Jesteś tutaj:

Wędzarnie ogrodowe

1Grille elektryczne - zalety i wady

2Grille gazowe - charakterystyka

3Grille ogrodowe

4Grille ogrodowe z kamienia

5Murowane grille ogrodowe

Wędzarnie ogrodowe zyskują coraz więcej zwolenników. Nie ma się co dziwić, gdyż większość wędzonek jakie możemy nabyć ma niewiele wspólnego z tymi jakie otrzymywano w domowych wędzarniach usytuowanych przy kominie na strychu. Wielu wciąż pamięta ten niepowtarzalny smak i zapach wędzonego mięsa. W dawnych czasach wędzenie stanowiło doskonały sposób na zabezpieczenie mięsa przed procesami gnilnymi.

Wędzenie polega na poddaniu mięsa, wędlin i ryb pod działanie dymu, który wykazuje właściwości bakteriobójcze. Z czasem zaczęto burzyć te domowe wędzarnie, a w nowym budownictwie nie znalazły one zastosowania. Współcześnie mamy możliwość samodzielnego wędzenia poprzez wędzarnie ogrodowe. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli wędzarni - od najprostszych, po te bardziej rozbudowane. Mogą one zostać wykonane z metalu, drewna, cegły oraz z kamienia.

Najbardziej oryginalne są wędzarnie murowane. Każdy może się podjąć wybudowania wędzarni. Wybudowanie wędzarni nie będzie tak proste jak wymurowanie grilla, ale z pewnością dostarczy o wiele więcej satysfakcji. Wszelkie materiały niezbędne do budowy możemy nabyć w markecie budowlanym, a żelazne elementy także w zakładzie ślusarskim. Każda wędzarnia powinna składać się z paleniska, komory wędzarniczej, różnego rodzaju haków, siatek, prętów niezbędnych do zawieszania mięsa i wędlin. Dodatkowo należy uwzględnić szyber, który umożliwi regulację temperatury.

Należy wiedzieć, że odpowiednia temperatura wędzenia powinna wynieść około 70 °C. W zależności od rodzaju wędzarni palenisko w którym wytwarzany jest dym może znajdować się kilka metrów od wędzarni bądź pod komorą wędzarniczą. Palenisko oraz komora wędzarnicza są połączone za pomocą przewodu ( np. metalowa rura). Wędzarnia może stanowić część wielofunkcyjnej budowli, która będzie pełnić funkcję zarówno wędzarni, jak również grilla, kominka, a nawet pieca, w którym można piec chleb. Jeżeli zaplanujemy wybudowanie zawiłej konstrukcji, możemy się zwrócić o pomoc do firmy specjalizującej się w tego typu realizacjach. Najlepszym materiałem grzewczym jest drewno z drzew owocowych oraz buk i olsza. Do opalania małych wędzarek wykorzystywane są także trociny.

Wędzarnia

Wędzarnia

Przykładem najprostszej wędzarni, którą możemy samodzielnie wykonać w ciągu kilku godzin jest wędzarnia z wykorzystaniem beczki. Aby spełniła swoją nową funkcję należy postawić ją pionowo i wyciąć otwory po obu stronach beczki (wierzch i dno) Następnie należy wykopać kanał który połączy beczkę z paleniskiem usytuowanym w odległości kilku metrów (około dwóch). Dla prawidłowego ciągu kanał powinien być wykopany pod kątem około 10 stopni.  Palenisko dodatkowo można wyłożyć cegłą szamotową, tak samo kanał. Całość nakrywamy np.  blachą.  

Wierzch beczki najlepiej nakryć namoczonym, ale wyżętym workiem z juty. Wewnątrz beczki mocujemy siatkę, która zabezpieczy wędzone mięso i wędliny przed upadkiem do kanału oraz pręty na których zawiesza się haki z mięsem do wędzenia. Z takiej wędzarni możemy korzystać w przeciągu okresu wegetacyjnego, gdy temperatura jest wyższa. Zimą nie sprawdza się ze względu na ograniczone możliwości wytworzenia wymaganej temperatury. W tym przypadku sprawdzi się wędzarnia murowana. Może być z oddzielnym paleniskiem bądź też z paleniskiem znajdującym się pod komorą wędzarniczą. Mniej estetyczne, ale bardzo praktyczne są wędzarnie ze stali nierdzewnej, które opalane są zrębkami wędzarniczymi. Mają mniejsze gabaryty,  są lżejsze, przez co łatwe do przenoszenia.


Wędzarnie murowane i drewniane należą do najbardziej okazałych i jednocześnie oryginalnych budowli zaliczanych do małej architektury ogrodu. Posiadając skrawek ziemi pomyślmy o wykorzystaniu ich właściwości. Zróbmy niespodziankę sobie i naszym gościom. Smak dobrze uwędzonego mięsa nie jest obecnie powszechny i na pewno wzbudzi zachwyt. Jeżeli zdecydujemy się na grillo-wędzarnie wówczas warto pomyśleć o stworzeniu zakątka w ogrodzie pełniącego funkcję niemalże kuchni polowej. Stół, siedziska, lekkie zadaszenie w postaci altanki to niewiele, ale sprawia, że wypoczywa się o wiele przyjemniej. Zaletą wędzarni murowanej będzie z pewnością trwałość i możliwość wędzenia przez cały rok. Przy zakupie bądź budowie wędzarni należy pomyśleć również o walorach estetycznych i przyszłą budowlę dopasować do istniejącego stylu w ogrodzie.

Lokalizacja wędzarni powinna być dokładnie przemyślana. Duże, murowane wędzarnie o stałym charakterze powinny być umieszczane w takim miejscu, które nie spotka się z dezaprobatą ze strony sąsiada. Odpowiednie miejsce powinno być osłonięte od wiatru, jasne oraz ciepłe. Warto utwardzić ścieżkę prowadzącą do tego wyjątkowego miejsca.

Przy wyborze danej wędzarni należy się zastanowić co tak naprawdę od niej oczekujemy. Może posłużyć tylko do wędzenia, ale także można poszerzyć ją o funkcję grilla, kominka oraz pieca. Jeżeli jesteśmy towarzyscy i lubimy eksperymentować warto poważnie się zastanowić nad taką wielofunkcyjną wędzarnią. Niezależnie od naszej wyobraźni należy pamiętać, że konstrukcja powinna być prosta w użyciu.

 

Wędzarnia

Wędzarnia

Murowana i drewniana konstrukcja wymaga odpowiedniego fundamentu. Szczególną wytrzymałością powinien charakteryzować się fundament pod kamienną i wielofunkcyjną wędzarnię. W przypadku narażenia na pękanie pod wpływem przemarzania, należy uwzględnić odpowiednią głębokość. W Polsce strefa przemarzania waha się od 80 cm do nawet 140 cm. Zazwyczaj nie są potrzebne tak duże głębokości. Przy sporządzonym projekcie postawienie samej konstrukcji jest łatwe i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Do murowania możemy wykorzystać zaprawę murarską, a więc mieszankę cementu, piasku i wody.  W sprzedaży dostępne są gotowe zaprawy, które zdecydowanie ułatwiają i przyśpieszają prace. Przy murowaniu nie powinno zabraknąć poziomicy oraz kątownika.


W czasach kiedy tak trudno o dobrze przyrządzone mięsa i wędliny warto pomyśleć o domowym wyborze tych pyszności. Sprawdzone przepisy, których nie brakuje w sieci pozwolą nam na przygotowanie niezapomnianych w smaku m.in. szynek , boczków i wędlin, jakie wielu z nas pamięta z dzieciństwa. Wędzarnie- niezależnie od rodzaju, pozwolą nam na powrót do czasów kiedy takie smakowitości były bardziej powszechniejsze.  
 

Koniecznie zobacz