Jesteś tutaj:

Mozaiki podłogowe - drewniane

Dlaczego podłoga drewniana?
Lakierowanie parkietu - ochrona i trwałość na dłużej
Listwy przypodłogowe - drewniane, PCV, aluminiowe i stalowe
Podłoga w przedpokoju - domowe skrzyżowanie dróg
Podłoga w salonie - podstawa elegancji
Podłogi egzotyczne - drewno, zalety i konserwacja
Układanie parkietu - zadanie dla dokładnych i cierpliwych
Wybieramy parkiet podłogowy

Mozaiki podłogowe - drewniane

Chciałbyś powrócić do natury, a równocześnie zmienić swoją podłogę na bardziej oryginalną? Niewątpliwie taką podłogą w Twoim wnętrzu mogłaby się stać mozaika drewniana. Choć ma już swoją historię jest popularna zarówno w pomieszczeniach z wystrojem tradycyjnym jak i zminimalizowanym wystrojem nowoczesnym. Dlaczego?
 

Tradycyjna drewniana nowoczesność
 

Drewno jako materiał podłogowy jest powszechnie wykorzystywanym surowcem. Dzieje się tak dlatego, ponieważ podłoga drewniana świetnie się prezentuje, a równocześnie zapewnia komfort cieplny stąpania po niej. Dzięki temu przeważa nad podłogami kamiennymi czy ceramicznymi.

Najczęstszymi dylematami związanymi z drewnianymi podłogami są z pewnością skurcz i pęcznienie. Oprócz tego wymienia się także nasiąkliwość czy tendencję do skrzypienia. Pomimo tego drewno nie wychodzi z mody i w różnych odsłonach doskonale spełnia się jako materiał podłogowy, czego przykładem są popularne parkiety, bruki czy właśnie mozaiki.
 

Jakie drewno?
 

Trzeba mieć na uwadze, że wykonanie mozaiki nie sprowadza się wyłącznie do podjęcia decyzji w tej kwestii. Istotny okazuje się bowiem gatunek drewna, z którego będzie wykonana mozaika. To właśnie on w znacznej mierze przekłada się na poniesione koszty. Mozaika może wiązać się z inwestycją w popularne drewno krajowe takie jak: dąb, buk, jesion, ale nie tylko. Coraz częściej w krąg zainteresowań wchodzą także gatunki drewna egzotycznego – MERBAU, JATOBA, TEAK, IROKO.


Czym jest mozaika?
 

Mozaika nie jest niczym innym niż połączeniem drewnianych, stosunkowo małych lamelek. Lamelki układane są w różnych sekwencjach, dzięki czemu tworzą niepowtarzalne i oryginalne wzory drewnianej podłogi.

Warto zaznaczyć, że podstawowym wyróżnikiem mozaiki spośród innych rodzajów podłóg drewnianych jest fakt, że lamelki nie są układane bezpośrednio na przygotowanym podłożu. Lamelki drewniane są przyklejone na papier bądź siatkę. W związku z tym ich montaż nie jest zatem czasochłonny. Wręcz przeciwnie: jedną z najczęściej wymienianych zalet jest szybkie montowanie mozaiki drewnianej.

Pomimo tego, że gatunek drewna znacząco wpływa na cenę to i tak koszty drewnianej mozaiki są z pewnością znacznie niższe niż w przypadku drewnianych parkietów. Wynika to z faktu, że lamelki wytwarza się z drewnianych odpadów.

 

Mozaika tradycyjna

 

Jednym z najczęściej wymienianych rodzajów mozaiki drewnianej jest mozaika parkietowa, nazywana inaczej mozaiką tradycyjną. Charakteryzuje się ona przede wszystkim nieskomplikowanym, prostym wzorem. Jednak nie bacząc na to jest dekoracją każdego wnętrza.

Tradycyjne mozaiki to przede wszystkim niewielkie lamelki. Ich wymiary są stosunkowo małe, co przedstawia poniższa charakterystyka maksymalnych gabarytów.
 

  • Maksymalna grubość: 1,4 cm.
  • Maksymalna szerokość: 2,3 cm.
  • Maksymalna długość: 16,0 cm.


Na uwagę zasługują ponadto mozaiki klinkierowe. Ich lamelki są bowiem szersze niż w przypadku lamelek typowej mozaiki tradycyjnej. Trzeba zaznaczyć, ze mozaika klinkierowa jest znacznie bardziej zbliżona do parkietu. Lamelki bardzo przypominają typowe klepki parkietowe. Parkiet krajowy czy parkiet egzotyczny jest jednak dużo droższy.

Mozaika podłogowa

Mozaika przemysłowa
 

Popularność mozaiki drewnianej nie odnosi się wyłącznie do domowego zacisza. Często bowiem znajduje ona zastosowanie w miejscach użyteczności publicznej, biurach, salach konferencyjnych, salonach samochodowych. W związku z tym może być śmiało wykorzystana wszędzie tam, gdzie natężenie ruchu jest większe.

Wynika to przede wszystkim z gabarytów lamelek. Są one nie tylko dłuższe, ale i grubsze. Oprócz tego mozaiki przemysłowe nie wyróżniają się wzorami. W związku z tym są powszechnie stosowane w nowoczesnych wnętrzach, gdzie doskonale oddają naturalny charakter drewna.

Ponadto tego rodzaju mozaika sprawdza się także w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Przykładem są tutaj łazienki z egzotycznymi mozaikami przemysłowymi. Właściwości drewna egzotycznego zapewniają komfortowe użytkowanie mozaiki przemysłowej.

!!! Mozaiki przemysłowej nie należy określać mozaiką sztorcową. W przypadku mozaiki sztorcowej prostopadle układa się słoje do podłoża.
 

Mozaika pałacowa
 

Sala pałacowa to przede wszystkim bogaty wystrój. Dlatego tez bogactwo przeniesiono także na drewniane podłogi, których wzory nie przypominają już tych prostych, ujmowanych we wcześniejszych typach mozaik. Obfity zasób dekoracyjnych wzorów to główna cecha charakterystyczna mozaiki pałacowej.

Kombinacje elementów i gatunków drewna mogą być przeróżne. Najczęściej mozaika pałacowa sprawdza się w przestronnych wnętrzach. Stąd powszechnie montowana jest w dużych holach czy salonach.


Wykańczanie
 

Każda z warstw wierzchnich bez względu na rodzaj mozaiki może być wykańczana na trzy sposoby. Czynnikiem decydującym jest oczywiście preferowany przez klienta połysk na podłodze lub jego brak.

Wykorzystuje się:

  • Lakier matowy – zachowuje naturalny wygląd drewna.
  • Lakier o wysokim połysku – zapewnia odporność na zabrudzenia.
  • Olej – przyczynia się do podkreślenia walorów drewna.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz