Ocieplenie - izolacja poddasza

Jesteś tutaj:

Ocieplenie - izolacja poddasza

3/5 (9 ocen)

Rodzaj poddasza


W zależności od typu poddasza w nieco inny sposób wykonuje się jego ocieplenie. Związane jest to z przestrzenią, która występuje pomiędzy konstrukcją dachu, a stropem ostatniej kondygnacji.

Poddasze nieużytkowe

Poddasze nieużytkowe pełni funkcję strychu. Na powierzchni stropu układa się ocieplenie, które  wykonane jest najczęściej z miękkich, wełnianych lub styropianowych płyt (przykładowo: płyta styropianowa FS 12). Wykonanie ocieplenia poddasza nieużytkowego jest stosunkowo łatwiejsze w porównaniu z termoizolacją poddasza użytkowego. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie ocieplenia przed wnikaniem do niego pary wodnej poprzez zastosowanie paroizolacji.


Poddasze użytkowe

Poddasze użytkowe jest miejscem przeznaczonym do stałego pobytu ludzi, dlatego wymagania dotyczące ocieplenia są bardziej rygorystyczne. Odnoszą się one bezpośrednio do połaci dachu, a nie do stropu poddasza mieszkalnego.

Powszechnie ocieplenie wykonuje się z wełny mineralnej, jako dwuwarstwowe. Pierwszą warstwę układa się pomiędzy krokwiami. Jej grubość wynosi zazwyczaj 18-20 cm. Następnie montuje się ruszt i układa się drugą warstwę. Druga warstwa jest zatem prostopadła do krokwi, a jej grubość uzależniona jest od wymiarów wieszaków, które mocują ruszt. Zazwyczaj grubość drugiej warstwy to 14 cm.

Tak dobrane grubości termoizolacji zapewniają uzyskanie przez dach współczynnika przenikania ciepła U w granicach 0,2-0,15 W/m^2∙K.

Wełna mineralna

Wełna mineralna

Wstępne krycie, a ocieplenie


Szczególną rolę w wykonywaniu izolacji systemem warstwowym odgrywa warstwa wstępnego krycia, od której zależy sposób wykonania ocieplenia.

Wstępne krycie wykonuje się z zastosowaniem:

Folii paroprzepuszczalnej – warstwa folii, która odbija promieniowanie słoneczne powinna być ułożona na zewnątrz, z zakładem 10-15 cm na następny arkusz; ważne jest precyzyjne wykonanie wstępnego krycia okapów, kalenicy czy kominów (odpowiednio: przyklejenie, zakończenie kształtką wywiewną czy zastosowanie podwójnej warstwy folii); rozwiązanie najbardziej popularne.

Papy na deskowaniu – bardzo ważne jest wykonanie wentylacyjnej szczeliny pomiędzy poszyciem z desek, a ociepleniem; grubość takiej szczeliny powinna wynosić  4 cm.

Folii niskoparoprzepuszczalnej – podobnie jak w przypadku papy na deskowaniu niezbędne jest wykonanie wentylacyjnej szczeliny.

Wykonanie poszczególnych warstw będzie miało zatem wpływ na to, czy wytrzymałość konstrukcji zostanie osłabiona, a na poddaszu rozwiną się grzyby i wilgoć, czy będziemy w stanie temu przeciwdziałać.

Prawidłowe ocieplenie poddasza to możliwość oszczędzenia ciepła. To właśnie przez dach tracimy około 25% ciepła, które pochodzi z naszego domu. Warto zatem zainwestować we właściwy sposób wykonania ocieplenia i odpowiednie materiały termoizolacyjne. Dzięki temu z pewnością zminimalizujemy straty ciepła w naszym domu.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz