Choroby i szkodniki orzecha włoskiego

Jesteś tutaj:

Choroby i szkodniki orzecha włoskiego

3,4/5 (152 ocen)

Mszyce zdobniczki orzechowe


Jak wiele roślin, tak i orzech włoski jest narażony na mszyce. Jeżeli występują w niewielkich ilościach, powinny być likwidowane skutecznie przez biedronki. Kiedy zajdzie potrzeba  interwencji z naszej strony możemy spróbować spłukiwania mszyc strumieniem wody. W razie silnej infekcji potrzebne będą opryski. Trzeba jedynie wybierać takie, które nie są groźne dla biedronek, będących pożytecznymi stworzeniami w pobliżu naszych upraw orzecha.


Zwojówki liściowe


Te szkodniki czynią duże pustoszenie w uprawie. Nie tylko zjadają i zwijają liście, lecz mają niszczący wpływ na stożki wzrostu, kwiaty żeńskie i zawiązki owocowe. Jeżeli atak występuje na młodych roślinach, zwalczanie zwojówki jest konieczne. O ile jest to możliwe, można ją zbierać ręcznie.


Torzyśniad kasztanówka


Atak gąsienicy torzyśniada jest najgroźniejszy zwłaszcza dla jedno, dwuletnich okazów orzecha. Żeruje nie tylko na wewnętrznych jego częściach, ale także wgryza się do środka. Jeżeli zauważymy zasychające liście a przy tym miejsce wgryzienia w pędzie pokryte odchodami larwy, należy podjąć szybkie działania. Będą one polegały na wycięciu pędów znajdujących się powyżej miejsca wgryzienia. Chore części rośliny trzeba spalić. By zmniejszyć prawdopodobieństwo zalegnięcia się torzyśniada, należy zawsze dokładnie zasmarowywać ranki po cieciu orzecha.


Szkody mrozowe


Mogą uczynić tyle samo złego co szkodniki, szczególnie u młodych drzewek. Chodzi nie tylko o mroźną zimę, ale wiosenne przymrozki, czy nagłe chłody przychodzące po ciepłej jesieni lub letniej suszy. By zminimalizować ryzyko narażenia drzewek na przemarznięcia należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nie wolno sadzić orzechów włoskich zbyt głęboko. Po posadzeniu roślinę trzeba zakopczykować. tak by ochronić szyjki korzeniowe w razie gdyby zima była bezśnieżna. Dobrym sposobem ochrony jest malowanie pni białą farbą. Używamy do tego celu specyfików akrylowo-silikonowych lub emulsyjnych, nie wapna.

Jak widać szybka identyfikacja i interwencja w przypadku zauważenia  objawów chorób czy działalności szkodników jest niesamowicie ważna. O ile jest to możliwe, dobrze jest jednak zapobiegać chorobom. Nasze starania o dobrą kondycję drzewka z pewnością przyniosą oczekiwane rezultaty, przynajmniej w pewnym stopniu.

Marta Niegierewicz
 

Koniecznie zobacz