
- 1/4
- Następne
Zależnie od wielkości cebulek, sadzimy je na głębokość 10-15 cm i w takiej samej rozstawie. Te mniejsze należy posadzić płycej. Jest jedna, prosta zasada mówiąca o prawidłowej głębokości sadzenia: powinna to być dwu-trzykrotna wysokość cebulki. Na glebach lekkich sadzimy też nieco płycej niż na ciężkich. Piętkę cebulki kierujemy ku dołowi. Czasami zdarza się, że cebulki wypuszczą młode pędy jeszcze jesienią ponad warstwę gruntu. Wtedy należy solidnie zabezpieczyć je przed mrozem warstwą kory, liści lub gałązkami drzew iglastych. Miejsce posadzenia warto oznaczyć np. poprzez wbicie patyczków, aby nie zniszczyć ich podczas późniejszych prac pielęgnacyjnych.
Sadzenie tulipanów w donicy
Jeśli uprawiamy tulipany na kwiat cięty, ale zależy nam aby i w następnym roku rośliny wydały kwiaty, pędy kwiatostanowe ścinamy tak, aby pozostawić na roślinie 1-2 liście – będą one karmić cebulę pozwalając jej nabrać sił i zgromadzić odpowiednią ilość asymilatów do wytworzenia kwiatu także w następnym sezonie.
Do sadzenia można użyć specjalnego urządzenia, jakim jest sadzarka. Pozwala ona na wykrawanie w podłożu dołka dla każdej cebulki osobno. Szczególnie dobrze sprawdza się przy sadzeniu tulipanów na trawnikach, kiedy nie chcemy zbytnio naruszać struktury murawy. Odmiany tulipanów sadzone pośród murawy powinny rosnąć bujnie, by nie dać się zgłuszyć trawie i wcześnie kwitnąć, żeby pędy zdążyły zżółknąć przed pierwszym koszeniem trawy. Wybieramy dla nich miejsca mało deptane, aby wiosną nie uszkodzić wyrastających pędów. Sadzarką wycinamy w darni otwór, w którym sadzimy cebulkę, przykrywamy ją fragmentem wyciętej murawy i przydeptujemy.
Tulipany doniczkowe
Wszystkie rośliny cebulowe, w tym także i tulipany można uprawiać także w doniczkach na balkonach i parapetach. Pojemniki powinny mieć odpowiednią głębokość i drożne otwory odpływowe. Na dnie umieszczamy warstwę drenażu z keramzytu lub skorup potłuczonych glinianych doniczek. Cebulki sadzimy na podobną głębokość, ale gęściej niż w gruncie. Donice na zimę warto ustawić na warstwie styropianu i owinąć folią pęcherzykową, aby zabezpieczyć je przed mrozem. Można także zadołować donice w ziemi, przykryć je gałązkami drzew iglastych i wykopać je wiosną.
Żółte tulipany
Choroby i szkodniki
Szczególnym zagrożeniem dla tulipanów są nornice. Te niewielkie gryzonie poruszają się w kopanych pod ziemią tunelach i zjadają cebulki. Aby zabezpieczyć rośliny przed niszczycielską działalnością nornic, cebule sadzimy w drucianych lub plastikowych ażurowych koszyczkach. Jest jeszcze jedna, dodatkowa zaleta tego sposobu sadzenia: ułatwia on znacznie odnalezienie cebul po zaschnięciu kwiatów i ich wykopanie latem.
Najwyższej jakości cebulki tulipanów kupisz tutaj
Łukasz Skop