Jabłoń Freedom - opis, charakterystyka i uprawa odmiany

Jesteś tutaj:

Jabłoń Freedom - opis, charakterystyka i uprawa odmiany

3,4/5 (128 ocen)

Jabłoń ‘Freedom’ jest odmianą amerykańską, wyselekcjonowaną w latach 80. XX w. W wyniku wielokrotnego krzyżowania popularnych jabłoni (m.in. ‘Golden Delicious’, ‘McIntosh’, ‘Antonówka’) hodowcy otrzymali drzewo, które rodzi bardzo smaczne, deserowe owoce, a przy tym jest całkowicie odporne na parcha i mało wrażliwe na inne choroby.


Drzewo


Siłę wzrostu jabłoni ‘Freedom’ określa się jako umiarkowaną. Drzewa tworzą stożkowate korony z wyraźnymi przewodnikami i nie wykazują tendencji do nadmiernego zagęszczania się. Ich gałęzie są wiotkie i zwisają ku ziemi. Odmiana ta wcześnie zaczyna plonować i owocuje regularnie, choć niezbyt obficie. W celu uzyskania wyższego plonu zaleca się szczepić drzewa na podkładkach karłowych bądź półkarłowych, a w ich sąsiedztwie sadzić inne jabłonie o średnio wczesnej porze kwitnienia, takie jak ‘Gala’, ‘Liberty’, ‘Primula’, ‘Szampion’ bądź ‘Wealthy’.


Owoce


Drzewo rodzi asymetryczne, duże i średnio duże owoce o kulistostożkowatym kształcie. Na bladej, żółto-zielonej skórce występuje paskowany, intensywnie czerwony rumieniec, który pokrywa 50-70% powierzchni jabłka. Miąższ owoców ma kremowobiały kolor z lekkim odcieniem zieleni. Jest delikatny, kruchy, lekko aromatyczny i smaczny. Ze względu na swoje wysokie walory smakowe jabłka doskonale sprawdzają się jako owoce deserowe, choć stanowią również dobry materiał na soki i przeciery.


Zabiegi pielęgnacyjne


Rodzaj zabiegów pielęgnacyjnych, jakich wymaga odmiana ‘Freedom’, zależy od terminu sadzenia. Drzewka przeniesione do gruntu jesienią należy okopczykować, ponieważ ich systemy korzeniowe mogą podczas bezśnieżnej zimy ulec uszkodzeniu. Po sadzeniu wiosennym jabłoń będzie z kolei wymagała regularnego nawadniania przez cały sezon wegetacyjny. Pamiętajmy, że drzewka szczepione na podkładkach skarlających mają płytkie systemy korzeniowe, dlatego należy je podlewać i nawozić obficiej niż okazy rosnące silnie. Wymagają też zamontowania podpórek.

Niezwykle istotnym zabiegiem, który należy wykonać bezpośrednio po posadzeniu jabłoni, jest przycięcie jej pędu głównego do wysokości 80-90 cm. Jeśli sadzonka ma już rozgałęzienia, usuwamy nadmiar jej pędów – zostawiamy tylko 3-5 najsilniejszych, które skracamy do 2/3 długości. Ponieważ odmiana ‘Freedom’ wytwarza naturalny przewodnik i ma dość luźną koronę, można prowadzić ją w formie prawie naturalnej. W tym celu przez pierwsze dwa lata delikatnie przerzedzamy koronę młodego drzewka.

Usuwamy gałązki wybijające do środka korony oraz te, które rosną słabo lub wyglądają na chore. Wycinamy też pionowe pędy konkurujące z przewodnikiem. Silne gałęzie, z których uzyskamy konary, powinny rosnąć pod kątem zbliżonym do prostego – ich liczbę ograniczamy do 5-7 dopiero gdy jabłoń wejdzie w owocowanie.


Zbiór i przechowanie


Zbiór jabłek rozpoczyna się pod koniec września lub na początku października, ale można go opóźnić do połowy października. W przechowalni owoce tej odmiany przetrzymuje się do końca listopada, a w chłodni, w temperaturze 4°C – do stycznia. Są średnio wrażliwe na odgniecenia i dość dobrze znoszą transport. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz