Śmiałek darniowy - opis, zastosowanie, odmiany i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Śmiałek darniowy - opis, zastosowanie, odmiany i zwalczanie

3,6/5 (158 ocen)

Śmiałek w ogrodach


Ozdobne odmiany śmiałka darniowego mogą być sadzone w na różnych stanowiskach, ale najlepiej rozwijają się na żyznych, umiarkowanie wilgotnych glebach oraz w miejscach słonecznych. Doskonale nadają się do ogródków skalnych, na ozdobne rabaty, do ogrodów naturalistycznych, na wrzosowiska, do ogrodów w stylu orientalnym, na skarpy, na kwietne łąki oraz do sadzenia w pobliżu oczek wodnych. Niższe odmiany mogą być też uprawiane w pojemnikach.

Trawa nie rozrasta się za pomocą rozłogów, więc nie jest ekspansywna, jednak łatwo może się rozsiewać, dlatego warto ścinać jej kwiatostany przed dojrzeniem nasion.


Opis


Śmiałek darniowy jest zbitokępkową, gęstą, trwałą trawą wieloletnią, której pędy wegetatywne mogą dorastać do ok. 30 - 50 cm., a generatywne do ok. 80 - 170 cm. Trawa wykształca bardzo mocny i silny system korzeniowy, zapewniający jej możliwość przetrwania w trudnych warunkach siedliskowych (korzenie osiągają długość ok. 15 cm. w miejscach wilgotnych i ok. 100 cm. na stanowiskach suchych). Śmiałek tworzy też gęste, zbite kępy, złożone głównie z pędów wegetatywnych, pomiędzy którymi znajduje się znaczna ilość starych pochewek liściowych. Pędy generatywne śmiałka są wyprostowane, sztywne, gładkie i podzielone na 2 – 4 międzywęźla. Liście na obu rodzajach pędów różnią się między sobą. Na pędach generatywnych są krótkie i węższe (dorastają do ok. 20 cm. i ok. 2 - 3 mm. szer.), natomiast na pędach wegetatywnych są nieco szersze i znacznie dłuższe (dorastają do ok. 60 cm. i ok. 4 - 5 mm. szer). Płaskie liście mają zieloną barwę oraz ostre, wyraźne unerwienie w postaci żeberek na zewnętrznej stronie blaszki. Posiadają też bardzo długie, zaostrzone języczki i gładkie, zamknięte pochwy liściowe.

Od czerwca do września na pędach generatywnych rozwijają się okazałe, rozpierzchłe, śliskie w dotyku, wiechowate kwiatostany (wiecha właściwa), dorastające do ok. 50 cm. wys. Kwiatostan składa się z prostych, cienkich, niemal nitkowatych i przewieszających sie gałązek oraz umieszczonych na nich 2 – 3 kwiatowych kłosków dł. 4 – 5 mm.. Plewy kłosków są błoniaste, zielone z lekkim, fioletowym lub czerwonym zabarwieniem. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w brunatne owoce (ziarniaki), luźno otoczone przez bezbarwne plewki. Dolna plewka posiada 5 nerwów oraz krótką, delikatną, wyprostowaną, słabo wystającą ość. Ziarniaki tworzą się na roślinie w bardzo dużej ilości i wykazują znaczną siłę kiełkowania oraz długą żywotnością (mogą długo pozostawać w podłożu). Po wykiełkowaniu trawa początkowo rozwija się bardzo wolno i w pierwszym roku wegetacji nie tworzy pędów generatywnych, w kolejnych latach natomiast zwiększa swoje rozmiary i wydaje kwiatostany. Śmiałek darniowy rozpoczyna wegetację wczesną wiosną, ale jako roślina dnia długiego, zakwita dość późno.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Trawy właściwości występowanie i wykorzystanie”, red. Stanisław Kozłowski, wyd. PWRiL, 2012 r.
2. „Rośliny łąkowe”, Z. Nawara, wyd. Multico 2006 r.
3. „Tereny zadarnione” Kazimierz Jankowski, Grażyna Anna Ciepiela, Joanna Jodełka, Roman Kolczarek, wyd. Akademii Podlaskiej, Siedlce 2008 r.

Koniecznie zobacz