Szałwia błyszcząca

Jesteś tutaj:

Szałwia błyszcząca

3,3/5 (52 ocen)

Wymagania i pielęgnacja


Salvia splendens najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym i zacisznym, na którym intensywnie kwitną i mają zwarty pokrój. Podłoże pod sadzonki szałwii, powinno być przepuszczalne, najlepiej piaszczysto - gliniaste, dobrze uprawione, oczyszczone z chwastów oraz wzbogacone dobrze przerobionym kompostem. W czasie wegetacji w razie potrzeby warto je podlewać, nawożenie nawozami płynnymi dla roślin kwitnących. Pamiętajmy o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu zabiegowi, przedłużymy kwitnienie szałwii aż do pojawienia się pierwszych przymrozków.

Szałwia błyszcząca

Szałwia błyszcząca

Rozmnażanie


Szałwię rozmnażamy poprzez nasiona. Rozsadę można nabyć w centrum ogrodniczym, ale tańszym rozwiązaniem będzie samodzielne jej przygotowanie. Nasiona warto wysiać już na przełomie lutego i marca do skrzynek. Podłoże powinno być dość przepuszczalne, a temperatura podczas kiełkowania pokojowa (około 20 - 22°C). Po około dwóch, trzech tygodniach ukazują się młode rośliny, które należy przenieść do trochę chłodniejszego pomieszczenia. Gdy siewki mają dwa liścienie należy je przepikować. Zabieg ten powtarzamy, gdy roślina wytworzy około 4 liści. Wówczas wysadzamy do doniczek, a w maju na rabaty czy też na balkon i taras. Na rabatach zależnie od wysokości szałwii, odległość pomiędzy roślinami, powinna wynieść około 20- 30 cm.

Choroby i szkodniki


Salvia splendens nie należy do roślin podatnych na choroby i szkodniki, ale przy zaniedbaniach i błędnej uprawie, stają się bardziej podatne na mszyce, mączliki, a także  przędziorki.

Szałwia błyszcząca

Szałwia błyszcząca

Zastosowanie


Szałwia błyszcząca jest bardzo często wykorzystywana przy obsadzaniu miejskich terenów zielonych. Zazwyczaj tworzy się z niej piękne „dywanowe” kompozycje razem z innymi roślinami np. żeniszkiem. Niskie odmiany doskonale sprawdzają się jako rośliny obwódkowe. Warto wykorzystać je przy obsadzaniu rabat, a także mis, kwietników, skrzynek itp.

Szeroki wybór nasion szałwii znajdziesz tutajGrzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz