Rozmnażanie wegetatywne roślin - na czym polega?

Jesteś tutaj:

Rozmnażanie wegetatywne roślin - na czym polega?

3,6/5 (722 ocen)

Odkłady


Odkłady zwykłe wykonuje się przez delikatne przygięcie młodego, 1-2 letniego pędu do podłoża, umocowanie go w jednym miejscu za pomocą specjalnej szpili lub wygiętego drutu i przysypanie warstwą ziemi. Odkład powtarzany wykonuje się podobnie z ta różnicą, że pęd mocuje się do podłoża w kilku miejscach. Odkład powtarzany wykonuje się u gatunków o długich pędach np. pnączy (np. kokornak, akebia pięciolistkowa). Po pewnym czasie (różnym dla poszczególnych gatunków, chociaż większości roślinom wystarczy kilka miesięcy), przygięty pęd w miejscu zetknięcia z ziemią wytwarza korzenie, wydaje pęd i puszcza licie. Wtedy należy go odciąć od rośliny matecznej, wykopać i od razu posadzić na miejsce stałe. Wykonanie odkładów najlepiej zaplanować na wczesną wiosnę (z wyjątkiem nielicznych gatunków np. magnolii), gdyż wtedy pędy będą miały cały sezon na dobre ukorzenienie. Za pomocą odkładów można rozmnażać min.: glicynię, forsycję pośrednią, hortensję dębolistną, trzmielinę Fortune’a, oczary (do ukorzenienia potrzebują nawet 2-3lat).


Sadzonki


Krzewy i drzewa rozmnaża się także za pomocą sadzonek. Sadzonki zielne pobiera się z roślin latem (½VI- ½ VIII) i ukorzenia w wilgotnym podłożu i wilgotnej atmosferze np. pod osłonami lub w innych warunkach, wymaganych przez dany gatunek. Sadzonki zdrewniałe tnie się natomiast zimą lub na przedwiośniu i związane w niewielkie pęczki przechowuje zadołowane w piwnicy lub w innym chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu aż do wiosny. Wiosną zdrewniałe sadzonki odpowiednio się nacina, zanurza w ukorzniaczu (nie zawsze jest to potrzebne) i umieszcza w wilgotnym podłożu pod osłonami. Czasami sadzonki zdrewniałe pozyskuje się i ukorzenia w innych terminach, uzależnionych od indywidualnych wymagań danego gatunku.


Szczepienie


Najtrudniejszą metodą wegetatywnego rozmnażania drzew i krzewów jest szczepienie. Wykorzystuje się je głównie do pozyskania ciekawych odmian ozdobnych oraz gatunków, które ciężko rozmnożyć w inny sposób.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz