Schody dębowe, bukowe czy jesionowe? Które wybrać?

Jesteś tutaj:

Schody dębowe, bukowe czy jesionowe? Które wybrać?

3,2/5 (453 ocen)

Jesion

 
  • Zastosowanie

 

Schody jesionowe uchodzą za propozycję pośrednią. Jesion jest lubianym gatunkiem przez stolarzy. Wykonują z niego podłogi czy okleiny. Ponadto drewno jesionowe powszechnie wykorzystuje się jako cenny materiał opałowy.

 

  • Budowa i właściwości

 

Budowa drewna jesionowego przyczynia się do tego, że jest ono twarde, a równocześnie sprężyste. Drewno ma jasny odcień koloru żółtego lub koloru brązowego. Zatem schody jesionowe pasują nawet do ciemnych pomieszczeń, ocieplając je swoją barwą. Brak regularności koloru sprawia, że jesion jest najbardziej dekoracyjnym gatunkiem drewna. Pomimo swojego ciężaru i twardości jesion nie sprawia trudności podczas obróbki. To właśnie przekłada się na szybki czas wykonania schodów.

 

  • Użytkowanie

 

Podczas użytkowania istotne okazuje się odpowiednie wykończenie, dzięki któremu schody wykonane z drewna jesionowego będą zachowywały swoje pierwotne właściwości. Schody te należy lakierować.

 

  • Ceny

 

Konstrukcja schodów ażurowych wykonanych z drewna jesionowego to koszt około 7500 zł. Schody jesionowe są zatem rozwiązaniem pośrednim nie tylko pod względem właściwości, ale i kosztów zakupu.

 

  • Wady

 

Szczególnie niebezpieczna dla drewna jesionowego jest podwyższona wilgotność – przyczynia się do niszczenia schodów (stąd tak istotna jest impregnacja).
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz