podwyższenia ich walorów estetycznych, a równocześnie zabezpieczyć mury przed defektami, które mogą wystąpić w przyszłości.
 

Koniecznie zobacz