Farby antykorozyjne - skuteczna ochrona metali

Jesteś tutaj:

Farby antykorozyjne - skuteczna ochrona metali

3/5 (8 ocen)

Popularne rodzaje farb antykorozyjnych


Akrylowe

Farby akrylowe są jednym z najnowszych rozwiązań antykorozyjnych. Produkowane są na bazie żywic akrylowych, zawierają plastyfikatory. Występują w formie wodorozcieńczalnych emalii. Wysychanie tego typu farb odbywa się poprzez wyparowanie rozpuszczalnika. Tworzą one grubą membranę, która nie jest sztywna, ale elastyczna. Stanowi trwałe zabezpieczenie, odporne na niszczące dotąd czynniki mechaniczne. Ponadto nie żółknie, w związku z tym chroni powierzchnie przed negatywnym oddziaływaniem promieni UV.

Należy zaznaczyć, że farby akrylowe mogą być również bezpośrednio stosowane na powstałą rdzę. Nie wymagany jest zatem przeprowadzany wcześniej zabieg piaskowania. Znajdują one najczęściej zastosowanie w przypadku konstrukcji mostowych czy maszyn rolniczych. Pełnią doskonałą rolę dekoracyjną. Niestety jak większość farb antykorozyjnych nie są odporne na działanie olejów i tłuszczy.

Malowanie farbą antykorozyjną

Chlorokauczukowe

Jak sama nazwa wskazuje podstawowymi składnikami tego typu farby antykorozyjnej są chlor oraz kauczuk. W swoim składzie podobnie jak farby akrylowe zawierają plastyfikatory. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie elastyczności powstałej powłoki ochronnej. Farby chlorokauczukowe są odporne na wodę, czynniki chemiczne oraz zróżnicowane warunki atmosferyczne. Główną wadą tego rozwiązania jest możliwość żółknięcia i kredowania.


Krzemianowo-cynkowe

Podstawowym składnikiem jest tutaj tlenek krzemu. Farby krzemianowo-cynkowe nazywane są przez ekspertów najlepszymi ochronnymi powłokami. Są odporne na czynniki atmosferyczne, rozpuszczalniki oraz ścieranie. Dzięki zachodzącym reakcjom elektrochemicznym znakomicie chronią przed korozją. Wymagają jednak uprzednio przygotowanego podłoża. Musi być ono precyzyjnie obrobione. Dzięki temu oraz starannie przeprowadzonej aplikacji farby tego typu rozwiązanie jest doskonałą ochroną.

Ognisk korozji nie wolno lekceważyć. Warto zatem zabezpieczyć wyroby stalowe, a w razie powstałych już zmian - zahamować ich rozwój. Farby antykorozyjne dają nam takie możliwości.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz