Rozmnażanie zamiokulkasa zamiolistnego

Jesteś tutaj:

Rozmnażanie zamiokulkasa zamiolistnego

3,4/5 (378 ocen)

Skuteczne rozmnożenie zamiokulkasa nie należy do zadań trudnych. Zabieg ten można wykonać na 3 różne sposoby: z nasion, ukorzeniając liście lub poprzez podział karp.


Rozmnażanie z liści


Zamiokulkas należy do rodziny obrazkowatych i jest jedynym jej przedstawicielem, który można rozmnożyć przy pomocy liści. W tym celu sadzonkę liściową należy pobrać w okresie wiosennym, odcinając listki tuż przy nasadzie. Liście w ziemi umieszczamy w ten sposób, aby 1 cm znalazł się pod powierzchnią. Najlepszym podłożem do ukorzeniania jest torf lub perlit wymieszany pół na pół z piaskiem. Wytworzenie korzeni powinno zająć kilka tygodniu. W trakcie ukorzeniania roślina powinna mieć zapewnioną podwyższoną wilgotność i temperaturę w granicach 22-24 C. Sadzonka w ciągu roku powinna odtworzyć całą roślinę.


Rozmnażanie poprzez podział kłącza


Ten sposób rozmnożenia zamiokulkasa najlepiej przeprowadzić przy okazji wiosennego przesadzania rośliny. W tym celu dzielimy duże kłącza na mniejsze części i wsadzamy do oddzielnych doniczek.


Zamiokulkas

Zamiokulkas

Rozmnażanie z nasion


Zamiokulkasy w warunkach doniczkowych kwitną niezwykle rzadko. Szanse na uzyskanie nasion są znikome, dlatego ten sposób rozmnożenia jest trudny w praktyce do wykonania. Gdyby komuś udało się zdobyć nasiona to rozmnożenie tym sposobem jest stosunkowo proste.

Koniecznie zobacz