Lawenda francuska. Cenne porady o uprawie, odmianach i cięciu

Jesteś tutaj:

Lawenda francuska. Cenne porady o uprawie, odmianach i cięciu

3,2/5 (859 ocen)

Rozmnażanie


Lawendę francuską można rozmnażać zarówno z nasion jak i za pomocą sadzonek pędowych. Pierwsza metoda jest łatwiejsza, gdyż nasiona można zebrać z przekwitających roślin lub zakupić w sklepie i po kilkutygodniowym okresie stratyfikacji w niskich temperaturach, wysiać wiosną na rozsadnik. Należy jednak pamiętać, że rośliny pozyskane w ten sposób mogą nie powtórzyć charakterystycznych cech egzemplarzy matecznych, dlatego odmiany najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych, które pobiera się z roślin wiosną, po cięciu (młode, silne odrosty) lub latem i przed umieszczeniem w wilgotnym podłożu, zanurza w ukorzeniaczu. Sadzonki jednak nie zawsze dobrze się ukorzeniają, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w gotowe rośliny u sprawdzonego producenta lub w dobrym sklepie ogrodniczym.

Lawenda francuska

Lawenda francuska


Choroby i szkodniki


Lawenda francuska to roślina dość odporna na szkodniki, ale jeśli jest uprawiana w niewłaściwych warunkach (zbyt duża wilgotność), może zostać zaatakowana przez chorobę grzybową (np. szara pleśń).


Zastosowanie


Lawenda francuska to idealny gatunek do uprawy w pojemnikach (najlepiej utrzymanych w stylu prowansalskim). Znakomicie nadaje się do dekoracji balkonów, tarasów lub altan. Można ją również uprawiać w gruncie, gdzie doskonale prezentuje się w jednogatunkowych grupach, posadzonych w pobliżu kamiennych murków, drewnianych płotków lub oryginalnych kamieni.

Wysokiej jakości nasiona lawendy do nabycia tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz