Tymianek pospolity, macierzanka - uprawa, właściwości i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Tymianek pospolity, macierzanka - uprawa, właściwości i zastosowanie

3,3/5 (93 ocen)

Metody uprawy


Tymianek można uprawiać na dwa sposoby. Pierwszy polega na wysiewie nasion wprost do gruntu na głębokość ok. 0,5-1 cm, w rzędy oddalone od siebie o ok. 40 cm. Siew najlepiej zaplanować na wiosnę (koniec kwietnia, początek maja), aby rośliny miały szansę wykiełkować i podrosnąć, zanim nastąpią wysokie temperatury letnie i susze. Druga metoda to uprawa tymianku z sadzonek. W tym celu nasiona wysiewa się na rozsadnik w rzędy oddalone od siebie o ok. 20-25 cm. (w sierpniu lub w maju). Kiedy siewki osiągną wysokość ok. 8-10 cm. można je przenieść na miejsce stałe (siane wiosną można wysadzać jesienią, natomiast siane latem, wysadza się wiosną następnego roku), sadząc w rozstawie 40x20 cm. lub 30 x 20 cm.


Choroby i szkodniki


Plantacje tymianku nie są wolne od zagrożeń ze strony chorób i szkodników. Rośliny najczęściej cierpią z powodu chorób grzybowych (min. zgorzel siewek) oraz w wyniku pojawiania się szkodników (min. pchełki, skoczki). Do ochrony tymianku przed chorobami grzybowymi przeznaczony jest obecnie tylko jeden preparat chemiczny - Signum 33 WG.


Zbiór


Zbiór ziela tymianku może odbywać się 2 razy w sezonie. W pierwszym roku uprawy, cięcie pędów należy przeprowadzić tylko raz, latem, na początku kwitnienia (lipiec-sierpień), w kolejnych latach pędy można ścinać już dwa razy: w czasie kwitnienia oraz kiedy pojawią się nowe odrosty (nie później, niż we wrześniu). Ziele należy suszyć w miejscu suchym, ciepłym i przewiewnym, bez dostępu światła, powodującego odbarwienie liści. Po wysuszeniu tymianku, z pędów osmykuje się jedynie listki, gdyż zdrewniała łodyga nie nadaje się do spożycia ani do celów leczniczych.

Odmiana tymianku pospolitego


Uprawa w pojemnikach


Warto wiedzieć, że tymianek nadaje się także do uprawy w doniczkach. Lepiej czuje się jednak na tarasie czy balkonie niż w domu. Spędzając zimę w pojemniku, powinien być wyjątkowo starannie zabezpieczony przed mrozem, ponieważ w takich warunkach szybko przemarza. W czasie odwilży roślinę należy też delikatnie nawadniać, gdyż pozostawiona w doniczce bez dostępu do wilgoci nie przetrwa do wiosny. 

Doskonałe nasiona tymianku do siewu kupisz tutaj    

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Szczegółowa uprawa roślin” Jasińska Zofia, Kotecki Andrzej (red.) praca zbiorowa, Wydawnictwo Akademii Rolniczej, Wrocław 2003r.
2. „Zioła” Krystyna Mikołajczyk, Adam Wierzbicki, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, W-wa1987r.
3. „Rośliny przyprawowe” B. Hlava, D. Lanska, PWRiL W-wa 1983r.
4. „Zioła na działce i w ogródku przydomowym” Danuta Tyszyńska-Kownacka, wyd. Warta, W-wa 1984r.
5. „Wielka księga ziół leczniczych” Reader’s Digest, wydanie polskie, W-wa 2012
6. „Rośliny lecznicze” Jaroslav Kresanek, W-wa 1983 r.
7. „Przewodnik do oznaczania krajowych roślin zielarskich” Jakub Mowszowicz PWRiL W-wa 1973r.
8. „ Poradnik plantatora ziół” praca zbiorowa PWRiL, Poznań 1980r.
9. „Zioła w domu” Danuta Tyszyńska-Kownacka, wyd. „Przyjaciółka” str. 16
10. „Apteka natury” Jadwiga Górnicka, Kielce 1990
11. „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie”  Wacław Jaroniewski, Aleksander Ożarowski W-wa 1989r.

 

Koniecznie zobacz