Orzech włoski (Juglans regia) to jeden z najbardziej znanych i cenionych w Polsce gatunków orzecha. Jadalne jądra jego owoców (pestkowców) są bogate w szereg wartościowych składników odżywczych, dlatego trudno wyobrazić sobie zdrową i zbilansowaną dietę bez ich udziału. Owoce, zielone łupiny, kora oraz liście orzecha włoskiego wykorzystywane są także w ziołolecznictwie i kosmetyce, natomiast drewno i olej – w przemyśle. Owoce po wysuszeniu można przechowywać przez ok. 2 lata.
Zawartość substancji organicznych
Zawartość substancji odżywczych i związków organicznych w orzechu włoskim jest różna w zależności od tego, którą część rośliny bierzemy pod uwagę, a w przypadku owoców istotną rolę odgrywa stopień ich dojrzałości. Najwięcej cennych substancji znajduje się w smacznym i chętnie spożywanym miąższu, znajdującym się w twardej skorupie. Dojrzałe jądro orzecha włoskiego zawiera 45-77% tłuszczu, ok. 10-20 % białka, duże ilości witamin (głównie witaminy E oraz witamin z grupy B, ale również witamin A, P i C), soli mineralnych (magnezu, fosforu, potasu, kobaltu i żelaza), a także skrobię, fitosterole, kwasy organiczne i węglowodany. Podobne składniki znajdują się w niedojrzałych, zielonych łupinach, które cechują się jednak znacznie większą zawartością witaminy C (100 g młodych łupin może zawierać od 1000 do 3500 mg tego składnika). Niestety jej ilość w miarę dojrzewania owoców znacznie spada.
Nieco inny skład chemiczny posiadają natomiast liście orzecha włoskiego. Można w nich znaleźć między innymi garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy oraz (w świeżym surowcu) juglon.
Orzechy włoskie w kuchni
Dzięki bogactwu cennych dla człowieka związków organicznych i witamin oraz wyjątkowemu smakowi orzechy włoskie mają dość szerokie zastosowanie. W kuchni wykorzystuje się głównie ich miękkie jądra. W stanie świeżym są one białe, słodkie, soczyste i pokryte cienką, goryczkowatą, żółtawą skórką, natomiast po wysuszeniu stają się kremowe, a skórka brązowieje i traci znaczną część swojej goryczy. Orzechy można spożywać na surowo jako zdrową przekąskę lub wykorzystywać je do przyrządzania ciast, kremów, słodkich deserów, masła orzechowego, surówek i sałatek (zarówno warzywnych, jak i owocowych), a także dodawać je do żółtych i pleśniowych serów, twarogów, sosów, makaronów, ryb oraz pieczonego mięsa. Z ich jąder pozyskuje się także wartościowy olej spożywczy, ceniony w wielu kuchniach świata.
Lecznicze właściwości orzecha włoskiego
Niedojrzałe jądra oraz zielone okrywy orzechów włoskich wykorzystywane są do sporządzania leczniczych nalewek, wywarów i wyciągów o właściwościach przeciwzapalnych, bakteriobójczych, grzybobójczych, przeciwkrwotocznych i ściągających. Mają one zastosowanie w łagodzeniu objawów nieżytu żołądka, przeciwdziałają niestrawności, wzdęciom, zaburzeniom jelitowym oraz biegunkom. Wspomagają leczenie owrzodzeń i chorób pasożytniczych układu pokarmowego, pomagają obniżyć poziom cukru i cholesterolu we krwi, a także uzupełniają niedobory składników mineralnych i witamin w organizmie (głównie witaminy C). Odwary z orzecha włoskiego wpływają też korzystnie na pamięć oraz funkcjonowanie układu odpornościowego. Stosuje się je w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz w postaci okładów na trudno gojące się rany, liszaje, trądzik, grzybicę i owrzodzenia.
Niestety istnieje też druga strona medalu: orzechy włoskie należą do grupy najbardziej uczulających pokarmów, dlatego wiele osób nie może wprowadzić ich do swojej diety. Są to również jedne z najbardziej kalorycznych owoców, gdyż w 100 g słodkich jąder znajduje się aż 650-680 kcal. Ich dzienne spożycie powinno być zatem ograniczone, szczególnie u osób borykających się z nadwagą.
Orzech włoski w kosmetyce
Orzech włoski znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Wywar z jego liści wpływa wzmacniająco na włosy, jednoczenie przyciemniając ich kolor. Wyciągi z orzecha oraz olej orzechowy wykorzystywane są w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych (kremach, odżywkach, balsamach) oraz preparatach o działaniu samoopalającym (delikatnie przyciemniają kolor skóry).
Inne zastosowania orzecha włoskiego
Orzech włoski jest rośliną cenną również dla innych gałęzi przemysłu. Olej orzechowy ma zastosowanie w produkcji lakierów i farb, natomiast drewno jest cennym surowcem do wyrobu mebli oraz oklein meblowych, a także desek kreślarskich i przedmiotów ozdobnych (np. mis, pater, figurek, tac, pojemników). Również owoce mogą być też wykorzystywane jako elementy dekoracyjne. Wykonuje się z nich ozdoby świąteczne, zwłaszcza stroiki bożonarodzeniowe (nadają się do także do farbowania), wieńce i ozdobne kule.
Nie należy przy tym zapominać, że orzech włoski jest pięknym i bardzo malowniczym drzewem ozdobnym, chętnie sadzonym w ogrodach, gdyż pod jego rozłożystą i gęstą koroną można z powodzeniem urządzić przytulny, letni kącik wypoczynkowy.
W naszym kraju uprawa orzechów włoskich zyskała na popularności, od czasu kiedy Unia Europejska oferuje dopłaty do tego typu plantacji. Taki stan rzeczy sprawia, że...
Większość drzew owocowych wymaga formowania i regularnego prześwietlania – w przeciwnym razie ich plonowanie uległa osłabieniu. Cięcie orzecha włoskiego nastręcza...
Pod tą sympatyczną nazwą kryje się groźny szkodnik leszczyny, który na terenie naszego kraju występuje pospolicie. Zwalczania słonika orzechowca nie...
Smaczne i pożywne orzechy laskowe można uprawiać w każdym ogrodzie. Znajomość najlepszych technik i terminów sadzenia pozwoli zapewnić leszczynom optymalne...
Odmiany leszczyny dzielimy na towarowe i amatorskie oraz deserowe i przemysłowe. Różnią się one wielkością, kształtem i walorami smakowymi orzechów,...