Tynk gipsowy - rodzaje, tynkowanie i zalety

Jesteś tutaj:

Tynk gipsowy - rodzaje, tynkowanie i zalety

3,4/5 (45 ocen)

Tynkowanie


Układanie tynku wiąże się z określeniem grubości warstwy tynku. Z tego względu także i w zakresie tynkowania można dokonać podziału tynków gipsowych.

Tynki gipsowe zwykłe mają grubość powyżej 6 mm. Jednak zdarza się, że znacznie bardziej optymalnym rozwiązaniem jest tynk cienkowarstwowy (gładź). W tym przypadku grubość nakładanej warstwy wynosić może maksymalnie 6 mm.
Tynkowanie można wykonywać w dwojaki sposób. Zróżnicowanie przedstawiono w poniższej tabeli.
 

Tabela charakteryzująca tynkowanie ręczne i maszynowe

Tynkowanie

Charakterystyka

Ręczne

Zarabianie tynku polega na zmieszaniu suchej mieszanki z wodą. Wykorzystuje się w tym przypadku elektryczne mieszadła wolnoobrotowe. Dzięki temu uzyskuje się jednolitą masę, którą nakłada się bezpośrednio na podłoże przy użyciu metalowej pacy.

Maszynowe

Zarówno zarabianie jak i nakładanie mieszanki odbywa się przy użyciu agregatów tynkarskich. W związku z tym tego typu tynkowanie jest mniej czasochłonne.

 

Wykończenie powierzchni polega na tzw. „zaciąganiu”. Tynki gipsowe zaciąga się łatą tynkarską typu H i mierzy powierzchnię tynku przy użyciu poziomicy. Zaś łata trapezowa służy do wyrównania powierzchni. Czynność ta wymaga precyzyjnego wykonania. Kolejną fazą jest gładzenie wstępne, czyli tzw. „piórowanie”. Nazwa tego etapu pochodzi od potocznej nazwy szpachli powierzchniowej. Następnie należy przeprowadzić „gąbkowanie” (pochłanianie mleczka gipsowego) oraz ostateczne wygładzenie powierzchni. Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami gładkich powierzchni możemy zrezygnować z ostatniego etapu i zastąpić go odciskaniem (tworzeniem faktury).

Tynkowanie ściany


Zalety


Szerokie zastosowanie tynków gipsowych w naszych wnętrzach wynika z zalet tego typu rozwiązania. Może być stosowany jako ostateczne wykończenie wnętrza lub materiał pod tapety czy płytki. Tynk gipsowy umożliwia stworzenie równych i gładkich ścian w różnych wnętrzach pomieszczeń. Wykazuje dużą przyczepność, a równocześnie charakteryzuje go mały współczynnik przewodzenia ciepła (maksymalnie λ=0,35 W/m^2∙K).

Ponadto tynk gipsowy uwalnia cząsteczki wody podczas nagrzewania, jest więc tynkiem ogniochronnym. Dostosowuje się zatem do wilgotności w pomieszczeniu, czyli jeżeli w pomieszczeniu jest nadmiar wilgoci, tynk gipsowy ją wchłania. Kolejnymi zaletami jest przyjemność w dotyku oraz ekologia. Należy pamiętać, że tynk gipsowy nie zawiera w swoim składzie toksyn, a jego pH jest zbliżone do pH ludzkiej skóry. Nie wpływa zatem negatywnie na nasze zdrowie.


Tynki gipsowe są często stosowane. Jednak nie można zapominać, że wykazują małą odporność na uszkodzenia mechaniczne. I choć pojawiają się na rynku tynki gipsowe o zwiększonej twardości nie zawsze spełniają one nasze oczekiwania.
 

Koniecznie zobacz