Prawidłowa uprawa grzybów boczniaka

Jesteś tutaj:

Prawidłowa uprawa grzybów boczniaka

3,6/5 (129 ocen)

Grzybnia boczniaka całkowicie przerasta słomiany balot po upływie 6-8 tygodni, a drewniany pień po okresie od 3 do 12 miesięcy. Aby zainicjować owocowanie niezbędne jest obniżenie temperatury do 10-15 ºC. Ponadto musi ono przebiegać na świetle i przy wysokiej wilgotności. Na zewnątrz (na otwartej przestrzeni) takie warunki pojawiają się dopiero na jesieni. Można także uprawiać boczniaki w pomieszczeniu – idealnie nadają się do tego piwnice lub komórki. Owocniki pojawiają się stopniowo, a po każdym okresie owocowania grzybnia się regeneruje. Boczniaki owocują na słomie przez okres 3-5 miesięcy, a na drewnie od 2 do 5 lat.


Boczniaki w kuchni


Doskonałe walory smakowe boczniaków sprawiły, iż grzyby te bardzo często wykorzystywane są w kuchni, zarówno do przygotowania dań mięsnych i bezmięsnych. Olbrzymią popularnością cieszy się „boczniak a'la schabowy” smażony w panierce na tłuszczu. Ponadto grzyby te można dusić, marynować, gotować. Doskonale nadają się jako dodatek do sosów, zup i gulaszy lub jako farsz do pierogów czy naleśników. Warto nadmienić, że boczniaki są dietetyczne – 100g grzybów zawiera tylko 30 kcal (126 kJ).


Zdrowe boczniaki


Owocniki boczniaków obfitują w substancje biologiczne o właściwościach leczniczych. Są bogatym źródłem dobrze przyswajalnych substancji mineralnych – potasu, wapnia, sodu oraz zawierają w śladowych ilościach - jod, fluor, miedź, cynk, rtęć i mangan. W owocnikach stwierdzono obecność tiaminy, ryboflawiny, niacyny, pirydoksyny, kwasu pantotenowego, kwasu foliowego i prowitaminy D2. Są także bogate w łatwo przyswajalne białko i aminokwasy oraz znaczne ilości witamin z grupy B i D.

Grzybnię i zestawy do uprawy grzybów kupisz tutaj


Paweł Romanowicz
 

Koniecznie zobacz